Izgara EtKartal

Eskiden: Rahmanlar’da Mangalda Izgara Et (Kuzu, Dana, Tavuk) Nerede Yenir? Lezzet Et Dünyası, Rahmanlar, Kartal

Yurdumu son beş senedir bir Steak House (Et Evi) furyası almış gidiyor. Bütün bu yerler eti, sanki yeryüzünde son on yılda ortaya çıkmış, yeni ve nadir bir yiyecekmiş gibi inceliyor, pişiriyor, lezzetlendiriyor, övüyor da övüyor. Yok lokum, yok flank, yok şaşlık, yok bubiş falan derken bildiğimiz dananın uzaydan geldiğine dair bir hissiyata kapılmanız epey olası.

İyi de bu ülkede bundan önce et yok muydu arkadaş!? Vardı. Hem de kendin pişir kendin ye şeklinde, (Grill House yo!) kilo ile aldığın etleri midene uygun fiyata indirdiğin ultra anlamlı yerler vardı. Geçtiğimiz günlerde Rahmanlar’da Lezz-et‘i ziyaret ettik. Özellikle Balkan Sucuğu ile kulağımıza çalınan bu mekan aslında bildiğiniz kasap.

lezzet-rahmanlar-kasap-et-izgara

Öyle “Dry Aged“, “1 Sene Bekletilmiş”, “Souis Vide” gibi olaylar yok burada. Onur ve Özgür isimli iki ortağın Balıkesir’den getirdikleri etleri hazırladıkları bildiğiniz Kasap Köftesi var. Bonfile var. Antrikot var. Kuzu Şiş var. Küşleme var. Biftek var. Kuzu Külbastı var. Kuzu Beyti var. Dana T-Bone Pirzola var. Kuzu Pirzola var. Şaşlık denen olayın da kralı var.

Daha sayalım mı? Bizim gibi kırmızı et tipi biri değilseniz sizin için de Tavuk Şiş, Tavuk Kanat, Tavuk Pirzola v.b. türevler de var da var.

Vitrinden dilediğiniz adette dilediğiniz eti seçip arkadaki ve göz önündeki ızgara bölümüne doğru uğurladıktan sonra masanıza geçip çoban salatanızı sipariş edebilirsiniz. Dilerseniz önden de kendinize bir az çorba söyleyin. İşte böyle şeyleri doğrusunu söylemek gerekirse Steakhouse’larda yaşayamazsınız. Bakınız aşağıdaki cümleyi gittiğiniz moderen Steak House’larda deneyin. İşe yararsa bize de bir zahmet söyleyin.

Bana bir porsiyon lokum ve yanına da bol soğanlı bir çoban salata lütfen. Önden bir az çorba alayım.

lezzet-et-dunyasi-rahmanlar

Lezz-et‘de içerideki mangal olayı çok güzel kurgulanmış. Bu ebatta kocaman ve özel yaptırılmış yuvarlak bir mangalı alın götürün yolun ortasına koyun, tarihi anıt ya da yatırdır diye kimse dokunmaz, saygı duyar. Lakin güzel et, güzel mangalda ve odun ateşinde ızgara olarak pişirilendir. Bu özelliklere sahip bir tesisiniz varsa, her daim lezzetli et yiyebilirsiniz.

Şimdi efendim biz neler yedik? Vallahi tavuk çeşitleri dışında her şeyden birer parça söyledik. Şaşlık, bonfile ve kuzu şiş favorilerimiz oldu. Her bir et çeşidi ve bütün bir deneyim başlı başına hoşumuza gittiği için de bu yazımızı bizde yarattığı hissiyat sebebiyle bütün bir “Mangal Izgara” tecrübesi üzerine yazıyoruz.

lezzet-rahmanlar-kuzu-sis

Kısacası lezzetli ete doyduk sevgili dostlar. Üstelik gayet de makul fiyata doyduk. Meşhur olan Balkan Sucuğu’nu deneyemedik ama ilk fırsatta onu da midemize indireceğimize emin olabilirsiniz.

Onur Bey’e ete özel işlem yapıp yapmadığını sorduğumuzda “Abi işte Balıkesir’den geliyor biz de kesiyoruz ve satıyoruz.” dedi. Bundan daha doğal bir açıklama olabilir mi? Olmaz elbette.

Etin üzerine tereyağının konulmadığı, bonfileye lokum denmediği, Hindistan’daki kadar kutsallaştırılmadığı harbi bir ızgara et deneyimi yaşamak isterseniz Lezz-et’e bir uğrayın diyoruz ve siz pek kıymetli okurlarımıza sonsuz sevgilerimizi iletiyoruz.

Vesselam.

lezzet-et-dunyasi-izgara-mangal

Lezz-et Et Dünyası ve Izgara
Kordonboyu Mah. Tekel Cad. Güzel Apt. No:78/B Rahmanlar, Kartal – İstanbul
Tel: 0216 4734747

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir