Midye DolmaSilivri

İstanbul’da En Lezzetli Midye Dolma Nerede Yenir? Midyeci Eşref Silivri

Ay biterken başka yazı yazmayacağımı düşünenler yanılıyor. Zira ayın 30’una bomba gibi sakladığım, üstelik elimdeki kare as’lardan yeganesi olan bir yerden bahsedeceğim: Midyeci Eşref.

Öncelikle buranın özel oluşu, Harbiyiyorum’a ilk yazı yazmayı düşünmemi sağlayan yerlerden biri olmasıdır. Ayrıca burası sadece yaz mevsimine özeldir.

Kendimi bildim bileli midye dolma yerim. Havaydı, cıvaydı bakmam. En sevdiğim hüpletmeliklerdendir. İstanbul’un bilumum semtinde midye dolma yedim. Zira bu işi yapanlar İstanbul’da memleket olarak da hep aynı yerdendir: Yani Mardin’den. Ancak ben İstanbul dışında da yedim. Bursa’da, İzmir’de ve hatta Ankara’da. İzmir’in çeşitli sahillerinde de ayrıca denedim. Bu en son midyeci zinciri Midyesel’de de ara ara midye dolma atarım mideme. Sarıyer midyesi de nispeten iyidir hani.

Ve fakat; bu Eşref’ten son dört yıldır yiyorum. Lakin ben bu kadar lezzetlisini ömrüm boyunca başka yerde yemedim sevgili dostlar. Başka her yazıma “Hadi canım bundan lezzetlisi de var.”diyebilirsiniz ancak “Midyeci Eşref” e bunu dedirtmem! Şimdi spesifik bilgilere gelecek olursak; Eşref bir kere Mardinli değil, İzmirli. Midyeleri ise İzmirli değil Marmaralı. Marmara’nın Küçükçekmece’sinden. Eşref’in yeri Silivri sahilde çay bahçesinin hemen yanında. Silivri ise İstanbul’un bir ucunda. Silivri ve çevresindeki hemen hemen her yere midyeleri Eşref veriyor. Yani başka tezgahtan da yeseniz yine Eşref’in midyesinden yemiş oluyorsunuz. Midyeleri hanımı ve yardımcı ekip hazırlıyor, denizden çıkarma işini de bi fiil Eşref kendisi yapıyor. Her sabah en erken saatlerde Eşref midye avında.

Midyeci Eşref Silivri
Midyeci Eşref Silivri

Dört Senedir Tecrübe Ediyorum

Yalnız dört senedir Eşref’in midyelerini tecrübe etmiş biri olarak diyebilirim ki bu midyeler aynı zamanda masal kahramanı “Cinderella” gibiler. Eşref’in midyeleri Mayıs ayında yenmeye başlanır ve Eylül ayı itibari ile o mükemmel lezzetini kaybetmeye başlar. Eylül’den sonra gerçekten midyeler artık aradığınız lezzeti vermez duruma gelir.

Eşref durumu “Sonbahar ile birlikte midyelerin kaslarının ve etlerinin güçsüzleşmesi” ile açıklıyor. Bu yüzden sonbahar ve kış mevsimlerinde midyelerin eti zayıf ve lezzeti de yavan oluyor. Ancak iç pilavı ve baharat oranları her daim aynı elbet.

Yazın yolunuz Silivri‘ye düşerse Midyeci Eşref‘e mutlaka uğrayın. Türkiye’nin en lezzetli midye dolmasını yiyor olacaksınız. Harbiyiyorum’dan da selam edin. İkramı görün. Bizim için de yeyin…

Oh, afiyet olsun !

 

Midyeci Eşref Silivri

Silivri Merkez, Sahilyolu, Silivri – İstanbul

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

13 thoughts on “İstanbul’da En Lezzetli Midye Dolma Nerede Yenir? Midyeci Eşref Silivri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir