FloransaIzgara Et

Floransa’da Fiorentina Steak / Floransa Bifteği Nerede Yenir? – Trattoria Nerone, Floransa, İtalya

Valla Imparatore Fatih Terim Fiorentina’yı yönetirken yedi mi yemedi mi bilmiyoruz ama Floransa’ya yolunuz düşerse “Floransa Usulü Biftek” (Bistecca alla Fiorentina) yemeden dönerseniz, Davud heykelini görmeden dönenle eş değer sayılırsınız.  – Fatih Terim bu yazıyı okuyup da yediysen, yedim de!-

Floransa Bifteği, mümkünse süt danasının sırtından “T” şeklinde çıkarılan etin marinatta bekletildikten sonra alevsiz odun kömürünün dört-beş parmak yukarısında tütsülenerek pişirildiği ve az pişmiş halde yenmesi makbul olan bir muhteşem! Tamamen Floransa’ya özgü ve İtalya’da diğer şehirlerin restoran menülerinde de karşınıza çıkabilecek bir lezzet.

Çoklu İtalya seyahatlerimiz sonrasında, çoklu Fiorentina Steak tecrübelerimiz, bize bu harika etin Floransa’da tadılacak en uygun yerinin “Trattoira Nerone” olduğunu söyledi. Özünde Nerone bir pizzacı. Pizzasını da yiyin.  Gayet güzel.  (Lakin daha önce Floransa’da en hakikatli pizza yenilecek yeri yazmıştık: Munaciello.) Nerone’de azıcık paraya kıyıp esas bu süt danasını mutlaka deneyin. Yanında baharatlı patates ve zeytinyağlı sosla servis edilen bu et, yeme ehlinin gerçekten gözlerini yaşartacak cinsten.

Trattoria Nerone - Floransa, İtalya

Biz de hep kokoreç, işkembe yiyecek değiliz elbet. Bu sefer paraya kıydık. Dedik, iki de ortam görelim. Tabi ortam, ambians, dekorasyona zaten söylenecek sözümüz yok. Varaklı duvarlar, porselenler, bakır yumurta pişiricileri…Bir anda sizi Ortaçağ frapanlığı ve Rönesans zanaatı ile Da Vinci kafasına sürüklüyor. Önünüze sunulan lezzetler ile naif düşüncelere gark olmuş bir halde buluyorsunuz kendinizi. Daha önce böyle bir restoranda yemedik ulen! -Sitesine girip bakın.-

Ha, tabii Türkiye’de asla aynı havada bulamayacağınız Chianti, mianti gibi bölgeye ait meşhur şalgam sularını da denedik. Onlar da bütüne ayrı bir rayiha kattılar. Biz de ortama ayrı bir rayiha kattık elbette! Böyle karşılıklı oluyor bu işler.

İmdi, Floransa’ya gidecek olursanız ve de Floransa Bifteği yemeden dönecek olursanız Vedat Milör abiniz sizi aforoz edecek. Ona göre! Bu arada ben Ayhan Sicimoğlu‘nun hastasıyım!

Trattoria Nerone, Floransa, Italya

Trattoria Pizzeria Nerone (.dal 1943)
Via Faenza 95/97R Firenze, Italia
Tel: +39055291217

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

6 thoughts on “Floransa’da Fiorentina Steak / Floransa Bifteği Nerede Yenir? – Trattoria Nerone, Floransa, İtalya

 • bahar

  Fiyat bilgisi ogrenebilirmiyim 10gun sonra oradayim daha once gittigimde italyanlarin iskembelerinden yemisdik cok lezzetliydi

  Yanıtla
  • admin

   Bahis Euro olunca hiçbir şey ucuz değildir. Bir eti iki kişi yersiniz 30 Euro öderseniz. Totalde yancılar ve içecekle 50-60 Euro’ya ulaşabilirsiniz.Şimdiden iyi yolculuklar. Favori şehrimiz ;)

   Yanıtla
 • levent

  Daha ilginc ve gunluk menuleriyle il cibreo da muthistir ve floransa yerlileri bu lokantayi cok sever .maalesef epey pahalidir

  Yanıtla
 • muazzez

  Hiç tavsiye etmem 2 porsiyon 78 euro verip aç kaldık çok sert et yemek mümkün olmadı sadece patates yedik

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Biftek Fiorentina – Wallpaper Site

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir