Gurme HaberGURME NOTLARI

Kokoreççiler Kralı Vahap Usta – (Bizzat Kendisi) Her Yerde Olabilir, İstanbul

Ahanda bulduk! Meşhur Kokoreççiler Kralı Vahap Usta yıllar sonra ta kendisi olarak karşımıza çıktı. Çocukluğumun yeme-içme hatırası. Annemin elimden tutup Sirkeci’de “Büyük Postane“nin karşısında öğlen yemeği aralarında götürdüğü Vahap Usta! Nuh’un gemisi büyüklüğünde kokoreç tezgahı olan, papyonlu, -dedikodu o ya- sözde kimya mühendisi, sabahları beyaz Mercedes Benz‘i ile gelip tezgahını açan ve bir kimyager hassasiyeti ile kokoreçlerini doğrayan Vahap Usta! Eti ile, kemiği ile karşımızdaydı.

Doğrusunu söylemek gerekirse Vahap Usta‘yı Sirkeci’deki yerini kapattıktan sonra yıllar içerisinde birçok yerde gördük. Ama hiçbirinde tezgahın başında değildi. Mekanlara ismini vermişti ama ruhunu değil. Para, pul, şan, şöhret, günde sattığı binlerce ekmek kokoreç ve bu şöhretin getirdiği hakkında çıkan sayısız dedikodu onu bir efsane yapmıştı.

Kral Kokoreç yazımızı Harbiyiyorum‘da yazdıktan tam iki yıl sonra bu yazının altına bir yorum geldi. Biz de o esnada Vahap Usta’nın izini sürüyorduk. Özellikle Istanbul Eats ekibi ile Vahap Usta‘ya nasıl ulaşırız sorusu üzerinde takılıp kalmıştık. Lakin kendisini sabit bir yerde yakalamak imkansızdı. En son Maltepe, Beyoğlu gibi ilçelerde bir kaç yer açıp, bir iki ay da piyasalarda göründükten sonra yine ortadan kaybolmuştu. Vahap Usta’nın yeni yerinin ve iletişim bilgilerinin olduğu bu yorumu hemen Istanbul Eats‘ten Ansel Mullins ile paylaştım ve o heyecanla doğruca Vahap Usta’nın Şişli’deki yerinin yolunu tuttuk.

Tabakta Kokoreç, Kokoreççiler Kralı Vahap Usta, Şişli

Vahap Usta her zamanki gibi papyonu ile karşıladı bizi. Amcamı görmüş kadar sevindim. Tezgahının başında. Ona doğru yaklaşırken aklımda bir soru var: “Acaba bu sefer bu yerde yıllarca durabilecek mi? Burası tamam mı yani? Vahap Usta’nın mekanı burası mıdır?”

Bu düşüncelerimi ona da seslendiriyorum.  “Evet, bu sefer duracağım!” diyor. Mekan Antep’li kebapçı bir arkadaşının. Birlikte ortak kullanıyorlar. “Hayırlısı olsun inşaAllah!” diyoruz. “Ortaklığınız baki ve bereketli olsun!” (Olmamış o ayrı)

Karakter adam şu Vahap Usta! Yeşilçam oyuncusu gibi. Bakışları, duruşu, konuşması… “Ne yaptın bunca parayı Vahap Usta?” diye soruyoruz. Hakkında onlarca dedikodu var keza. Yok mafyaya bulaştı, pis işlere girdi, yok gece alemlerinde yedi, yok yan yattı çamura battı felan. Önden bize hazırladığı iri kıyım kokoreçleri tabakta gönderiyor. İç yağı alınmış. Safi can! Arkasından yanımıza geliyor ve oturuyor. Gözlerini ufka dikiyor. Çene yukarıda.  “Para harcamak sanattır.” diyor. Derin adam! İnceden gülüyor. Çok keyifli. Ekliyor; “Beş yıldızlı otellere ya da çok özel partilere kokoreç hazırlayayım diye çağrılırdım. Gece hayatı dedikodusu oradan geliyordur.”

İçi Alınmış Çeyrek Ekmekler, Kokoreççiler Kralı Vahap Usta, Şişli

Sen ne dersen doğrudur Vahap Usta. Ne yaptığın değil bizim için “Mana” da ne bıraktığın önemli. Sen bir misyon adamısın. Kömürde Kokoreci tüm Türkiye’ye tanıttın. İstanbul’da senden lezzetli kokoreç yapan adam yok! Yıllarca konuşuldun. Zira her geçtiğin yerde de bir iz bıraktın, öncü oldun. Kral Kokoreç’in ismi de senin krallığından kalma değil mi zaten?

Sen Vahap Usta’sın. Kokoreççilerin Kralısın. Sırlı adamsın vesselam. Yeter ki orada dayan!

Güncelleme (2013): Elbette dayanamadı, Vahap Usta. Son bilgiler Maslak’ta olduğunu söylüyor. Vahap Usta’ya ulaşan lütfen bu yazının altına son bulunduğu yerin bilgilerini bıraksın. Böylece gelsin saadet.

Son söz olarak şunu söylemek istiyoruz. “Ulan Vahap Usta! Her nerede yaşanıyor ve yaşatılıyorsan.”

Muhabbet ile…

Kokoreççiler Kralı Vahap Usta

Kokoreççi Vahap Usta
Adres: Bir gün sizin de karşınıza çıkabilir. Dikkatli olun. Bir gün ansızın yok olabilir.
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

27 thoughts on “Kokoreççiler Kralı Vahap Usta – (Bizzat Kendisi) Her Yerde Olabilir, İstanbul

 • Ustam bu ara Playofflardaki Galatasaray gibi, bir maç iyi bir maç kötü…

  Yanıtla
 • Sertaç Mavişerit

  Merhaba,

  Vahap Usta yine bir yer değişikliği yaptı. Şu anda Maslak’ta Ata Center olarak bilinen yerin yan tarafında küçük bir yeri var. Her zamanki gibi papyonu boynunda kokoreçin başında :)

  Yanıtla
  • Sertaç Mavişerit

   Bu arada koordinatları: 41.111192,29.020523

   Yanıtla
  • admin

   Haydaaaa. Bu adamla ilgili artık mekan bağımsız bir yazı yazacağım. Şehrin hayalet kokoreççisi Vahap Usta!

   Yanıtla
   • Sertaç Mavişerit

    size katılıyorum :) Şu anda maslak’taki yerinde işleri iyi görünüyor, öğlenleri gayet dolu mekanı. umarım artık burada sabit kalır.

    Yanıtla
 • Zeki

  Vahap Usta Maslak mazdanın karşısında görülmüştür… Şişlideki dükkan satılmış o yuzden. Ama kokoreç genede mükemmel

  Yanıtla
 • Onur tan

  Vahap usta arnavut köyde sahilin arka sokaklarında kime sorulsa gösterir orda

  Yanıtla
  • zeki

   Maslağı bıraktı mı ?

   Yanıtla
 • ali

  Abi vahap usta an itibariyle maslakta. Ben gecen hafta ordaydim. Kendisi benim oz dayimdir. Hergun telefonla konusuyorum. Suan icin yerinde bir degisiklik yok. Ama ne olacagi hic belli olmaz;)

  Yanıtla
  • admin

   Sağolasın. Güncelle bizi böyle ara ara :)

   Yanıtla
 • erhan beldan

  maslaktan da ayrıldı, yerini bilen varsa yazsın.

  Yanıtla
  • bahat hosgoren

   Merhaba vahap ustam bızım ıkıncı supemızde devam etmektedır yıne kral kokerec 2 de oda sıslıde habıdıyeyı huruyet cadesınde pehlıvan dukyanın 3 dukyan yanındadır

   Yanıtla
 • bahat hosgoren

  Vahap usta kral kokerecın ıkıncı subesınde devam etmektedır ıkıncı subemızde sılıdedır habıdıyeyı hurıyet cadesındeyız saat gece 8 den sabaha kadar acık dukyan sevenlerımızı beklerız

  Yanıtla
 • ümit celal UZPEKAR

  12.05.1015 de güncellediğim bir durumdur bu ..

  Vahap USTA ( YILDIRIM ) ‘ Daimi Adresi ..

  ÖzKraL Kokoreç İsmi İle , ( Ahi evran Caddesi , No:34 Maslak-İstanbul , nazım akbacı iş merkezi. Doğuş Center Karşısı .. )

  TeL . : (212)346 0156 – 0532 430 1913 Bu Numaralar Vahap Ustamızın Tezgahına bakdığı iş yerine aittir , Tüm Dostalarını Sevenlerini Burda Ağırlamaya Devam Ediyor..

  Yanıtla
 • Vahap usta evet isinde iyidir, baska bir kokorecci adres şişli cevahir avm nin yan sokaginda ISTANBUL KOKOREÇ kömür ateşinde yiyen herkesin mubtelasi olduğu bir yer deneyin pisman olmazsiniz derim…

  Yanıtla
 • Ahmet Şefik Üçışık

  Aslında bu kadar meşhur olduğunu bilmiyordum. Tamamen şans eseri buldum ve tanıdım. Gerçekten daha önce kokoreç yememişim. Tek kelimeyle harika.
  An itibariyle Kadıköy Kazasker’de

  KÖŞEM DÖNER-MEŞHUR KOKOREÇÇİ VAHAP USTA

  19 Mayıs Mahallesi, Şemsettin Günaltay Cd. No: 144, 34736 Kadıköy
  0537 229 90 40
  https://g.co/kgs/BCwHjk

  Yanıtla
 • Muhammet Kızılkaya

  Vahap usta şu an erenköy kazasker de köşem döner köftede akşam 18:00 ile sabah 05:00 a kadar çalışıyor adresi Şemsettin günaltay caddesi no:144 erenköy Kadıköy 0216-410-41-20

  Yanıtla
 • Bahtiyar

  Vahap usta kazaskerde

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Beyoğlu'nda Tabak Kokoreç Nerede Yenir? Lale İşkembecisi, Beyoğlu İstanbul

 • Geri bildirim: Eminönü - Sirkeci'de Kokoreç Nerede Yenir? Kral Kokoreç - Hasan Usta

 • Salih uslu

  Vahap usta pek yakinda askim kokorecte cinar caddesinde

  Yanıtla
 • MURAT

  VAHAP USTA ÇOK YAKINDA PAPYONUYLA BAHÇEŞEHİRDE OLABİLİR

  Yanıtla
 • Murat

  Vahap Usta şu an Sarıyer’de midyeci Ahmet’in 200-300 metre ilerisinde

  Yanıtla
 • Ertuğ

  Sarıyer Yenimahalle de Hamamın çaprazında bulunuyor.

  Yanıtla
 • 15.10.2022
  Kadıköy Kentplus fikirtepe yanında ufak kokoreççi yazılı sarı bir dükkan tüm haberler köşe yazıları duvarlara yapıştırılmış meğersem vahap ustanın yeni dükkan imiş coronada heryeri kapatıp 1 yıldır burada imiş tesadüf eseri bulduk

  Yanıtla
 • Tln

  Merhaba
  Vahap usta 8 aydır Kızıltoprak McDonald’s sokağında kokoreççi Vahap ces10 ismiyle hizmet vermektedir

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir