MuğlaTereyağında Karides

Fethiye’de En İyi Tereyağında Karides Nerede Yenir? Sezai’nin Yeri Balık Evi, Muğla

Türkiye’de iyi köfteci say de sayarız, iyi dönerci say de sayarız, iyi pideci say de gani gani sayarız lakin iyi balık lokantası say de beş tane sayarsak öpün başınıza koyun. Çoğu vasat olan ve vasat olan şeflerden öğrenilerek yeni açılan balık restoranları gerçekten bir dilemma. Hatta balık lokantası ile mezecilerin yarattığı kavram karmaşası en baştan ele alınması gereken konular. Ama işini iyi yapan, balık pişirmeyi seven, lezzetten ve malzemeden anlayan balık lokantası bulduğumuz zaman mutluluktan gözlerimizin dolduğu da bir gerçek. Bunlardan bir tanesini daha keşfetmekten ve siz kıymetli Harbiyiyorum okuyucusu ile paylaşmaktan kıvanç duyuyoruz: Sezai’nin Yeri ve fakat Fethiye’de.

Ve fakat dediğimize bakmayın. Biz İstanbul gibi beton cangılında yaşayan insanlara keşke yakın bir yerlerde olsaydı hayıflanmasıdır bu! Ama muhtemelen Fethiye’de olmasaydı “Sezai’nin Yeri” diye bir yerde olmazdı. Bu yüzden hayıflanmıyoruz. Bilakis, rabbimize bize Fethiye’ye tekrar gitmek adına kuvvetli bir sebep verdiği için şükrediyoruz.

Fethiye'de Rakı Balık Nerede Yenir?

Efendim, Jolly Turla gittiğimiz Likya gezimizde dört gece konakladığımız Fethiye’de Sezai’nin Yeri balık restoranı anlamında bir başyapıt. Bir muvaffakiyet timsali. Bir meydan okuma, bir seviye belirleyici ve dahi “Hey canım, rinanay, rina rina rina nay!” Beklentimizin üzerinde çıkması bir yana, bir noktadan sonra tüylerimizin diken diken olmasına ve dahası gözlerimizin dolmasına vesile olan mukavvi lezzetlere sahip.

Mesela hayatımızdaki en başarılı tereyağlı karidesi burada yedik. Sarımsaklı ve iri karidesli. Mesela sıcak ot muhteşemdi. Mesela finalde yediğimiz ve suyuna banmalara doyamadığımız ekşili ve sarımsaklı Akya balık kafası fena fillahtı. Bir balık kellesi ancak bu kadar lezzetli hale getirilebilir. Arada tattığımız lezzetleri saymayalım size sürpriz olsun. Ama bir kalamar dolması veya kremalı ahtapotun dahi burada başınızı döndürebileceğini söyleyebiliriz.

[wdi_feed id=”1″]

Nedeni şu; öncelikle Sezai Usta özel biri. İşinin başında. Mutfakta. Çalışanları ona hayran. O da yaptığı işe hayran. Mönüdeki lezzetleri ikişer dakikada hazır ediyor. Mutfağında tesadüf diye birşey yok. Her şey mizenplas. Lezzetleri oldukça yalın, malzemeleri basit. İşçilik son derece rafine. Çalışan garsonların gömleklerinin omuz kısmında o günün adı yazıyor. Yani her gün farklı gömlek giyiyorlar. Ortam tertemiz. Eh, bizi bilirsiniz her yere bu kadar methiyeler düzmeyiz. Buraya düzdük işte. Oradan anlayın nasıl bir balık restoranı olduğunu.

Sevdiğimiz yere de gönülden bağlandığımız doğrudur. Öyle ki bir yer bizi gerçekten çok derinden etkiliyorsa onu aileden sayıyoruz; Sezai’nin Yeri de böyle bir yer işte.

İyi deniz ürünü işlemesini bilen işletmeye şapka çıkartmak lazım. Biz de şapka çıkartıyoruz. Fethiye’ye giderseniz Sezai’nin Yeri Balık Evi’ne mutlaka uğrayın ve bizim için de tereyağlı karidesinden mutlaka söyleyin. Yağına, suyuna ekmeğinizi banmayı da unutmayın. Akya Balık yanağı varsa onu da affetmeyin tabii.

Geri kalan herşey ise fazlasıyla size kalmış.

Fethi Bey’e ve Fethiye’ye selam!

Sezai’nin Yeri Balık Evi
Babataşı Mahallesi. Fethiye Vergi Dairesi Karşısı. Fethiye – Muğla
Tel: 0252 6127887
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Fethiye’de En İyi Tereyağında Karides Nerede Yenir? Sezai’nin Yeri Balık Evi, Muğla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir