Beykoz

Soğuksu’da İnegöl Köfte Nerede Yenir? Köfteci Odabaşlar, Beykoz, İstanbul

Ömür billah Soğuksu denen yerin Küçükçekmece’ye bağlı olduğunu düşünürdük. Ancak Köfteci Odabaşlar sağolsun bu düşüncemizi yıkmayı başardı. Beykoz’un tepelerine doğru tırmandıkça bu mütevazi ve sessiz semtin meydanına vardık ve Köfteci Odabaşlar‘ın oldukça iddialı köftelerini denemek için durduk. Sonra bir de ne görelim? Şok, şok, şok!

Ne göreceğiz canım. Karşımızda oldukça lezzetli sulu sulu köfteler gördük. Hem de sevdiğimiz tarz. Merkez Efendi stayla ama Köfteci Sami‘den de el almış şekilde. Yani kısacası İnegöl ekolünü yakalamış köftelerden bahsediyoruz. Eh, konu İnegöl oldu mu bizce köftenin kralı da budur. (Kusura bakma Tekirdağ Köftesi)

Halil İbrahim Odabaş yemek yapmayı seven ve farklı sektörlerde girişimci bir abimiz. 2005 yılı civarında evinin terasında eşe dosta cızbız yaparken köftelerinin takdir alması üzerine oğlu Rahman Odabaş’a önce Çengelköy’de bir yer açıyor. Ancak İnegöl tadını yakalamak asıl hedef olduğu için Ar-Ge faaliyetlerine devam ediyor.

inegol-kofte-kofteci-odabaslar-soguksu-beykoz

Bir gün artık onca denemeden sonra tam pes edecekken Cenab-ı Rabbül Alemin’den bir nişanla tesadüfen İnegöl Köftesi‘nin lezzetini ve kıvamını tutturuveriyor. Halil İbrahim mübarek bir isim sevgili dostlar. Bir kere Halil İbrahim Sofrası denen bir şey var. Bu tesadüf olamaz, biiir. Bir de oğlunun ismi Rahman olursa bu da tesadüf olamaz. Bu ikiii. Köftenin piyazla olan aşkı yıllardır süregelen birşey. E, bu da mı tesadüf?

Neyse efendim. Bir zahmet gidip hikayelerini kendiniz dinleyin. Biz tüm detayları öğrendik. Ayrıca Rahman’ı yeryüzündeki en yakışıklı köfteci ilan ettik. Kıvanç Tatlıtuğ halt etmiş arkadaş! Bence tüm kızların Köfteci Odabaşlar’a koşması lazım. Bir de öyle bir yere konuşlanmışlar ki kale gibi. Film çekersin o derece. Hele bir Kemal Paşa tatlıları var ki, sadece kaymağı ile ağlatıyor.

Her meraklı Türk vatandaşı gibi biz de köftenin lezzetini nasıl yakaladıklarını sorduk. Çok net öğrendik. Ama size söylemeyeceğiz tabii ki. Adamcağızın göbeği çatlamış bulana kadar. Bulunca da bak o sevinçle iş kurmuş köfte üzerine. Sen de çalış sen de öğren. Hohoho! İyi seneler.

Ama şimdi size profesyonel bir İnegöl Köfte tarifi veriyoruz. Hazır mısınız? Her köfte malzemesinde olması gereken şeyleri bir kaba koyun. Sonra da normalde yaptığınız köfteye göre 3 misli emek harcayın.

Yaaaa. Esselatü Vesselam.

kofteci-odabaslar-soguksu-beykoz

Köfteci Odabaşlar
Soğuksu Mah. Tuna Sok. No:1 Beykoz – İstanbul
Tel: 0216 3223779

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Soğuksu’da İnegöl Köfte Nerede Yenir? Köfteci Odabaşlar, Beykoz, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir