Burma KadayıfGaziantepKatmer

Gaziantep’te Ne Yenir Ne İçilir? Katmer – Katmerci Zekeriya Usta, Burma Kadayıf – Altıntel Erdal Usta

Özdemir Asaf’ın “Katmer Şiiri” diye bir şiiri var. Katmer deyince -alakasızdır ama- aklıma ilk o gelir.

“Bensiz seni / benden başkası anlamaz, Sensiz beni / senden başkası anlamaz, Senden, benden / bize olanca varmadan. Bizsiz bizi / bizden başkası anlamaz.”Şiirde sevgili yerine Katmeri koyunca aslında çok da alakasız olmuyor. Şimdi biz Antep’te gidip sadece kebap yemedik elbet. En iyi Katmer nerededir diye sorduk, soruşturduk. Tabi öncesinde Ciğerci Mustafa‘ya uğradık. Ciğerci Mustafa başlı başına bir roman olduğu için oraya daha sonra değineceğiz.

Denilir ki Antepliler sabah kahvaltısında ciğer kebap ya da katmer yerlermiş. Sonra akşama kadar bir daha bir şey ağızlarına koymazlarmış. Doğru mu? Doğru…

Peki katmer Gaziantep’te nerede yenir? Ağız birliği ile söylenen tek yer var:

Katmerci Zekeriya Usta

Katmerci Zekeriya Usta’nın katmerini sabah saat 11:00’a kadar yiyebilirsiniz. Daha sonrasında gelirseniz orada yiyecek katmer bulamazsınız. Ve burada katmerden başka bir şey de bulamazsınız. Katmer Gaziantep için sabah kahvaltısı yerine geçiyor. İçinde kullanılan kaymak için “Kaymağın, kaymağı” ibaresini kullandılar. Hani “Cream de la cream” derler ya onun gibi. Sıcacık katmer içindeki antep fıstığı ve kaymak ağızda öyle bir tatlı lezzet dengesi oluşturuyor ki, gerçekten katmerin üzerine akşama kadar bir daha hiçbir şey yemek istemiyorsunuz.

Saat 11:00’da servis bittiğine göre daha sonra ne yapıyorsunuz diye sorduk. Katmerci Zekeriya Usta öğleden sonra şehir dışından ve yurt dışından gelen siparişleri hazırlıyormuş. “Yeni Zellanda’ya bile gönderiyoruz.” dediler. “Bozulmuyor mu?”dedik. “Hayır, hiçbir şey olmuyor.” dediler. Biz denemedik ama isterseniz siz deneyin bakalım. Yazının sonunda adres ve telefonları bulacaksınız.

Gaziantep'te Ne Yenir Ne İçilir? Katmer - Katmerci Zekeriya Usta, Burma Kadayıf - Altıntel Erdal Usta
Katmerci Zekeriya Usta

Ciğerci Mustafa’da sabah göz göze geldiğimiz grup ile Katmerci Zekeriya‘da karşılaşınca dedik ki bu zevk-ü sefa sahibi insanlar da bizim gibi işkembelerini doldurmaya gelmiş, yeme içme heva ve hevesi ile kendilerinden geçmiş ademler. Madem öyle dedik ki; bu yiyici heyet ile sohbet edelim bakalım nedir, necidir, nerdendirler? Cemaat İzmir’den kalkmış iş bahanesi ile Antep’e kadar yiye içe gelmişler. Yol boyunca dura dura geldikleri için her yerde vücutlarına 250’şer gram daha ekleyerek Antep’te almışlar soluğu. İçlerinden biri Antep’te askerlik yaptığı için diğer arkadaşlarına rehberlik yapıyor. İstidatları öyle kuvvetli ki maaşallah; Sabah Beyran yiyip, sonra Ciğerci Mustafa’da ciğer kebabını mideye indirmişler ve Katmerci Zekeriya’da cilalanıyorlar. Henüz saat 10:30.

Gaziantep'te Ne Yenir Ne İçilir? Katmer - Katmerci Zekeriya Usta, Burma Kadayıf - Altıntel Erdal Usta
Altıntel Burma Kadayıf

Altıntel Erdal Usta

Sonra sohbet muhabbet derken baktılar biz de yeme içme üzerine buralardayız. Aramızda bir kader birliği oldu ve İzmirli Efeler buyurdular: “Katmerle kendinizi tıkamayın yiğitler, buradan bizim araçla dünyanın en güzel burma kadayıfını yapan Altıntel’e yani Erdal Usta’ya gidiyoruz, ona göre…”

Midelerimize çöken ağırlığın bizlere “Hayır.” demesine karşın ağzımızdan “Eyvallah!” çıkıverdi. Bir solukta Altıntel’de Erdal Usta Burma Kadayıflarını vitrinden izler olduk. İçeri girdik ve birer porsiyon burma kadayıf söyleyip bunları da güzelce midelerimize indirdik. Bir anda beynimde tatlı aşkıyla aşağıdaki dizeler belirdi.

İnce ince teller sevgilinin saçları gibi
Fıstıktan elbise giymiş bugün yar
Hayat hep mideden geçiyor ya
Ne mübarek insansın sen Erdal Usta”

Tatlılardan sonra İzmir’li grupla kader birliğimiz sona erdi ve vedalaştık. Artık onlar başka yerde yiyeceklerdi, biz başka yerlerde.

İzmir’e de balık yemeye gideceğiz elbet. Ancak önce bir şeyi belirtmekte fayda var. Antep’te en güzel burma kadayıf: Altıntel Erdal Usta’da yenir.

Gaziantep'te Ne Yenir Ne İçilir? Katmer - Katmerci Zekeriya Usta, Burma Kadayıf - Altıntel Erdal Usta
Altıntel Erdal Usta

Katmerci Zekeriya Usta
Çukur Mah. Körükçü Sok. B. Hilmi Geçidi No: 16/C-D Şahinbey Gaziantep
Tel: 0342 2300971 – 0534 7607454

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Altıntel Baklava ve Kadayıf Erdal Usta
Şehreküstü Şehitler Caddesi No:270 Gaziantep Tel: 0342 2252477

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

5 thoughts on “Gaziantep’te Ne Yenir Ne İçilir? Katmer – Katmerci Zekeriya Usta, Burma Kadayıf – Altıntel Erdal Usta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir