FatihKapanan RestoranlarKöfte

(Kapandı!)Balat’ta Köfte Nerede Yenir? Köfteci Arnavut, Mavi Köşe Lokantası, Balat, Fatih, İstanbul

Dikkat. Bu mekan kapanmıştır. Tarihçilere ve araştırmacılara bilgi sunması amacıyla arşivlerimizde saklanmaya devam edilmektedir.

Bazı yerler vardır köfte yemeye gidersiniz ama aslında köftesiyle birlikte birlikte oranın tarihini de yersiniz. İşte her ne kadar kurulduğu zaman ismi Mavi Köşe Lokantası olarak adlandırılmış olsa da halk tabiri ile zamanla Köfteci Arnavut haline gelmiş mekanımız tam da böyle bir yer.

Bariz halk lokantası yani. Necdet ve Ali İştay kardeşlerin dolu dolu hayat hikayesi var burada. Dile kolay, kuruluş: 1937. Ali amcaya bir kez denk geldik. Allah uzun ömür versin, çok matrak bir tip…

Gerçi Balat’ta nereye gitseniz tarihi derler ama vallahi yalan değil! Köfteci Arnavut buranın en ikonik tarihi esnaf lokantalarından bir tanesi. Mini mini, sulu sulu, kare kare üstün teknoloji ürünü ev köfteleri ile “Köfteci Arnavut” olarak isimlendirilmiş ama bununla da kalmamış menüsünü genişletmiş, yol üzerinde köşede kalmış yüz yıllık küçücük bir dükkancık olmuş burası.

kofte-piyaz-kofteci-arnavut-balat-

Peki menüsünde köfte dışında neler mi var? İşkembe Çorbası var mesela. Haftanın iki günü müdavimlerinin kuyruğa girdiği Arnavut Ciğeri var. Elbette piyazı var. Özellikle 2014 yılı baharında yıldızı parlayan ama burada insanlık tarihinin başından beri yapılan bir Balkan tatlısı Trileçe var. (Bu tatlıyı başka yerlerde bu kadar popüler olmuşken mutlaka tadacaksınız. Ama bir kez de burada yemenizi ısrarla öneriyoruz.)

Trileçe burada haftanın 6 günü yapılıyor. Yapılmadığı gün Cumartesi. Ancak öncesinden söylerseniz Cumartesi için de sınırlı sayıda üretebiliyorlar. Ne mutlu ki köfte piyaz her gün var. O da saat 16:00’ya kadar. Akşam giderseniz yiyeceğiniz şeyler eski pencere pervazı, tarihi ahşap masa ve sandalyeden ibaret. Bir de belki Ali amcaya denk gelirseniz, sizi sohbetiyle kilitler. O da bonusunuz olur.

İyisi mi siz akşam vakti gitmeyin.

Bir varmış, bir yokmuş… Balat’ta Mürselpaşa Caddesi üzerinde harap bir binanın altında iki inatçı kardeşin bir köfteci dükkanı varmış. İsmi Mavi Köşe Lokantası’ymış. Zaman zaman etraftaki esnaf ve müşteriler tarafından bu iki kardeşin neşeli kavgalarına, laf dalaşlarına şahit olunurmuş. Sonra ansızın gökten üç elma düşmüş. Bize de bu yaşanmışlıkların hoş sedası kalmış.

Vesselam.

kofteci-arnavut-balat-

Köfteci Arnavut – Mavi Köşe Lokantası
Mürselpaşa Caddesi, No: 139, Balat – İstanbul
Tel:  0212 531 6652

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

7 thoughts on “(Kapandı!)Balat’ta Köfte Nerede Yenir? Köfteci Arnavut, Mavi Köşe Lokantası, Balat, Fatih, İstanbul

 • Mustafa Çetinkaya

  Bugün oradaydık. Bütün yazdıklarınızın altına imzamı atıyorum. Ayıptır söylemesi trileçe başta olmak üzere nefis bir öğle yemeği idi. Özellikle Ali Amca muhabbetiyle yazdıklarınızı teyid etti. Çok tatlı bir amca. Allah uzun ömür versin.

  Yanıtla
 • Barbaros AKKOYUNLU

  Zaten Ali Amca’ya rastlamamışsanız yemeklerin lezzetine varamazsınız,hos ya şimdilerde bayrak İstanbul Hanımefendisi kızı Mine Hanımda ne demiş Cedlerimiz, Armut dibine düşer. Hersey muhtesem tabiiki en iyiside fiyatları ve lezzetleri.

  Yanıtla
 • hasan ılgaz

  Ah be Ali amca bizleri bırakıp göçtün gittin. Allah rahmet eylesin, mekanın cennet olsun. O güzel köftelerinden her uğradığımda yedirmeden bırakmazdın. Dükkanı el verdiğiniz biricik kızın Mine işletiyor, elleri dert görmesin, sizden aldığı ustalık ve terbiye ile şanınızı ilerilere taşıyacak.

  Yanıtla
 • Barbaros AKKOYUNLU

  Hani derler ya gidenin ardından baka kalmak
  Gönlümüzde bir hoş seda bıraktınız…
  Necdet-Ali İŞTAY Mekanlarınız Cennet Olsun,
  ve sen Mine Hanım Sağlık ile kal.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir