GURME NOTLARI

Fındıkzade’de Manda Yoğurdu Nereden Alınır? Silifke Süt Mamülleri, Fındıkzade, Fatih, İstanbul

Silifke’nin yoğurdu ah seni kimler doğurdu. Seni doğuran ana olsun bana kaynana isimli meşhur türkü öylesine yazılmadı elbette. (Türkü tam olarak böyle olmayabilir. Bir anda ağzımıza geldi söyledik. Kızmayın! ) Söz yazarlarına yoğurt ve kadın birbirini nasıl çağrıştırdıysa artık, böyle bir türkü ortaya çıkmış. Ne diyelim? Bu sanatçı tayfasına ilhamın nereden geleceği belli olmuyor. Bu kez belli ki ilham yoğurttan gelmiş! Boşa da gelmemiş hani. Bizim de konumuz Fındıkzade’de 50 yıllık bir işletme… İsmi: Silifke Süt Ürünleri… En az bu meşhur halk oyunları türkümüz kadar önemli! Hemen not edin. Başkalarına da ettirin.

Çocukluğumuzda, halamlara kalmaya gittiğimde kuzenimle beraber sokaklarda kudurduktan sonra serinlemek için ayran içmeye gittiğimiz bir yerdi Silifke Süt Ürünleri… Yani elimizdeki harçlıklarla ancak bunu alabiliyorduk. Bir de o civarda bir Alman Pastacımız vardı. O kapanmış. Burası hala açık. Küçücük bir dükkan, tam bir mahalle arası bıdığı. Sevimli, sempatik. Eski ve vakur!

Yıllardır aynı ürünleri üretip satıyor. Sütü, manda kaymağı, yoğurdu, açık tava yoğurdu, manda yoğurdu, karışık yoğurdu, yayık tereyağı…veee… bir de….ta ta! Ayranı tabii ki.

Çocukluğumda neyse şu anda da aynı. Öyle nostaljik, öyle güzel ki! Hele şu son ziyaretimizde içeri girip de ayran sorduğumuzda o ayranı içtik ya neredeyse sevinçten takla atacaktık. Tek farkı yıllar önce ayran şişedeydi şimdi açıkta bardakta sunuluyor. 

Bir de mermer tezgah üzerinde kaymaklı bir tava yoğurdu var ki “Allah!” dedirtiyor. Yani “Allah!” dedirten yoğurt yapmışlar.

Mekanın sahibi Muhiddin Erener; tezgahın başında da Murat Arslan var. Muhiddin abiyi göremedik; selam bıraktık.

Hasılı, 50 yıllık bir işletmenin buram buram nostalji kokan atmosferinde zamanda ufak bir yolculuk yapmak ve hiç yoksa soğuk ayranlarını içmek için birebir.

Umulur ki oralara kadar gidip de yine aynı sokakta Tarihi Ali Paşa hamamında aklanıp paklanan, çıkışta da Silivri Süt Mamülleri’nde ayranını içip, yoğurdunu, kaymağını evinize götürenlerden olursunuz.

Vesselam.

Silifke Süt Mamülleri
Cerrahpaşa, Hekimoğlu Alipaşa Cd, 34098 Fatih/İstanbul

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir