FatihKöfte

Eskiden: İstanbul Beyazıt’ta En İyi Köfte Nerede Yenir? Nuru Osmaniye Köftecisi

Editörün Notu: Maalesef Ekim 2015 sonu itibariyle yaptığımız ziyarette, bu tarihi köftecinin kapandığını  gördük. Etraftaki esnaftan aldığımız bilgiye göre bir daha da açılmayacağı bilgisini aldık. Eğer Nuru Osmaniye Köftecisi’nin akıbeti hakkında bilgisi olan varsa lütfen aşağıya yorum bıraksın.


Nuru Osmaniye Cami’sinin ayağında, Kapalı Çarşı’nın girişinde 1974 senesinden beri hizmet veren Nuru Osmaniye Köftecisi küçücük bir yer. Hakkında neler söylenmiş diye şöyle bir araştırdım ancak çok da yazı yazana rastlayamadım. Oysa ben üzerine çok şeyler söylenmiştir zannettim. E, tabii oralarda “meşhuuuuur” Sultanahmet Köftecisi var ya kimse Nuru Osmaniye Köftecisi’ni pek anmaya cesaret edememiş anlaşılan.

Annem Emekli Sandığı’nda çalışırken öğlen izinlerinde sıklıkla götürürdü beni bu küçücük köfteciye. Daha minik bir çocuk iken o masalsı oryantal atmosferde yediğim köftelerin ve piyazın tadını hiç unutmadım. Aradan yıllar geçti ve ben bilinçaltıma itelediğim bu hayali tekrar geri getirmek üzere Nuru Osmaniye’nin yolunu tuttum. Üstelik yerini dahi hatırlamıyordum. Tek bildiğim Nuru Osmaniye camisi ve annemin beni İstanbul Lisesi’nin iki üst paralel sokağından oraya götürdüğü idi.

Nuru Osmaniye Köftecisi
Nuru Osmaniye Köftecisi

Yıllar olmuş gelmeyeli. (Nereden baksanız 20 sene) Çok nostaljik bir yemek yedim. Garson aynı ama yaşlanmış, ateş başında yine mavi gömlekli ağbiler. Kapalıçarşı’ya monte edilmiş iki katlı tonozlu ve kemerli bir dükkan.

Üst katı mutlaka görülesidir. Tarihi bir bina içerisinde yemek yersiniz. Sanki 1400’lü yıllardan Fatih Sultan Mehmet döneminden bir tüccar her an içeriye girecek size selam edecek ve yanınıza oturup sizinle birlikte afiyetle köfte yiyecek.

Burası tam bir esnaf köftecisi. Aklımda kalan ve unutamadığım şeylerden bir tanesi de köftenin yanında sunulan acı salça sosuydu. Onu da mideme indirince bütün çocukluk anılarım gözümde bir anda canlanıverdi. Gerçekten burada yiyeceğiniz acı sos başka köftecilerde yediklerinizden çok farklı.

Nuru Osmaniye Köftecisi‘ni mutlaka ziyaret edin. Hayatınızın en nostaljik köfte tecrübesini edineceksiniz. Ayrıca çok da lezzetli köfteler yiyeceksiniz. Yalnız peşin parayla gidin. Kredi kartı geçmez. Sormadık ama belki bir ihtimal altın da geçebilir. Çil çil altın.

Not: Benden Sultanahmet Köftecisi yazısı beklemeyin. Yazılan yazılmış, çizilen çizilmiş. Bu civarda tek köfteci yazım budur. Burası bir başkadır.

Herkese afiyet olsun!

Nuru Osmaniye Köftecisi

Nuru Osmaniye Cad. Vezir Han Cad. No:73 Beyazıt – İstanbul
Tel: 0212 5267169

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

6 thoughts on “Eskiden: İstanbul Beyazıt’ta En İyi Köfte Nerede Yenir? Nuru Osmaniye Köftecisi

 • Leventt

  Bu köfteci için, Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı Teke Tek Özel'de o civardaki en iyi köftecidir demişlerdi. Hatta Murat Bardakçı'nın 80 köftelik bir rekoru varmış yanlış hatırlamıyorsam.

  Yanıtla
 • bienal

  Maaşallah. Yakışır Murat Bardakçıya…

  Yanıtla
 • selim

  Biz Nuriosmaniye köftecisini 1983 de tanıdım yolum düşerse yine gidiyorum. Köfteden önce piyaz alacaksınız köfte gelinceye kadar yemek yemeyi yarılayacaksınız köfte gelincede ekmeksiz yiyeceksiniz. Arkasınada sütlü kadayıf yemeden çıkmamak gerekir. Buraya giderken öglen birden önce gideceksiniz veya iki iki buçuk gibi gideceksiniz. daha önce giderseniz sıra beklemek zorunda kalırsınız. Afiyet olsun Selim Dönmez

  Yanıtla
 • mustafq

  Karşıdaki kapalı caddeye taşındı soldan ilk sokak caddenin solağın ismini bilmiyorum.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir