En İyilerUkrayna

Ukrayna’da Mutlaka Yemeniz Gereken 7 Yemek

Ukrayna’da Ne Yemeli?

Ukrayna mutfağı harika yemeklere ve içkilere sahip. Ülkeden ayrılmadan önce mutlaka yemeniz gereken 7 başat yemek ve içkiyi sizlere sunmak için hazırız. Buyrun bakalım…

Editörün Notu: Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan Food Film Festival’in Türkiye’deki ayağını yürüten ve kendisi de aslen Ukrayna’lı olan Oksana bize -Türkiye’de mutlaka yenmesi gereken yiyecekler vardır ya hani- (simit, türk kahvesi, balık ekmek, kokoreç, rakı v.b.) benzeri bir listeyi kendi ülkesi için hazırladı. Özellikle mutfağına uzak olduğumuzu düşündüğümüz Ukrayna’nın yemek kültürü konusunda yapılmış bu ilk çalışmanın Harbiyiyorum olarak öncüsü olmaktan gurur duyoyoruz.

1- Borscht (Borş)

Picture 1 of 7

Ukrayna'nın bir numaralı yemeği. İçerisindeki baskın olan şey pancar kökü. Tipik bir borş çorbasının içinde et (dana ya da domuz), sebze (pancar kökü, lahana, havuç, patates, maydonoz, soğan ve domates) olur. Belirleyici kısmı ise fermante pancar kökü suyudur. Fakat borş yalnızca bu şekilde yenmez. Özel bir yeme adabı ve kültürü vardır. Birkaç kaşık smetna (Türk yoğurduna benzer ama daha hafifi tatlı bir lezzeti vardır) ve papmuşka (sarımsak soslu küçük ekmekler) bu sıcak çorbanın yanına mutlaka olmaldır. Bu üçünü birlikte tüketirseniz gastro reseptörleriniz unutulmaz biz aroma yakalayacaktır. Ukrayna mutfağına ve yemek kültürüne giriş için en doğru başlangıç Borş çorbasıdır.


Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

One thought on “Ukrayna’da Mutlaka Yemeniz Gereken 7 Yemek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir