Kadıköy’ün En İyi 7 Meyhanesi – İstanbul

Meyhane dediğin yerin bir hikayesi, kendine ait bir sözü olmalı. Meyhaneye sadece yemek yemek için değil, eş-dostla keyifli muhabbet etmeye ve demlenmeye gidilir. Ayrıca sonrasında da itinayla gidilen meyhanenin müdavimi olunur. Tam anlamıyla meyhane ruhunu yaşatan, Kadıköy’ün en iyi 7 meyhanesini sizler için derledik.

1- Müsaade Meyhane

Kadıköy’den de yer alan Müsaade Meyhane’de, hem öğle servisi bulunuyor hem de akşam saatlerinde tam bir mahalle meyhanesine dönüşüyor. Menüsü klasik mezelerin farklı yorumlarından oluşuyor. Saraylı Levrek Marin, Beğendi Yatağında Kokoreç, Tencere Midye, Karides Güveç gibi birbirinden lezzetli yemeklerini tatmak üzere rotanıza almanız gereken mekanlardan.

Adres: Caferağa Mahallesi, Dumlupınar Sk. No:15, Kadıköy Telefon: 05442047254

2- Selimiye Birtat Meyhanesi

Birtat Ocakbaşı, 1956 tarihinde Üsküdar’ın şirin mahallesi olan Selimiye’de İhsan Solmaz tarafından kurulmuş. Konum olarak, Selimiye Camii ile Selimiye Kışlasının hemen önünde yer alan bu aile meyhanesi, 2013’ün sonlarına doğru Kadıköy’de ilk şubesini açmış. Birtat bu gün, adının başına ‘Selimiye’ semtini de alarak ‘Selimiye Birtat’ olarak, Kadıköy ve Koşuyolu şubeleri ile hizmet vermeye devam ediyor. Güzel yemek ve hoş bir ortamda sohbet için gidilecek bir mekan. Soğan ve dereotlu fava, şakşuka, topik, patlıcan kızartma, humus, fasulye pilaki masanızı donatacağınız lezzetlerden. Ciğer ise bu mekânın en dayanılmaz yemeği.

Adres: Caferağa Mahallesi, Sarraf Ali Sk. & Moda Cad. No:35, Kadıköy/İstanbul Telefon: 02165501956

3- Hane Kadıköy

Özel lezzetleri barındıran fazlasıyla keyifli bir modern meyhane burası. Mezeler arasındaki favoriler; köz patlıcan, kuru domates, arnavut biberi ve özel yoğurt ile hazırlanan atom, mütebbel, humus, köpoğlu, zeytin piyazı. Ara sıcaklardan muska böreği, karidesli mantı, deniz ürünleri güveci ve muhlama da en çok tercih edilenlerden.

Adres: Osmanağa Mahallesi Mimarçıkmazı Sokak No: 7 İstanbul Telefon: 0216 550 00 02

4- Cibalikapı Balıkçısı

Cibalikapı, yerli ve iyi malzemeyi klasik yöntemlerle pişiren bir lokanta. Cibalikapı Meyhanesi’nini sahipleri, Haliç’te uzun yıllar deneyim kazanmış ustaları ve hizmet elemanlarını da Moda’ya aktarmışlar. Haliç’teki lezzeti ve keyfi, hiç değiştirmeden Kadıköylülerin ayağına getirmişler. Balık ve deniz ürünleri ağırlıklı bir meyhane ancak mezeleri de yemekleri kadar ünlü. Ekmek ve sirke gibi üretebildikleri her şeyin kendi mutfaklarından çıkması da takdire şayan. Kaçırmamanız gereken soğuk mezeler var; girit ezme, saraylı, tarama, samut salatası, topik.

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Cd. No:163, Kadıköy/İstanbul Telefon: 02164185973

5- Şiraz

Şiraz, Moda ve Kadıköy arasına konumlanmış butik bir meyhane. Menü özgün mezelerden oluşuyor. Anadolu, Ege ve Akdeniz kültürünün ortasında olan ülkemizdeki zenginlik, Şiraz’ın menüsünde kendisini bulmuş.  Zeytin yağ etkisinin yoğun görüldüğü menüde, Acılı havuç tarator ve kabaklı kuru cacık sevilen lezzetler. Menüde bulunan Dana yanak ve Vongole kum midyesi Akdeniz’in batıya doğru olan tarafının tipik örnekleri arasında. Pastırmalı humus ve Tarçınlı yaprak ciğer ise doğunun temsilcileri.

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Cad. & Sarraf Ali Sokak 7A, Kadıköy/İstanbul Telefon: 05324533145

6- Piraye Taş Plak Meyhanesi

Ege ve Rum mezelerini tadabileceğiniz, orijinal gramofondan yayılan taş plaktan ruhunuzu okşayacak şarkıları dinleyebileceğiniz Piraye Taş Plak Meyhanesi Ege sıcaklığında meyhane kültürünü Kadıköy’de yaşamak isteyenler için birebir. Közlenmiş patlıcan mezesi Papagannis, ada çaylı meze Adalı,  fesleğenli levrek marin, zeytinli hamsi, girit ezme, soslu çiroz, kaya koruğu, biber borani, kabak tarama, ahtapot salatası Ege esintili mezelerden birkaçı. Sıcaklara geçince, sebze yatağında fajita usulü servis edilen kiremitte Midilli köftesi, kiremitte yaprak ciğer, Girit kavurması, Piraye’ye özgü farklı şekillerde hazırlanıyor. Mevsiminde taze olarak seçilen balıklar ızgara ve tava olarak servis ediliyor.

Adres: Osmanağa Mahallesi, Serasker Cad. Mimar Çıkmazı No:8/A, Kadıköy/İstanbul Telefon: 02163305752

7- Güneşin Sofrası Meyhane

Kendinizi bir Yunan meyhanesinde gibi hissedebileceğiniz Güneşin Sofrası’nda, Ege ve Anadolu mutfağından lezzetler tadılabilirsiniz. Mezelerden Begonvil ve Girit Ezme her mekanda tadamayacağınız lezzetlerden. Soğuk başlangıçlardan Sevice deniz mahsulleri salatası ve Füme Uskumru Çiroz, Güneşin sofrası meyhanenin spesiyal tabaklarından. Ara sıcak olarak ise Enginar Kalbi Izgara ve Beğendili Ahtapot Güveç denenebilir.

Adres: Osmanağa Mahallesi, Ali Suavi Sk. No:28, Kadıköy/İstanbul Telefon: 02164185351

(Lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum YouTube Kanalımızı takip etmeyi unutmayın!)

Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir