Kapanan Restoranlar

Eminönü’nde Baklava Nerede Yenir? Develi Baklava – Yaşar Usta (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

Efendim, Develi Baklava ile tanışmamız geçen seneden. O zamandan bu zamana yazacağım dedim ancak olmadı. Çektiğim fotoğraflar kayboldu, uzun bir zaman tekrar uğramak nasip olmadı. Böyle metafizik bir takım süreçler yaşadık. Neyse en sonunda kuantumdur dedik ve o gün geldi.

Geçtiğimiz haftalarda tekrar uğradığımızda, Yaşar Usta her zaman olduğu gibi tezgahın başındaydı ve ertesi gün sabahı için katmer siparişlerini alıyordu. (Bkz. Gaziantep Katmerci Zekeriya Usta – Harbiyiyorum) Vitrinde baklavalar Antep fıstığı ile güreşmiş bir halde, sarı ve yeşilin eşsiz uyumu ile neşelendirecekleri mideleri bekliyorlardı.

Ben buraya daha önceki gelişimde tatlıların hepsinden yedim. Ancak bu sefer sadece baklava sipariş verdim.  Zira Yaşar Usta Gaziantep’li. Gaziantep dendi mi de olay tatlılarda baklava ile başlar, katmer ve burma kadayıf ile devam eder.

Develi_Baklava03_Yasar_Usta

Yaşar Usta, sekiz sene Gaziantep’in meşhur katmercisi “Katmerci Zekeriya Usta“nın yanında çalışmış. Daha sonra İstanbul’a gelmiş ve bildiğiniz Develi’de tatlı şefi olarak çalışmaya başlamış. Develi’nin sahibi kendisini tanıdığı ve sevdiği için Eminönü’nde tıpkı Gaziantep baklavacıları benzeri, butik bir tatlıcı dükkanı açmış. “Develi” bildiğiniz 1912‘den beri meşhur kebapçı Develi ama bu şubede sadece tatlı bulabilirsiniz.

İşte bu yüzden Yaşar Usta Eminönü’nde muadilleri arasında farklı bir yer tutuyor. Develi’yi Antep kültürünü doğru bir şekilde koruduğu ve yaşattığı için selamlıyor ve Yaşar Usta’yı gönülden tebrik ediyoruz.

Ve soruyoruz; “Bu ca’nım baklavalardan yemek istemeyen olur mu hiç?

Develi_Baklava01

Develi Baklava – Yaşar Usta
Hasırcılar Cad. No:89 Eminönü – İstanbul
Tel: 0212 5121261

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Eminönü’nde Baklava Nerede Yenir? Develi Baklava – Yaşar Usta (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

 • bu baklavayi butun dunyaya tanitmak lazim, yabancilar bunu yesinlerde tatli diye yedikleri seylerin ne kadar rezil oldugunu anlasilar

  Yanıtla
 • Merhabalar; tanıtımlarınız yerinde ve güzel tebrikler.Yaşar ustamıza Gaziantepimizden sevgi ve saygılarımızı sunuyorum.Ustamız katmer sanatını zekeriya usta degil baska bir ustamızda yetişmiş olduğunu zannediyorum.Dükkanımız da yetişen elemanlarımızın isimleri bizde mevcuttur.Selam ve saygılarımla başarılar.Yaşar ustamıza hayırlı bol kazanclar.

  Yanıtla
 • ben ilk açıldığı günden beri müdavimi oldum. Bi ara açılıp kapandı çok üzülmüştüm ama şimdi mükemmel. Her yeni gün Develi ile başlar bizde, akşamda ağzımızı tatlandırmadan eve gitmeyiz. Alışkanlık yaptı süper bi yer herkese tavsiye ederim…

  Yanıtla
 • ahmet özcan

  Hava soğuk,insanın içini titretiyor.Ama baklava krizi soğuk ve fırtına dinlemiyor.Üsküdarda oturanlar baklava yemek için artık karşıya geçmenize gerek yok.Bağlarbaşında Emiroğlu baklava tatlı aşıkları için gerçek bir can simidi.Özellikle havuç dilimi ve fıstıklı baklava süper.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir