ÇorbaGaziantep

Gaziantep’te Beyran Nerede Yenir, İçilir? Metanet Lokantası, Gaziantep

Çorba mı, et yemeği mi biz de bilemedik ama yaygın olarak ilk akla gelenin aksine “Kelle-Paça” çorbası hiç değil. Atınız onu kafanızdan. Safi et, pirinç, et suyu, iç yağı, sarımsak ve bol acı. İşte bu mübarek ile tanıştıktan sonra böyle buyurdu, Mustafa Abi. Metanet’in sahibi kendisi. Pilav ile çimdiklediği etlerin başında. Yanındaki bakır kaselere önce pirinç, sonra haşlanıp kemiğinden sıyrılmış et, üzerine de azıcık iç yağı bırakıyor ve kaseleri ateşe doğru uzatıyor. 51 senedir bu işi yaptığını söylüyor.

Bir düşünün bakiyim? Hangi insan 51 sene sevmediği bir işi yapar? Mustafa abi yaptığı işe bayılıyor. Huzurlarınızda bu sevgi ile zuhura çıkmış ve Antep’te markalaşarak tüm Türkiye’ye yayılmış bir yemek var: Beyran. Kutb-ül çorba, reis-ül et yemeği, pirinç-ül kebir.

Üçüncü Gaziantep çıkartmamız ile birlikte öncesinde gidemediğimiz yerlerden biri olan Metanet’i ziyaret etmiş ve böylece Gaziantep külliyatımızı da Rabbimize hamd ederek şimdilik nihayete erdirmiş olduk.

Beyran, Metanet Lokantası, Mustafa Abi, Gaziantep

“İyi yerim.” diyen her ölümlünün mutlaka denemesi gereken Beyran aslında Anteplilerin sabah kahvaltısı. Yani öğleden sonra Metanet’te Beyran bulamazsınız. Biz sabah 09:00’da gittik. Kış zamanıydı. Metanet Lokantası hana benzeyen geniş ve soğuk bir salona ve içerisinde Beyran’ını yiyen ya da yemek için yeni sipariş vermiş olan onlarca insanla doluydu. Peki ortam soğuk ama insanlar üşüyor muydu? Hayır, tabii ki. Üşümüyordu. Peki nedendi? Çünkü insanların yedikleri yemekteki acıdan içleri ısınıyordu da, ondan.

İşte böyle.

Beyran dediğimiz olay ise şöyle bir şey; Kemikli etler 12 saat suda haşlanır. Pirinçler suda haşlanır. İç yağ, tereyağ kıvamına getirilir. Bunlar Mustafa abinin elinin altına verilir. Mustafa Abi bunları bir güzel bakır kaselere tepeler, daha sonra bu tepelerin üzerine daha önceden haşlanmış etin suyu, har ateşin üzerine alınan bakır kaselerin üzerine sular seller gibi boca edilir. Ateş gürler. Şimşek çakar. İçinizdeki eşek kişner. “Acı olsun” derseniz iki çorba kaşığı, “Acı olmasın” derseniz tek bir çorba kaşığı pul biber kasenin içinde kendine yer bulur. Sonra da afiyetle midenize indirmeniz için servis edilir.

Beyran, Metanet Lokantası, Gaziantep

“Acı” değişik bir zevktir dostlar. Etrafınızdaki insanların gelen Beyranlarının üzerine kaşık kaşık pul biber attığını görürseniz sakın şaşırmayın. Nedeni acının izafi olmasıdır. Antep’te ise bu izafiyet çok belirgindir. Yerse!

Bu yiyeceği içip de şükretmeyen, “Oha, bu ne biçim şey lan?” demeyen olursa bize mesaj göndersin lütfen. Emin olun, kendisine cevap göndermeyeceğiz. Ama kendisine Cenab-ı Hak’tan dil, dimağ, lezzet v.b. konularda tez zamanda daha ehliyetli olması ve şifa bulması adına niyazlarda bulunacağız.

Metanet Beyran Salonu, Gaziantep

Yani dostlar, Gaziantep’e yolunuz düşerse 2 gün kalın ve bir sabahınızı mutlaka Beyran içmeye ayırın. Diğer bir sabahınızı da Katmer yemek için ayıracaksınız çünkü. “Sabahları bir de ciğer kavurma varmış, ne yapacağız ne yapacağız? Bunu yiyemeyeceğiz bak, tüh, tüh. Aman Allahım!” diye panik yapmayın. Efsane ciğer kavurmayı (başka türlü bir şey) her vakit Köşk Kebap‘ta yiyebileceksiniz çünkü. Şimdi biz size Metanet‘i yazdık ya, Gaziantep’teki diğer yazılarımızı da okumayı unutmayın. Biz bu işi çok seviyoruz çünkü.

İnşallah hakkıyla Gaziantep külliyatını oluşturabilenlerden olmuşuzdur.

Peki Beyran’daki et dana mı? Tövbe haşa! Kuzu kuzu.

Harbiyiyorum tüm güzel yiyici insanlara selam eder!

Metanet Lokantası, Gaziantep

Metanet Lokantası
Kozluca Mah. Kozluca  Cad. No:11 Eski Buğday Pazarı Civarı – Gaziantep
Tel: 0342 2314666

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

15 thoughts on “Gaziantep’te Beyran Nerede Yenir, İçilir? Metanet Lokantası, Gaziantep

  • admin

   Eyvallah Semih’cim :) Bir kere de birlikte olur inşallah.

   Yanıtla
 • tugba

  niçin bu işkence niçin? ben ki antep sofrasına hayran bir insan, şimdi şu saatte ulaşamayınca bu lezzetlere ne yapmalı? esefle kınanıyorsunuz. (p.s: insan internette öylesine dolaşıyorken önüne çıkacak olan sitelere dikkat etmeli, filtre felan uygulamalı maalesef…)

  Yanıtla
 • svhas

  Beyran denince akla gelen ilk ve tek yer. Birçok yerde denedim ama Metanet’in beyranı kadar lezzetlisini görmedim. Ayrıca önceden beyran erken bitiyordu ama artık beyranı saat 5’ten akşama kadar bulmak mümkün. Tüm beyranseverlere duyurulur:)))))))

  Yanıtla
 • ercüment

  kadıköyde dürümcü emmi de en güzelini bulabilirsiniz.

  Yanıtla
 • sarı kız

  Gaziantep´de 1numara ve hep öyle kalacağından eminim.Yok böyle bir lezzet ve emek.Düşünün et 16 saat pişiyor ve eti çiğnemiyorsunuz sadece ağzınızın içinden kayıp gidiyor.Tabii ki bu lezzeti sadece METANET LOKANTASINDA bulabilirsiniz.Ayrıca beyran sabah 5´ten akşam 5´e kadar servis ediliyor.

  Yanıtla
 • hasan

  gercekten yok böyle bir lezzet. METANET in disinda diger yerlerin beyran i hikaye

  Yanıtla
 • Mide Mühendisi Gaziantep Lezzet Harekatı’nın (ne afilli oldu hehe :) ) ikinci ve son gününün kahvaltısı Beyran ile yapmıştık. Beyrandan birkaç kaç kaşık aldıktan sonra bu mekanı ilk günün kahvaltısı olarak seçmediğime bin pişman oldum. Bir porsiyonu bitirip mekandan kalkma zamanı geldiğinde dışarı çıkmak istemedim.

  Hiç abartmıyorum. O derece lezzetli!

  Mide Mühendisi Gaziantep Lezzet Harekatı’nın en çok akıllarda ve damaklarda kalan lezzeti idi…

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Gaziantep'in En İyi 7 Kahvaltıcısı - | Harbi Yiyorum

 • Fatih

  Metanet benim icin bitti . Icinden kil cikan corbayi geri gonderdim icemedim birde benden o corbanin parasini aldilar , tuccar olmuslar esnaflik kayip

  Yanıtla
 • Geri bildirim: İstanbul'un En İyi 7 Beyrancısı - 2021 - Harbi Yiyorum

 • Geri bildirim: Eskiden: Merdivenköy'de Beyran Nerede Yenir? Dededen Dürüm, Kadıköy, İstanbul (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!) - Harbi Yiyorum

 • Geri bildirim: Eminönü’nde En İyi Beyran Nerede İçilir? Lezzet-i Şark, Sirkeci, Fatih, İstanbul - Harbi Yiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir