Diğer Listeler

Geleneksel Gürcü Yemekleri ve Gürcü Mutfağı

Geleneksel Gürcü Mutfağı denilince hem bizim damak tadımıza çok yakın lezzetler hem de İran, Rusya etkisinde tuşeler bulunmakta. Gürcü yemekleri içerisinde en öne çıkan iki lezzet (Khachapuri) Haçapuri ve (Khinkali) Hınkal olmakla birlikte bizim en favorilerimiz arasında bu ikisinin dışında (Tolma) Karalahana Dolması, Sinori (Sarımsaklı Yoğurtlu Hamur), ChaCha var.

Elbette Gürcü mutfağı oldukça kuvvetli bir mirasın izlerini taşıyor ve biz de Gezimanya ile yaptığımız son Gürcistan Ajara bölgesi Batum seyahatimizden sonra sizler için bu mirasın lezzetlerini derlemeye başladık bile. (Hatta “Tatmadan dönmemeniz gereken 7 Gürcü lezzeti” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz) Buyrun bakalım Gürcü lezzetlerine…

1- Adjaruli Khachapuri - Acar Usulü Haçapuri

Picture 1 of 18

Şüphesiz Karadeniz Pidesinin atası. Gerek sunumu gerekse lezzeti ile bambaşka. Harcında Sulguni ve Imerilutan peyniri var. Yumurtalı ve yumurtasız versiyonu ile tüm alkışları hak ediyor.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

2 thoughts on “Geleneksel Gürcü Yemekleri ve Gürcü Mutfağı

  • Doğal Şifa Rehberi

    Güzel bir yer. Gitmek istedim böyle bir yere.Buradaki tatlardan yararlanmak isterdim

    Yanıtla
  • Uğur

    Başta Hinkali ve Haçapuri olmak üzere Gürcü lezzetlerini artık Türkiye – Gebze de tadabileceğiniz Georgian Cafe adlı bir yer var , bilginize :) #gurcukafe @gurcukafe

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir