CiğerGaziantep

Gaziantep’te Ciğer Nerede Yenir? – Ciğerci Mustafa

Gaziantep gezimde gerek sunum, gerek lezzet olsun en iyi anımı en sona saklamıştım. Yazmak bugüne nasip oldu. Ciğerci Mustafa’yı Antep’te kime sorsanız bilir ve çarşı içinde size gösterir ama Ciğerci Mustafa’yı bugün “Ciğerci Mustafa” yapan kişi oranın orkestra şefi “Asef” tir.

Kendisi o kadar renkli ve o kadar farklı bir kişilik ki, hayal gücünüzü biraz daha zorlarsanız “Şems-i Tebrizi” gibi bir adam mübarek dersiniz. Lafını esirgemeyen, doğru bildiğini söyleyen, gönlü ile kafası eş zamanlı çalışan son derece zeki ve bilgili bir adam. Ciğer şiş yemek için ilk kez öğleden sonra yanına gittiğimizde kendisine “Nedir buranın usülü?” diye sorduk. Bizi gerçekten ilgili görüp ciğer yeme konusunda harika önerilerde bulundu.

Ciğerci Mustafa
Ciğerci Mustafa Gaziantep

Normalde Ciğerci Mustafa’da lavaşa çekilmiş şiş ciğer önünüze bırakılıyor ve siz tezgahın üzerindeki nevaleden (taze nane, soğan, yeşillik) dilediğinizi üzerine koyarak midenizi bayram ettiriyorsunuz.

Asef bize ayrıca ciğerin üzerine limon da sıkmamızı söyledi. Biz “Ciğer’in üzerine hiç limon sıkılır mı?” deyince, Asef; “Herşeyin üzerine limon sıkılır.” diye cevap verdi. Şüphesiz bunun üzerine söylenecek laf yoktu. İşin pir’i orada. Limonu sıktık ve gerçekten enfes ciğerimizi afiyetle yedik. Ancak Asef bize dedi ki; “Antep’te ciğer esas sabahları yenir. Yarın 09;00’da buraya gelin ve sabah sadece 11:00’a kadar yapılan “Ciğer Kebap” dan yiyin. 10:30’dan sonra bulamazsınız ona göre…” Büyük adam Asef’i buradan muhabbet ile selamlıyoruz.

Sabah Kahvaltısı

Dediğini aynen yaptık. Sabah gittik. Bir güzel Ciğer Kebap kahvaltımızı ettik. Bu sefer sormadan ciğerlerimizin üzerine limon da sıktık ve Asef bize “Aferiynnn!!!” dedi. Akşam bizi Antep Kalesi’nin yanında ağaç altında sohbete çağırdı. İşi yoğun ya bizimle o esnada tam olarak ilgilenemediğini düşündü. Asla unutamayacağım bir sohbet oldu.

“Ciğerin hası erkek ciğeri. Dişinin ciğeri lezzetli olmaz.” diyor Asef. Ayrıca ekliyor; “Ben derim ki bu ciğer’in kilosu 9 TL mi, al ben 9,5 TL veriyorum. Bana erkeğin de erkeğini ver.” Alın size işin sırrı…

Ustası Mustafa’dan el alan Asef, bugün dükkanın bütün işletmesini üstlenmiş ve bıçkın enerjisi ile lokantanın bereketini ve lezzet döngüsünü sağlamaya devam ediyor. Usta da ustaymış ve demiş ki “Bir ipte iki cambaz olmaz al oğlum dükkan senin.” Giderseniz mutlaka orada Asef’i farkedersiniz. Kendisi ile vaktiniz olursa sohbet edin. Bunları bir de ondan dinleyin. Akşama kalenin oraya bir şeyler içmeye çağırırsa anlayın ki sizi sevmiştir. Bizden de selam edin. “Harbiyiyorum.” deyin…Bizim için gözlerinden öpün.

Tüm aşikan ve pirlere selam olsun. Afiyet şeker olsun.

Diğer Gaziantep keşiflerimizi okumak için tıklayın!

Ciğerci Mustafa

Gaziler Caddesi. Bayramoğlu Sok. No: 1/B Gaziantep
Tel: 0342 2309182

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

12 thoughts on “Gaziantep’te Ciğer Nerede Yenir? – Ciğerci Mustafa

 • Yemekbahane

  Offf beeeee diyip kaçıyorum sadece..

  Yanıtla
 • reaction kinetics

  amanin ogh !:))

  Yanıtla
 • Anonymous

  antepliyim gururluyum

  Yanıtla
 • hakan kısa

  ben memnun kalmadım

  Yanıtla
 • Osman

  Arkadaşlar 14 şehit anıtının karşısında bir adam yapıyor bu işi. Ama urfa usulü yapıyor ve tadına doyumda olmuyor. Sıcak ekmeğe 5 şiş çekip getiriyor bir de yanında tasla buz gibi ayranı gelince süper oluyor. Zaten bu çakma urfa usulcülerde bu adamın elinin altından çıkmış. Denemenizi tavsiye ederim.

  Yanıtla
 • kenan

  eyıydı guzeldı hoşdu :)))

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Gaziantep'in En İyi 7 Kahvaltıcısı - | Harbi Yiyorum

 • Geri bildirim: Sivas'ta Etli Ekmek Nerede Yenir? Mücahit Etli Ekmek Salonu, Sivas - | Harbi Yiyorum

 • Hayri Öner

  Antep’in geleneksel ciğerini yok eden Ciğerci Mustafa maalesef binlerce yılın süzülmüş ciğer kültürünü turistik sürüme dayalı köylü kültürüne dönüştüren adamdır. Yeni gelenler de onu takip ederek kolay ve ucuz kültürü yaygınlaştırıp gerçeğini unutturmaya başladılar. (Çok detay var ama en öne çıkan yanlış, kuzu şiş formunda ciğer şiş olmaz. Sumak ekşisi, kimyon, piybaz dışında yeşillik nevale olmaz )
  Eski kültürün Antep’lileri ciğer kebap yemek için Urfa’ya gidiyor maalesef)
  Sayın harbiyiyorum.com Benim gibi yaşı ellinin üzerindeki eski Antep’lilere sorarsanız doğrusunu öğrenirsiniz. Lütfen siz de yoz kültüre destek vermeyiniz. Saygılarımla…

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Gaziantep'te Ne Yenir Ne İçilir? Katmerci Zekeriya ve Altıntel Erdal Usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir