BurgerKağıthaneNE YİYELİM

Kağıthane’de En İyi Pastane Burgeri Nerede Yenir? Petek Pastanesi, Çağlayan, Kağıthane, İstanbul

İstanbul’un En İyi Büfe Burgercilerinden Biri

Pastanede de burger mi olur canım?” dediğinizi duyar gibiyiz. Lakin heyhat! Hayat bazen en iyi ve en unutulmaz burgeri hiç ummadığınız bir yerde, mesela bir pastanede karşınıza çıkarabiliyor. Tıpkı bizim geçen gün başımıza geldiği gibi hem de. Zaten işimiz de bu değil mi? Hiç olmayacak yerlerden, sıra dışı lezzetleri keşfetmek, onları bulup ortaya çıkarıp, burada yazıp sizlere de aktarmak, dahası tarihe de minik bir not düşmek. İşte Çağlayan’daki Petek Pastanesi burgerini de bu minvalde gidip keşfettik. Daha doğrusu radarımızda ve uğranacak yerler listemizdeydi ama ziyaretimiz henüz yeni oldu diyelim.

Amerika’dan döner dönmez “hamburgere” hamburgeri icat edenlerden bile fazla anlam yükleyen Türk insanına Çağlayan’da 1963 yılından bu yana hamburger yapıp sunan Petek Pastanesi‘nin yolunu tutmak bizim için bir şeref oldu. Zira birçoğunuzun bildiği gibi Amerika, hamburgerin sebil olup aktığı bir ülke. Yine de Türkiye’de, gerek tarzı ile, gerek malzemesi, sosu ve hazırlanışı diye “Türk Hamburgeri” denen bir kavram da var.

Petek Pastanesi ve meşhur ürünü olan Petek Burger, “Türk Hamburgeri” diye tanımlayacağımız bir burger. Yani ülke konjonktürüne çok uygun. Efendim böyle hamburgerden çok fazla bahsedince yanlış anlaşılma olmasın, menülerinde elli beş çeşit hamburgerleri de yok. (Gençlerimiz yanılmasın.) Daha çok bir büfe hamburgeri gibi düşünün. Yani te yokluk zamanından gelme burgerler bunlar. Olay net: Hamburger, cheeseburger… O kadar!

Islak Hamburger mi, değil mi?

Şimdi bu hamburgerleri sağdan soldan “Islak Hamburger” diye nitelendiren de çok. Lakin işin aslı öyle değil. Buraya bir açıklama getirelim isterseniz Islak hamburger yiyenleriniz bilirler; o hamburgerlerde hamburger ekmeğinin dışı da en az hamburgerin içerisi kadar ıslaktır. Yani hamburgerin esas sırrı buharda pimesi. Lakin burada hamburgerimiz Giresun’un en iyi hamburgerini yapan Namık Abi’nin Azık Burgeri gibi tost makinesinde pişiriliyor ve ekmek de aynen orada ısıtılıyor. Dememiz o ki hamburger ıslak değil. Sadece bazılarınız onu öyle sanıyor ve maalesef o sanrı üzerine öyle nitelendiriyorsunuz.

İnsanların kafasını karıştıran nokta (yani acaba bu burger ıslak hamburger mi, değil mi?) tam olarak ne biliyor musunuz? Burgerin salçalı sosu! Zaten alamet-i farika da, lezzet de orada gizli. Hamburgerin içerisine hafif acı salçalı, kıvamlı bir sos koyuyorlar ki, o sosun lezzeti ile yediğiniz burgerin üstüne bir tane, yetmedi bir tane, hatta bir tane daha yemek istiyorsunuz. İnsanlara bu burgeri ıslak hamburgermiş gibi düşündüren tam bu sos işte.

Gelelim ikinci konuya. Biz 2022 Ocak ayında Çağlayan’daki Petek Pastanesi’ne gittiğimizde Hamburger 8 TL, Cheeseburger 10 TL idi. Yani bu öyle içerisine maruldur, karamelize soğandır, domatestir, trüf mantarıdır falan gibi nevaleler barındıran bir burger değil. Oldukça uygun fiyatlı bir burger.

Türk İşi Büfe Burgeri

Geçtiğimiz ay Amerika’da Jersey City, New Jersey’de ziyaret edip yazdığımız White Mana Diner tarzı “slider”, yani “götürmelik” burgerler yapan bir mekan vardı. Onun Türkiye’deki izdüşümü gibi düşünün. Tamam burgerler küçük fakat eğer açsanız, bir başına oturdunuz mu, fiyat da uygun olduğu için en az üç tane hamburger/cheeseburger yersiniz.

Bir sonraki konu: Burgerin ekmeği brioş değil, böyle tepesi pırıl pırıl parlamıyor. Ekmekte şekerli bir tat yok. Ekmeğin üzerinde susamdır, haşhaştır da yok. Hamburgerin köftesi ev köftesinin üstüne basınç uygulanarak yassılaştırılmış bir köfte. (Smashed burger denilen hani) Dediğimiz gibi özel sosuyla tam da (slider) götürmelik “Türk İşi” büfe burgerleri bunlar…

Ve yine bir noktaya daha değinmeden geçemeyeceğiz. Türkiye’nin ilk burgerini yapan Kristal Büfe hamburgeri yiyenler onun sosunun ne kadar hafızada yer ettiğini iyi bilir. İşte Petek Pastanesi‘nin pastane içinde farklı bir ünitede sattığı “Tarihi Petek Hamburgeri” diye nitelendirdiği burgerin ekolü tam da bu bahsettiğim Kristal Büfe’den geliyor. Zaten biraz kurcalayın, çalışanlara sorun; size anlatsınlar. Mekanın burgerinin eğer Kristal Büfe ile geçmiş zamanda bir bağlantısı yok ise gelin bizi recm edin.

Şimdi efendim; post modern çağ bitiminde gerçek ile hayalin belirsiz bir çizgide git-geller yaşadığı şu malumunuz devirde sizlere hem uygun fiyatlı, hem özel, hem de hikayesi ve lezzeti olan bir mekandan bahsettik.

Ne mutlu gerçekliği her geçen gün gittikçe azalan şu dünyada faniliği aç midesi ile yücelten ve bu mekana gidip yiyip keyif alan harbi yiyen dostlara…

Varsın bundan sonrasını burada bir kere bile hamburger yememiş olan hamburger uzmanları düşünsün.

Vesselam.

Çağlayan Petek Pastanesi

Çağlayan, 29, Vatan Cd., 34403 Kâğıthane/İstanbul
Tel: +902122401663

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir