Gelibolu’da Konserve Balık Nereden Alınır? Alaeddin Konserveleri – Sardalya, Ançüez, Ton Balığı – Gelibolu / Çanakkale

Geçtiğimiz haftalarda Gelibolu’ya yolculuk yaptık. Gelibolu deyince de aklınıza ilk gelen yiyeceklerin başında “tuzlu sardalya ve konserve sardalya” olması lazım.  Zira Türkiye’nin ilk konserve üretim tesisi Alaeddin Kemerli tarafından 1928 senesinde burada kurulmuş.

Ege, Marmara ve Akdeniz’de en bol bulunan balık olan sardalya, evveliyatından bu yana salamura edilerek ya da tuzlanıp kurutularak sofralara getirilmiş. Türkiye’de sardalya, hamsiden sonra en çok tüketilen balık klasmanında. Durum böyle olunca Gelibolu, 1970’li yıllara kadar Türkiye’nin tüm tuzlu ve konserve sardalya ihtiyacını karşılayan bir üs halindeymiş.  Ancak 1980’li yıllara gelindiğinde fabrikalar günün şartlarına uyamadıkları için ve avlanan balık miktarının yetersizliği nedeniyle kapatılmaya başlanmış. Nitekim bunların arasında Alaeddin, Selahattin ve Yahşi markaları küçülerek de olsa ayakta kalmayı başaranlar arasında…

Alaeddin Konserve satış merkezi Gelibolu’da hemen sahilde. İçeride Yadigar Hanım güler yüzü ile size hem dükkanı gezdiriyor, hem de ürünler hakkında bilgi veriyor. Eğer yolunuz düşerse Gelibolu’dan Lapseki’ye hareket eden feribotların hemen orada, kime sorsanız parmakla göstereceklerdir.

Biz buradan aldığımız sardalya konservelerinin benzeri tatta sardalya konservesi daha önce yemediğimiz için, bir anda büyük alışveriş merkezlerinden satın aldığımız ton, sardalya v.b. konserve balıklarının ne oldukları konusunda yeise düştük. Sanki taze balıklar henüz denizden çıkarılıp, konservelenip önümüze konmuş gibilerdi.

Kızlı Sardalya - Alaeddin Konservecilik - Gelibolu

Alaeddin’in en meşhur ürünü ise “Kızlı Sardalya“. Gelibolu’nun yalancısıyız. Hikaye o ki; biraz çapkın olan Alaeddin Dede fabrikasına işçi olarak gelip, sadece bir gün çalışıp giden bir dilbere aşık olur ve o kızı bir daha da ömrü boyunca göremez. Ancak yüzünü hatırladığı kadarı ile bir kağıda çiziverir.  Daha sonra da bu güzel yüzü sardalya konservelerinde yaşatma kararı alır. (Belki bir yerde bir gün görür de tekrar gelir düşüncesi varmış galiba).  Bu hikayenin doğruluğunu bilemeyiz ama kesin olan gerçek şudur ki; Alaeddin Dede tuzlu balık basma işini esasen Rumlardan öğrenmiştir ve bugün halen kullanılmakta olan tarihi binayı da onlardan satın almıştır.

O zaman fabrikada çalışanlar tabİi ki hep genç ve güzel kızlar, buram buram tarih kokan dükkanda sergilenen fotoğraflardan da bunu zaten apaçık görüyorsunuz. “Şimdi fabrikada çalışanlar, yine böyle genç ve güzel kızlar mı?” diye soruyoruz Yadigar Hanım’a. “Neredee?” diyor ve ekliyor “Bugün fabrikada 40 yaşının altında çalışan kadın bulmak zor. Bu devirde genç kızlara bu işleri yaptırmak mümkün mü hiç?

Alaeddin Konserve - Fabrikada Çalışan Genç Kızlar

Alaeddin Sardalyaları’ndan bunca bahsetmişken ton balık konservelerinden de bahsetmeden geçemeyeceğim. Öncelikle Alaeddin marka ton balık konserveleri ayçiçek yağı ile lezzetlendirilir.  Alıştığımız üzere makina dolumu yapılarak sıkıştırılmış balıktan imal edilmezler ve balıklar kutu genişliğince parçalara ayrılıp elle dolum yapılarak raflardaki yerlerini alırlar.

Diyeceksiniz ki, bizim süper marketlerden aldığımız markalardan farklılar mı? Evet, farklılar ve kıyaslanamayacak kadar lezzetliler! kıymetli Harbiyiyorum okuyucuları… Ve maalesef bu güzel ürünler, masalarımıza yine bu dev marketlerin “büyütürken yutan ve yok eden politikaları” yüzünden ulaşamıyorlar.

Gelibolu’ya yolunuz düşerse mutlaka konserve balık alın… Tarihi binanın tadını çıkarın. Harbiyiyorum’dan da selam söyleyin.

Alaeddin Konserveleri Satış Ofisi

Alaeddin Konserve San Ltd. Şti.
Liman Cad. No:8 Gelibolu – Çanakkale
Tel: 0286 5661016

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

29 thoughts on “Gelibolu’da Konserve Balık Nereden Alınır? Alaeddin Konserveleri – Sardalya, Ançüez, Ton Balığı – Gelibolu / Çanakkale

 • 27 Haziran 2011 tarihinde, saat 18:16
  Permalink

  gelibolu denildiğinde ve tabiki ton balığı denildiğinde ilk akla gelen alaeddin gelibolu gelir akla .1928 den bu yana ün kazanmış bir lezzet..afiyet olsun.denemenizi tavsiye ederim

  Yanıtla
  • 22 Eylül 2011 tarihinde, saat 21:19
   Permalink

   herşey çok güzelde illede tuzlu balık almak için orayamı gelecez tanıtıyorsunuz ne güzel birde ürünlerimiz adı altında bir reyon açıpta internet üzerinden satış yapsanız ne güzel olurdu değilmi?
   ben ÇANAKKALE ÇAN’dan yazıyorum.
   sizlere hayırlı çalışmalar.

   Yanıtla
 • 29 Ağustos 2011 tarihinde, saat 14:56
  Permalink

  bence reklam yapmanız gerekli inanın ik kez bu kadar eski bir bir balık fabrikası olduğunuzu duyunca hayretler içerisinde kaldım eminim güzel işler yapacaksınızdır başarılar dilerim

  Yanıtla
  • 25 Aralık 2011 tarihinde, saat 10:26
   Permalink

   Hele ton balığı harika…

   Yanıtla
 • 24 Nisan 2012 tarihinde, saat 14:04
  Permalink

  sn:yetkili tunusa ihraç edilmek üzere ton balık talebi mevcuttur fiyatlarınız tarafımıza göndermenizi rica ederiz

  Yanıtla
  • 25 Nisan 2012 tarihinde, saat 14:27
   Permalink

   Pıssst Allaeedin…Bende komisyon alırım ona göre :) Ayıptır buradan ticaret yapıyorsunuz. Alibaba mı burası? :D

   Yanıtla
 • 06 Mayıs 2012 tarihinde, saat 22:54
  Permalink

  istanbul eyüp civarında alaaddin konserve mamulleri bulamıyorum

  Yanıtla
 • 14 Temmuz 2012 tarihinde, saat 07:59
  Permalink

  çanakkaleden keşan yokuşuna çıkarken bir tane dinlenme tesisleri var.orada bir büfe açmışlar alaeddin ürünleri satılıyo.çok düşünerek bir tane büyük ton balığı aldım ama pişman oldun.çünkü başka yerde stılmıyordu keşke almışken 5-6 tane alsaydım.evde açıp yediğimde gerçekten de marketlerdekinden çok çok daha lezzetli.okuyanlara tavsiyem bu ürünü gördüğünüz yerde alın.

  Yanıtla
 • 24 Temmuz 2012 tarihinde, saat 10:37
  Permalink

  İnternet üzerinden satış yapıp bu beş para etmez marketlere bağlı olmaksızın satış organizasyonu yapamazmısınız ?Bana ulaşabilirseniz bu konu hakkında yardımcı olabilirim ! Bu tavsiyeyi ürünleriniz harika olduğu için yapıyorum !

  Yanıtla
  • 23 Ağustos 2012 tarihinde, saat 11:54
   Permalink

   Güzel backlink aldınız. Tebrik ederim :)

   Yanıtla
   • 24 Ağustos 2012 tarihinde, saat 20:44
    Permalink

    Teşekkür ederiz :) HarbiYiyorum Dostlarına faydamız olursa ne mutlu bize!

    Yanıtla
    • 27 Ağustos 2012 tarihinde, saat 10:37
     Permalink

     Fazla yağlamayın. Dostlardan tepki alırsınız sonra. Başarılar :=)

     Yanıtla
 • 23 Ağustos 2013 tarihinde, saat 07:50
  Permalink

  ben eski usul tuza yatırılmış kolyoz tuzlu balıgı arıyorum varmı

  Yanıtla
 • 04 Eylül 2013 tarihinde, saat 08:37
  Permalink

  Birkaç aya kadar UK marketlerde alaeddin markaları satıyorlardı ve gerçekten lezzetliydi. şimdi dandik janjanlı markaları satıyorlar…

  Yanıtla
 • 21 Eylül 2013 tarihinde, saat 18:15
  Permalink

  Geçen gün marketten 2×160 gram Alaeddin marka ton balığı konservesi aldım.Hiç beğenmedim.Kahverengi kötü bir et çıktı içinden..Ucuz oluşundan belliydi zaten.

  Yanıtla
 • 14 Kasım 2013 tarihinde, saat 23:52
  Permalink

  Bu markayı amcamın süpermarketinde amcam bana zorla sattı. İsmini duymadığım için çekingen yaklaştım. Az önce ilk kez yedim. Samimi söylüyorum hayatımda bu kadar lezzetli ton balığı yemedim. Bu kadar inanılmaz bir markanın az bilinmesi ne acı. harbiyiyorum.com Admini’nin damak zevki konusunda çok iyi olduğuna şu anda inanıyorum.

  Yanıtla
 • 09 Aralık 2013 tarihinde, saat 13:27
  Permalink

  suanda yiyorum kahverengi balığa benzer inanılmaz acı bir tat damağım yandı resmen kesinlikle tavsiye etmiyorum.Ucuz etin suyu yavan olur işte tam da buna derler!

  Yanıtla
  • 09 Aralık 2013 tarihinde, saat 14:07
   Permalink

   Bir tane daha al Esra :) Sana kötüsü denk gelmiştir :D

   Yanıtla
 • 28 Eylül 2014 tarihinde, saat 12:20
  Permalink

  Gelibolu’dan arkadaşım getirdi.Hakikaten enfes.Gece bile kalkıp kılçığından sıyırıp yedim.Ancak bu tuzlu sardalye balığının tuzu nasıl alınacak.10 saat suya bırakıp değiştirdim,yine de çok tuzlu.Sirke ve sonrasında zeytinyağı ve limon ama tuz halen fazla.Ayrıca mutfakta kalırsa kötü bir koku oluşuyor.Balkonda filan kalması lazım.

  Yanıtla
  • 28 Eylül 2014 tarihinde, saat 12:47
   Permalink

   O kavanozaki sardalyaları sirkeli suya doldurduğun bir kavanozun içine koyup bekletirsen tamamdır. Sonra canın ne zaman isterse al onun içinden ye. Ama unutma zaten bu mereti tuz için seviyorsun :D

   Yanıtla
 • 02 Temmuz 2015 tarihinde, saat 13:35
  Permalink

  2 hafta önce marketten diğer markalar kalmadığı için değişik markası ilgilimi çektiği için Aladdin Ton balığı aldım. Tadı muhteşem geldi ve aynı markete gittiğimde azaldığını ve bulamayacağımı düşünerek üçlü kutulardan 5 tane daha aldım. İnternetten sipariş vereyim dedim bu site çıktı karşıma : )

  Ürünün denizden çıktığı ve geleneksel bir üretim olduğu okadar belli ki. Bir deniz çocuğu olarak küçüklüğümde malum markalardan ilk ton balığı yediğimde bunun neresi balık diye düşündüğümü anımsatıyor.

  Yanıtla
  • 02 Temmuz 2015 tarihinde, saat 13:37
   Permalink

   Çok güzel özetlemişsini gerçekten. Sevgiler.

   Yanıtla
 • 04 Ağustos 2015 tarihinde, saat 10:32
  Permalink

  iletişim kuramıyoruz

  Yanıtla
 • 14 Eylül 2015 tarihinde, saat 16:46
  Permalink

  Eşten dosttan utanır oldum bana sardalya ton Balığı getirin demekten daha erişebilir bir hale getirseler çok mutlu olucam

  Yanıtla
 • 21 Mayıs 2017 tarihinde, saat 11:41
  Permalink

  Alaeddin Tuzlu Sardalya konservesini İstanbul’da nerede bulabilirim

  Yanıtla
  • 30 Kasım 2018 tarihinde, saat 20:19
   Permalink

   Alaeddini bilmem fakat Selahattin Konserve ürünlerini Metro larda bulabilirsiniz.
   Aşağıdaki linkten de sipariş verilebiliyor, kargoluyorlar hemen.
   selahattinkonserve.com

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir