KartalKöfte

Eskiden: Rahmanlar’da Köfte Nerede Yenir? Köfteci Osman, Mc Osman, Rahmanlar, Kartal, İstanbul

Köfteci Osman (Nam-ı Diğer Mc Osman) ile üç sene önce tanıştım. Yeğeni İbrahim Abi ile birlikte özellikle Yıldız Kahve ve Bilardo Salonu‘nun İddia ve okeyci tayfasına kendi metal kulübesi içinde kömür ızgarada pişirdiği köftelerini satıyordu. Zamanla fiyatları ve ekmek içine doldurduğu torpilli nevale ile Rahmanlar halkının en ilgi gören ve bilinen köftecisi haline geldi.

Hatta kimi zaman gittiğimde siparişleri zor yetiştiriyordu. “Osman Abi yap bir yarım! Osman Abi yap bir tam ekmek !” lafları havalarda uçuşuyordu. Köfteci Osman zamanla “Yıldız Kahve Salonu” gençlerinin kreativitesi ile birlikte “Mc Osman” olarak anılmaya başlandı.

Ancak gün geldi zabıta köşe başına kondurduğu kulübeyi vinç ile kaldırttı. Bir yaz ve bir bahar boyunca Mc Osman hiç ortalarda görülmedi.

Köfteci Osman, Mc Osman
Köfteci Osman, Mc Osman

Biz gidip de Mc Osman’ın yerinde yeller estiğini gördüğümüzde çok üzülmüştük. Eşe dosta sordum ve her seferinde de Mc Osman’dan bir ses, bir iz aramaya çalıştım. Çünkü başarılı bir işin ve yemek için tekrar ziyaret etmek istediğiniz bir yerin böyle aniden ortadan kaybolması doğru gelmiyordu. En sonunda öğrendim ki Yıldız Kahve ve Bilardo Salonu Mc Osman’a sahip çıkmış ve kendi bünyesinde hizmet vermesini istemiş. Üstelik bu sefer kendilerine tabela da yapmışlar. Köfteci Osman’ın yeğeni İbrahim Abi ile konuştuğumuzda burada eskisi gibi kömürde pişiremediklerini söyledi. Maalesef elektrikli ızgarada pişiriyorlar. Yine de Mc Osman’ı tekrar bulmak ve ondan köfte yemek çok ama çok güzel.

Her ne kadar kafasını sokacak bir yer bulmuş bile olsa, Köfteci Osman yine de Yıldız Kahve ve Bilardo Salo’nunda misafir gibi duruyor ve köftelerini eskiden olduğu gibi kömür ızgarada pişirmek istiyor. Ancak nevale, garnitür, hizmet, Osman ve İbrahim Abi hep aynılar.

Köfteci Osman’da yarım ekmek ve tam ekmek köfte yiyebilirsiniz. Aile ortamı ve oturacak yer aramayın. Servis beklemeyin. Yarım ekmek köfte ve ayranınızı sipariş edin, geçin karşı parkta afiyetle yiyin.

Ha, “Mc Osman” lafzında acayip de bir kinaye var. Ne demek istediğimi Osman Abi’yi gördüğünüzde anlarsınız. Köftenizi pişirirken ateş başında kim varsa; Osman Abi ya da İbrahim Abi mutlaka onlarla konuşun. Sorular sorun… Çok keyif alacaksınız.

Meşhur Köfteci Osman – Mc Osman

Marmara Cad. Yıldız Kahve ve Bilardo Salonu. Alt Rahmanlar – İstanbul
Tel: 0538 9743480 (Aramadan Besmele Çekin)

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Eskiden: Rahmanlar’da Köfte Nerede Yenir? Köfteci Osman, Mc Osman, Rahmanlar, Kartal, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir