ÇanakkaleGenel KahvaltıGeneralGeneral

Eskiden: Bozcaada’da Kahvaltı Nerede Edilirdi? Irmak Bağ Evi Pansiyon, Bozcaada, Çanakkale

“Editörün Notu: Irmak Bağ Evi’nin işletmesi el değiştirmiş ve bu güzel kahvaltı anıları bize hatıra olarak kalmıştır. Aşağıdaki yazı şu anda güncel bir yeri işaret etmemektedir!”

Gelin gibi kahvaltı olur mu yahu? Lakin oluyor. Alın size gelin gibi kahvaltı işte. Fotoğrafa bakıp da aksini iddia eden henüz ya evlenmemiştir ya da hiç Bozcaada‘ya gitmemiştir. Bozcaada’dan bahsediyoruz, boru değil! Yunanlıların Truva’ya saldırıp da yıkamadıkları için sahile o unutulamaz tahta atı bırakıp da kaçtıklarını düşünmelereni sağlamak için saklandıkları ada. Nam-ı diğer: Tenedos. (Not: Tarihçiler yazmaz, Polente burnuna gizlenmişler)

Bozcaada başlıbaşına bir kültür ve güzel yaşama saygı yeridir dostlar. Bozcaada’ya gitmemek ayıp değil, gitmeye niyetlenmemek ayıptır. Gidene kadar yaşayacağınız cefa, oraya varınca yaşayacağınız sefa katsayısına bodozlama girince ortada ne cefa kalır, ne de yorgunluk. Eğer adaya vardığınızda yüzünüze mutlu bir tebessüm yayılmıyorsa, bilin ki sizin genetiğiniz bozuktur. Genlerinizi test ettirip, sonuç olumlu çıkarsa tekrar gelmeyi deneyin lütfen.

Şimdi efendim, biz gittiğimizde hem Irmak Bağ Evi‘nde kaldık hem de bağ evinin içerisinde olağanüstü görüntü ve lezzete sahip kahvaltı ettik. Şimdilerde bu kahvaltıya “serpme kahvaltı” deniyor ama biz size bu kahvaltının duygulara hitap ediş biçimiyle daha ötesini ifade ettiğini söyleyebiliriz.

irmak-bag-evi-pansiyon-bozcaada-kahvalti-02

Hani yemeseniz bile seversiniz. Hani koklasanız bile seversiniz. Hani sadece tatsanız bile seversiniz. O derece. Tam degüstasyon yani. Tüm duyularınıza topyekün hitap ediyor. Biz bu kahvaltıyı dinledik bile. Tıpkı bir konçerto gibiydi. Hızlı başladı, yavaşladı ve sonra yine hızlandı. Eh, hal böyle olunca siz okuyucularımız için kahvaltıda sunulan çeşitleri saymıyoruz. Çünkü ortaya konan performans çeşitlemenin çok ama çok ötesindeydi.

Ancak Bozcaada’ya gidip de zeytinyağı ile tanışmamak olmaz. Homeros’un meşhur İlyada‘sında bile geçer; Adamlar antik Yunan’da Zeytinyağı ile banyo yaparlarmış. Gelenek devam ediyor. Siz de adada midelerinize zeytinyağı ile banyo yaptıracaksınız bir kere. Olmazsa olmaz yani. -Bir de ismini hatırlayamadığımız üzümden yapılan kırmızı bir içecek var (tanrılar falan içermiş) onunla da banyo yapıyorsunuz- Sorun söylerler.

irmak-bag-evi-pansiyon-bozcaada

Irmak Bağ Evinde işletmenin sahibi bir Tuğçe hanım var ki dünya tatlısı. İzmir’den gelmiş ve aşık olduğu adaya sonunda yerleşmenin bir yolunu bulmuş. (Darısı tüm ada sevenlerin başına. Amin.) Zaten araştırdık. Adaya gelen yok çok sevip aşık oluyor, ya da nefret edip bir daha dönmüyor. Yani ada Lost’daki ada gibi. O seni seçiyor. Ya içinde kalıyorsun, ya dışında. Ortası yok.

Irmak Bağ Evi merkeze yürüme ile 10 dakika mesafede. Kahvaltı ve diğer tüm organizasyon sorularınız için Tuğçe hanımı arayabilirsiniz. İnanılmaz yardım sever biri. Hem kendisi, hem eşi 10 numara beş yıldız insanlar. Adayla ilgili inanılmaz tüyoları biz hep onlardan öğrendik. Size de öğretmekten çekinmeyeceklerdir.

Gidince bizden de bolca selam söyleyin. Eve yapımı reçeller ve lezzetine doyamayacağınız poğaçaların tadına bakın. Yeşilin, kültürün ve tüm güzellemelerin tadını çıkarın.

Zeus sizinle olsun!

irmak-bag-evi-bozcaada

Irmak Bağ Evi Pansiyon
Bozcaada, Çanakkale
Tel: 0286 6978339  Cep: 0532 4025067

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir