Ana Sayfa NEREDEN ALALIM Konserve Gelibolu’da Konserve Balık Nereden Alınır? Alaeddin Konserveleri – Sardalya, Ançüez, Ton Balığı...

Gelibolu’da Konserve Balık Nereden Alınır? Alaeddin Konserveleri – Sardalya, Ançüez, Ton Balığı – Gelibolu / Çanakkale

20035
28
Paylaş
Alaeddin Tuzlu Sardalyaları

Geçtiğimiz haftalarda Gelibolu’ya yolculuk yaptık. Gelibolu deyince de aklınıza ilk gelen yiyeceklerin başında “tuzlu sardalya ve konserve sardalya” olması lazım.  Zira Türkiye’nin ilk konserve üretim tesisi Alaeddin Kemerli tarafından 1928 senesinde burada kurulmuş.

Ege, Marmara ve Akdeniz’de en bol bulunan balık olan sardalya, evveliyatından bu yana salamura edilerek ya da tuzlanıp kurutularak sofralara getirilmiş. Türkiye’de sardalya, hamsiden sonra en çok tüketilen balık klasmanında. Durum böyle olunca Gelibolu, 1970’li yıllara kadar Türkiye’nin tüm tuzlu ve konserve sardalya ihtiyacını karşılayan bir üs halindeymiş.  Ancak 1980’li yıllara gelindiğinde fabrikalar günün şartlarına uyamadıkları için ve avlanan balık miktarının yetersizliği nedeniyle kapatılmaya başlanmış. Nitekim bunların arasında Alaeddin, Selahattin ve Yahşi markaları küçülerek de olsa ayakta kalmayı başaranlar arasında…

Alaeddin Konserve satış merkezi Gelibolu’da hemen sahilde. İçeride Yadigar Hanım güler yüzü ile size hem dükkanı gezdiriyor, hem de ürünler hakkında bilgi veriyor. Eğer yolunuz düşerse Gelibolu’dan Lapseki’ye hareket eden feribotların hemen orada, kime sorsanız parmakla göstereceklerdir.

Biz buradan aldığımız sardalya konservelerinin benzeri tatta sardalya konservesi daha önce yemediğimiz için, bir anda büyük alışveriş merkezlerinden satın aldığımız ton, sardalya v.b. konserve balıklarının ne oldukları konusunda yeise düştük. Sanki taze balıklar henüz denizden çıkarılıp, konservelenip önümüze konmuş gibilerdi.

Kızlı Sardalya - Alaeddin Konservecilik - Gelibolu

Alaeddin’in en meşhur ürünü ise “Kızlı Sardalya“. Gelibolu’nun yalancısıyız. Hikaye o ki; biraz çapkın olan Alaeddin Dede fabrikasına işçi olarak gelip, sadece bir gün çalışıp giden bir dilbere aşık olur ve o kızı bir daha da ömrü boyunca göremez. Ancak yüzünü hatırladığı kadarı ile bir kağıda çiziverir.  Daha sonra da bu güzel yüzü sardalya konservelerinde yaşatma kararı alır. (Belki bir yerde bir gün görür de tekrar gelir düşüncesi varmış galiba).  Bu hikayenin doğruluğunu bilemeyiz ama kesin olan gerçek şudur ki; Alaeddin Dede tuzlu balık basma işini esasen Rumlardan öğrenmiştir ve bugün halen kullanılmakta olan tarihi binayı da onlardan satın almıştır.

O zaman fabrikada çalışanlar tabİi ki hep genç ve güzel kızlar, buram buram tarih kokan dükkanda sergilenen fotoğraflardan da bunu zaten apaçık görüyorsunuz. “Şimdi fabrikada çalışanlar, yine böyle genç ve güzel kızlar mı?” diye soruyoruz Yadigar Hanım’a. “Neredee?” diyor ve ekliyor “Bugün fabrikada 40 yaşının altında çalışan kadın bulmak zor. Bu devirde genç kızlara bu işleri yaptırmak mümkün mü hiç?

Alaeddin Konserve - Fabrikada Çalışan Genç Kızlar

Alaeddin Sardalyaları’ndan bunca bahsetmişken ton balık konservelerinden de bahsetmeden geçemeyeceğim. Öncelikle Alaeddin marka ton balık konserveleri ayçiçek yağı ile lezzetlendirilir.  Alıştığımız üzere makina dolumu yapılarak sıkıştırılmış balıktan imal edilmezler ve balıklar kutu genişliğince parçalara ayrılıp elle dolum yapılarak raflardaki yerlerini alırlar.

Diyeceksiniz ki, bizim süper marketlerden aldığımız markalardan farklılar mı? Evet, farklılar ve kıyaslanamayacak kadar lezzetliler! kıymetli Harbiyiyorum okuyucuları… Ve maalesef bu güzel ürünler, masalarımıza yine bu dev marketlerin “büyütürken yutan ve yok eden politikaları” yüzünden ulaşamıyorlar.

Gelibolu’ya yolunuz düşerse mutlaka konserve balık alın… Tarihi binanın tadını çıkarın. Harbiyiyorum’dan da selam söyleyin.

Alaeddin Konserveleri Satış Ofisi

Alaeddin Konserve San Ltd. Şti.
Liman Cad. No:8 Gelibolu – Çanakkale
Tel: 0286 5661016

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

28 YORUMLAR

 1. gelibolu denildiğinde ve tabiki ton balığı denildiğinde ilk akla gelen alaeddin gelibolu gelir akla .1928 den bu yana ün kazanmış bir lezzet..afiyet olsun.denemenizi tavsiye ederim

  • herşey çok güzelde illede tuzlu balık almak için orayamı gelecez tanıtıyorsunuz ne güzel birde ürünlerimiz adı altında bir reyon açıpta internet üzerinden satış yapsanız ne güzel olurdu değilmi?
   ben ÇANAKKALE ÇAN’dan yazıyorum.
   sizlere hayırlı çalışmalar.

 2. bence reklam yapmanız gerekli inanın ik kez bu kadar eski bir bir balık fabrikası olduğunuzu duyunca hayretler içerisinde kaldım eminim güzel işler yapacaksınızdır başarılar dilerim

 3. çanakkaleden keşan yokuşuna çıkarken bir tane dinlenme tesisleri var.orada bir büfe açmışlar alaeddin ürünleri satılıyo.çok düşünerek bir tane büyük ton balığı aldım ama pişman oldun.çünkü başka yerde stılmıyordu keşke almışken 5-6 tane alsaydım.evde açıp yediğimde gerçekten de marketlerdekinden çok çok daha lezzetli.okuyanlara tavsiyem bu ürünü gördüğünüz yerde alın.

 4. İnternet üzerinden satış yapıp bu beş para etmez marketlere bağlı olmaksızın satış organizasyonu yapamazmısınız ?Bana ulaşabilirseniz bu konu hakkında yardımcı olabilirim ! Bu tavsiyeyi ürünleriniz harika olduğu için yapıyorum !

 5. Geçen gün marketten 2×160 gram Alaeddin marka ton balığı konservesi aldım.Hiç beğenmedim.Kahverengi kötü bir et çıktı içinden..Ucuz oluşundan belliydi zaten.

 6. Bu markayı amcamın süpermarketinde amcam bana zorla sattı. İsmini duymadığım için çekingen yaklaştım. Az önce ilk kez yedim. Samimi söylüyorum hayatımda bu kadar lezzetli ton balığı yemedim. Bu kadar inanılmaz bir markanın az bilinmesi ne acı. harbiyiyorum.com Admini’nin damak zevki konusunda çok iyi olduğuna şu anda inanıyorum.

 7. suanda yiyorum kahverengi balığa benzer inanılmaz acı bir tat damağım yandı resmen kesinlikle tavsiye etmiyorum.Ucuz etin suyu yavan olur işte tam da buna derler!

 8. Gelibolu’dan arkadaşım getirdi.Hakikaten enfes.Gece bile kalkıp kılçığından sıyırıp yedim.Ancak bu tuzlu sardalye balığının tuzu nasıl alınacak.10 saat suya bırakıp değiştirdim,yine de çok tuzlu.Sirke ve sonrasında zeytinyağı ve limon ama tuz halen fazla.Ayrıca mutfakta kalırsa kötü bir koku oluşuyor.Balkonda filan kalması lazım.

 9. 2 hafta önce marketten diğer markalar kalmadığı için değişik markası ilgilimi çektiği için Aladdin Ton balığı aldım. Tadı muhteşem geldi ve aynı markete gittiğimde azaldığını ve bulamayacağımı düşünerek üçlü kutulardan 5 tane daha aldım. İnternetten sipariş vereyim dedim bu site çıktı karşıma : )

  Ürünün denizden çıktığı ve geleneksel bir üretim olduğu okadar belli ki. Bir deniz çocuğu olarak küçüklüğümde malum markalardan ilk ton balığı yediğimde bunun neresi balık diye düşündüğümü anımsatıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here