Genel Yemekler

Galata’da Un Helvası Nerede Yenir? Velvet Cafe, Galata, Beyoğlu, İstanbul (Dikkat: Bu Kafe Kapandı!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

Önce neden Velvet? Şimdi her giden renkli kadife koltuklardan olduğunu sanıyor ama işin aslı öyle değil! Hazırsanız anlatıyoruz. Velvet Cafe’nin sahiplerinden biri Firdevs hanım. Ten rengine bakınca Firdevs hanımın atalarının başka bir yerden olduğunu anlıyorsunuz bir kere.

Firdevs ve Firuzan (isimlerin güzelliğine bakar mısınız?) hanımların kökenleri aslen Sudanlı. Dedeleri Osmanlı zamanında gelip bu topraklara yerleşmişler. Firdevs ve Firuzan’ın anneannesi çok yetenekli ve elinde her iş gelen bir Osmanlı hanımefendisiymiş. İsmi ise Sıdıkaymış ancak teni yumuşacık kadife gibiymiş. Gel zaman git zaman ona Sıdıka değil, Kadife demeye başlamışlar. Yani anladınız mı şimdi isin aslını? (Kadife=Velvet in English) Firdevs hanım ve Firuzan hanım anneannelerinin anısına açmışlar burayı.

Şimdi herkesin bahsettiği noktalara gelebiliriz. Velvet Cafe, Galata’da çok sempatik ve bir o kadar da -herkes ev ortamı gibi diyor ama kimin evi böyle merak ediyoruz?- nostaljik bir yer. Çay, kahve, kurabiye ve hayatımızda yediğimiz ve asla aklımızdan çıkmayacak en güzel un helvasını yapan mekan. Çünkü işin içinde ta Kadife teyzeye kadar uzanan bir tarif hikayesi var.

Un Helvası, Velvet Vafe, Galata, Beyoğlu

Un helvaları lokum gibi. Önünüze dondurma servis edilir gibi iki top halinde geliyor. Ama yedikçe daha çok yemek istiyorsunuz. Böylesine güzel kavrulmuş, böylesine kıvamında ağdalanmış, şekeri yerli yerinde güzelleri başka yerde yemeniz pek olası değil.

Bir de her şey öylesine şık sunumlarda geliyor ki sevinçten ağlarsınız. O porselen bardaklarda çay ve kahve içmek insanı direk 1970’li yıllara ışınlıyor. Art Nouveau‘yu isteyerek mi istemeden mi yakalamışlar bilmiyoruz ama tarz bu.

Bir aile işletmesi olan Velvet Cafe Galata’da tam “Alis Harikalar Diyarında” etkisine sahip bir yer. Gerçeklik algınızı aniden değiştiriyor. Tam anlamıyla bir meditasyon ortamı. Un helvasını yapmayı da kim düşünmüşse Allah ondan bin kere razı olsun.

Ne demiş Özdemir Asaf bir keresinde “Gelecekse beklenen, beklemek güzeldir. Özleyecekse özlenen, özlemek güzeldir. Ve sevecekse sevilen; O hayat her şeye bedeldir.

İşte Velvet Cafe tam da böyle bir yer.

Kim demiş helva sadece ölünün ardından kavrulur diye?

Gidenler bizde selam götürsün!

Velcet Cafe, Galata, Beyoğlu

Velvet Cafe
Adres: Bereketzade Mahallesi, Büyük Hendek Caddesi, Kule Çıkmazı Sokak, No 7/A, Galata, Beyoğlu, İstanbul
Tel: 0507 8673761

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir