Genel Yemekler

Gingerbread Nedir?

Soğuk kış günlerine yeşilin, beyazın ve kırmızının hakim olduğu, insanların tatlı bir telaş içinde hazırlandığı zamanlar geldiğinde burnunuza gelen zencefil ve tarçın kokusudur Gingerbread. Yani aslında zencefilli kurabiyedir. Yılbaşı denince akla ilk gelen yiyeceklerden biridir ve en büyük özeliği (zencefil, tarçın ve karanfil içermesinden ötürü) son derece kolay sindirilebilir olmasıdır. Bu rengarenk kurabiyeler, görüntüleriyle de hafızanızın derinliklerine kök salar.

Zencefil, Avrupa’ya 992 yılında Ermeni bir keşiş olan Gregory Makar tarafından getirilmiştir. Gregory Makar Fransa’da Fransızlara Gingerbread pişirmeyi öğretmiştir. 13. yüzyılda, Alman göçmenler tarafından zencefil İsveç’e getirilmiştir. 17 yy da ise noel ve paskalya haricinde de Gingerbread pişirilmeye başlanmıştır. Hatta Gingerbread pişiren fırıncılar diğerlerinden ayrılarak bunu ayrı bir meslek haline getirmişlerdir. Zencefilli kurabiyeler, hazımsızlığa iyi gelmesi ve vücut direncini artırmasıyla 18. yüzyılda daha da yaygınlaşmıştır.

Bu sevimli kurabiyemizin Fransa’da başlayan yolculuğu Amerika, Norveç, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Letonya, Romanya hatta Rusya’ya kadar uzanmıştır. Tabii gittiği yerlerin yemek kültürleriyle değişime de uğramıştır. Örneğin, Almanya’da Hansel ve Gratel’in evi olarak anılan “Pfefferkuchenhaus” malzeme olarak daha çok baharatlı ve form olarak daha yumuşak iken Gingerbread daha çıtır olur.

Gingerbread, Shrek filminden hatırlayacağımız üzere genelde kurabiye adam olarak yapılsa da noel zamanı yıldız, çam ağacı, kalp, melek hatta ev gibi şekillerde de bulunabilir. Amerika’da kurabiye yapmaya üşenenler ve acemiler için bazı marketler hazır paketler halinde pişmiş kurabiyeler, şekerler, kreması ve yerleştirme kabı içinde olan Gingerbread ev setleri satar. Geriye sadece evin duvarlarını birleştirip süslemek kalır :)

Süslemesi bitince bakmaya doyamadığınız bu kurabiye evi gözünüzü karartıp yemek istediğinizde çay, kahve ve süt ile tüketebilirsiniz. Hatta fonda da Jingle Bells şarkısını dinlemekteyseniz yeni yıl ruhunu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

*Gingerbread hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir