GaziantepMenengiç Kahvesi

Gaziantep’te Menengiç Kahvesi Nerede İçilir? Tarihi Tahmis Kahvesi, Gaziantep

“Menengiç Kahvesi” bin derde devadır dostlar. Menengiç ağacında yetişen çitlembik çekirdeklerinin aynen kahve çekirdeği gibi kavrulup, öğütme makinasından geçirildikten sonra Türk kahvesi usulünde pişirilmesi ile hazırlanır.

Bizi bilenler bilir. Gaziantep serimizin tamamı yeme-içmenin dibi şeklinde gider. Ancak eğer Antep’teyseniz bunca yemenin arasında manen soluklanacak bir yer ister gönül. Nargile, çay, kahve içilecek, geniş tavanlı, tarihi ahşap bir mimariye sahip Tahmis Kahvesi size tam da “Gaziantep Bakırcılar Çarşısı“nın karşısından ağırbaşlılıkla göz kırpar. Kendinizi 1635 yılından beri yüzlerce hikayeye tanık olmuş, görmüş ve geçirmiş Türkiye’nin en eski kahvehanelerinden birinde deneyimlemek istersiniz.

Yaşlı ve bilge mekandır Tahmis Kahvesi.

Tahmis Kahvesi - Gaziantep

Hasılı mekandaki atmosferden etkilenmemek elde değil dostlar.  Hele kışın gittiyseniz tam da ortada yanan kuzineden ve çıtırdayan odun seslerinden büyülenerek hayatınızın en güzel ve en anlamlı kahvehane deneyimini burada yaşayacağınıza emin olun. (Önemli not: Muayyen günlerdeyseniz ve genel anlamda gıcıksanız size işlemez)  Ayrıca Tahmis Kahvesi‘nde dışarıda sizi bekleyen vahşi yeme-içme yaşamına karşı da ruhen bir rahatlama yaşarsınız. Burası Gaziantep’in vahasıdır.

Eğer Antep yerlisi değilseniz ve ekibinizde kadınlar var ise sizi üst kata buyur ederler. Alt katta ağır abiler bulunur. Bu abiler genelde nargile içerler. Siz de bizim gibi yukarı çıkın ve hemen birer Menengiç Kahvesi ile birlikte nargile sipariş edin.

Gelelim Menengiç kahvesinin tadına ve yararlarına. Çekirdeklerindeki yağdan ötürü biraz yağlı bir içecektir.  İçinde azıcık süt vardır. Kolay ve dengeli bir içime sahiptir. Türk kahvesine göre daha sakindir. Acı değildir. Bitimi de sert değildir. Yüksek miktarda E vitamini ve doğmamış yağ asitleri içerir. Eh, bu da kolesterolü düşürür, kalp-damar sertliklerini önlemeye yardımcı olur. (Buna Antep’te ihtiyacınız olacak) Ayrıca mideye, böbreğe, ses tellerine, öksürüğe ve hatta envaiçeşit hastalığa deva olur. Bu Menengiç ağacından çıkan yağdan da “Bıttım Sabunu” yapılır. Bak hele bak! Ne mübarek ağaç.

Tahmis Kahvesi - Gaziantep

Eğer şansınız var ise bu tarihi kahvehanede Türk Sanat Musikisi meşkine denk gelirsiniz. O zaman Tahmis Kahvesi tadından yenmez. Antepli Abiler en güzelinden nameler ile kulağınızın pasını silerler. Bizim gibi azıcık da duygusalsanız tüylerinizi diken diken ederler. Siz kahvenizi bitirip de nargilenize devam ederken, kemanın ve udun titreyen telleri sizin de bamtelinizi titretir. Garsonu çağırıp “Gönder bakalım bir zahter!” dersiniz. Zahterleriniz gelir. Peki zahter nedir? Bunu garsona sorduğunuzda alacağınız cevap çok basit. “Zahter bir içecektir.”

Zahter - Tahmis Kahvesi, Gaziantep

Evet, Tahmis Kahvesi’nde “Zahter” bir içecektir. Aslında Zahter, Doğu Akdeniz’e özgü farklı biçime sahip bir kekik türünün Arapça’daki ismidir. Keyfinize burada Zahter içerek devam edin ki, şifa alanlardan olmaya devam edesiniz.

İşte Tahmis Kahvesi böyle keyifli bir yerdir. Masanıza gelen çıtçıtları da hüpletmeyi ihmal etmeyin. Bu tip kuruyemişleri başka yerde kolay kolay bulamazsınız.

Efendim, Gaziantep’e gidip de Tahmis Kahvesi’ne uğramıyorsanız bir tarafınız mutlaka eksik kalacaktır. Gaziantep’te bizim için de bolca yiyin. Ayrıca ülkemizin kahvehane kültürünün en bir hasını burada deneyimleyin.

Ülkemiz çok güzel bre yiğitler! Tadını çıkaralım, ne olur?! Harbiyiyorum, Tahmis’in bugüne kadar gelmiş geçmiş tüm ehline selam eder.

Siz de bu arada şu türküyü bir zahmet dinleyin bakalım.

Tahmis Kahvesi, Gaziantep

Tarihi Tahmis Kahvesi
Arasa Meydanı. Elmacı Pazarı Civarı. Şahinbey – Gaziantep
Tel: 0342 2328977

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Gaziantep’te Menengiç Kahvesi Nerede İçilir? Tarihi Tahmis Kahvesi, Gaziantep

  • Tahmis’in buram buram tarih kokan bir havası var. Böyle bir mekan iyi ki korunmuş…

    Yanıtla
  • Geri bildirim: Menegiç Kahvesi Nedir? - | Harbi Yiyorum

  • Selma

    Kardeşimle beraber üç hafta önce Gaziantep’i gezerken meşhur olduğunu duyduğumuz bu mekana (TAHMİS )geldik..dediklerinden fazlası vardı..gerek tarihi mekanı,gerekse personellerinin Güleryüz’le karşılamaları ve gerekse kahve ve diğer içecekleriyle muhteşem ötesiydi…herkese tavsiye ederim..mutlaka gelmeniz gereken bir yer..teşekkürler💐👏

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir