FloransaTiramisu

Floransa’da Tiramisu Nerede Yenir? Caffé Gilli, Floransa, İtalya

Eğer çok katmanlı bir tatlı yiyeceksek hiç şüphesiz Tiramisu‘yu tercih ederiz. Ama adam gibi mascarpone peynirli, kakaosu ve rom ile enfes bir şekilde lezzetlendirilmiş Tiramisu yiyeceksek de bunun Floransa’daki Gilli‘dekinden olmasını isteriz. Tiramisu’daki kedi dili (İngilizcesi: lady fingers – bizimkisi daha doğru benzetme olmuş)  falan fasa fiso, olay Gilli‘nin tatlı şefinde ve atmosferinde bitiyor.

Biz daha önce böyle bir Tiramisu yemedik arkadaşlar. Gidip yiyen, bize dua edip döner. Ama önce Tiramisu ne demek ona bir bakalım. İtalyanca lisanından İngilizce’ye “Pick me up” diye çevriliyor. Yani “Al beni!“. Şimdi bu bir film ismi olsaydı ve bizim çevirmenlerimiz bunun ismini Türkçe’ye çevirselerdi muhtemelen şöyle olurdu. “Götür Beni.” Yani Tiramisu = Götürbeni.

Neyse efendim, Gilli’ye dönelim. 1733’te kurulan Gilli, Floransa’nın en meşhur ve en eski pastanelerinden bir tanesi. Murano avizeleri, tavandaki freskleri, çay odasındaki yüz yıllık saati ile sizi Floransa’nın Rönesansı ile Art Nouveau arası bir atmosfere sürüklüyor. Bu atmosferde ne yerseniz güzel gideceği gibi, Piazza Vittorio (Vittorio Meydanı) üzerine atılan masalarının üstünde kahve, limonata yudumlayan Holywood ünlülerinin simalarına da rastlamanız mümkün.

Gilli, Firenze, 1733

Gilli’de biz Tiramisu’yu tek geçeriz ama siz dilerseniz Tiramisu dışında envaiçeşit tatlıyı denemekte özgürsünüz. Aynı zamanda kendisi de çikolata üreten Gilli’de meyveli çikolataları, sıcak çikolataları, pralinleri, sachertorteleri bol köpüklü cappucinolar ya da espressolar eşliğinde midenize indirmeniz mümkün.

İtiraf ediyoruz. Yumurta sarısı, kakao, kedi dili, likör, mascarpone peyniri ve şeker bir araya getirildiğinde ancak bu kadar güzel bir tatlı ortaya çıkarılabilirdi. Tiramisu‘yu bulan Venedik’li ustaya selam olsun ama biz yine de Cheesecake‘in Tiramisu’nun atası olduğunu düşünüyoruz.

Lakin Floransa’ya giden herkese de Gilli’ye uğramalarını tavsiye ediyoruz. Sakın ha, Tiramisu yemeden dönmeyin.

Gilli, Floransa, İtalya

Caffé Gilli
Via Roma 1r, Firenze, Italy
Tel: +39 055 213896


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Floransa’da Tiramisu Nerede Yenir? Caffé Gilli, Floransa, İtalya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir