Genel Yemekler

Fihi Ma Fih Çorbası Nedir?

Fihi Ma Fih aslında bildindiği üzere Mevlana Celalleddin Rumi‘nin çeşitli yerlerde yaptığı sohbetlerinin oğlu Sultan Veled tarafından derlenmesiyle oluşan eserin ismidir. Anlamı da “Ne varsa içinde”, “Ne varsa onda var” şeklindedir.

Bu yüzden de Fihi Ma Fih çorbası muhteviyat itibari ile o mevsimde hangi erzaklar var ise içinde onu barındıran çorba anlamına geliyor. Bir çorba için güzel bir isim gerçekten.

Böyle bir çorbanın geçmişte var olduğuna dair bir kaynağa rastlamasak da şu anda Konya’da Somatçı Fihi Ma Fih ve Çırağan Sarayı Tuğra Restaurant menüsünde karşımıza çıkmakta.

Tarifi konusunda bilgisi olanlar yorum bırakarak bu içriğe katkıda bulunabilir.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Fihi Ma Fih Çorbası Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir