Bunları Bilelim

Evde Dondurma Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

Yaz geldi sayılır, e haliyle evde dondurma yapma sezonu da başladı demektir.

Evde dondurma yapmak isteyenler için “Evde Dondurma Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

  1. Dondurma yaparken kullanılan tencerenin emaye, kalayı bakır, çelik veya iyi cins alüminyum olması gerekir. Adi cins alüminyum tencereler sütü karartır.
  1. Dondurma, buzdolabında yapılacaksa; hazırlanan dondurma, buz yapma kabının ağzından bir parmak aşağıya kadar doldurulmalıdır.
  1. Kalıplardaki dondurma soğuduktan sonra buzdolabının buz yapma yerine konur ve buzdolabının soğutma derecesi arttırılarak çabuk donması sağlanır. 
  1. Arasıra kalıplar kontrol edilir ve kenarda ve dipte donma olmuşsa dondurma iyice karıştırılır. Tekrar donmaya bırakılır. 
  1. Böylece sık sık kenarlar ve dip dondukça karıştırılarak süt tamamen dondurularak sakız gibi sünecek hale getirilir.
  1. Sık sık karıştırılmayan dondurmalarda buzlaşmalar olur.
  1. Dondurma, dondurma makinesinde (konjektör) de yapılacaksa eğer makine elektrikli değilse, elle devamlı dondurma kabı, tuzla, buz karışımı kabı içinde dödürülerek dondurma yapılır. Bunda da dondurmayı dondukça karıştırmak gerekir. 
  1. Elektrikli makinelerde döndürme ve karıştırma işini özel araçlar yaptığı için, dondurma kısa zamanda ve daha güzel olur. 
  1. Meyveli dondurmaları daha sık karıştırmak gerekir. Çünkü, onlar daha çabuk buzlaşır ve erirler. Bu bakımdan karıştırma işlemini çok seri yapmak gerekir.
  1. Meyveli dondurmalarda, meyveler sıcak şuruba atılmamalı ve kaynatılmamalıdır. Çünkü, meyvenin lezzetli, besin değeri ve kokusu gider.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Sebzeleri Haşlarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Türkiye’de İnternetten En İyi Sucuk Nereden Alınır?
Osmanlıların Yemek Yeme Alışkanlıkları ve Sofra Adabı
Hamur Çeşitlerini Hazırlamadaki Teknikler
Kahve İçme Adetinin Arkasındaki Efsane

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir