GiresunHamur İşiNE YİYELİMNEREDE YİYELİMSimit

Giresun’da En İyi Kel Simit Nereden Alınır? Bizim Ekmek ve Simit Fırını, Merkez, Giresun

Kel Simit. 

Onu sahiplenen çok… Giresun, Rize, Kastamonu derken Rizeliler Giresunlulara hızlı bir çalım atıp kel simite “Rize Simidi” diye gidip 2018 yılında coğrafi işaret almışlar bile. Lakin Giresunlular sakin insanlar… Öyle bir şeyleri sahiplenmek gibi bir iddiaları da yok. Slow yaşama sahipler… Rizeliler hırslı belli. Lakin Kel Simit zaten ne Rize’nin, ne Giresun’un ne de sadece Karadeniz Bölgesinin. 

Zira direkt Doğu Bloğu ülkelerinin ürünü…

Bu arada Rizeliler Türk Patent enstitücüleri kandırıp Kel Simiti “Rize Simidi” ismi ile tescilleyedursunlar. Giresunlular da gidip kendi yaptıkları simitlerinin spesifik özelliklerini anlatarak “Giresun Kel Simit” diye coğrafi işareti başka bir isimle bal gibi alabilirler. İkisinde de teknik ve biçim olarak farklılıklar elbette mevcut. Ne anladık şimdi bu gastro restleşmeden? En nihayetinde Giresun’da Kel Simit diye bir gerçek var ve bu gözler çok eski tarihi bir fırında (Bizim Ekmek ve Simit Fırını) bu simitin yapılışına bizzat şahit oldu. Yani Ey Rize! Coğrafi işaret alarak başka bir hakikati de baskılayıp, perdeleyemezsiniz. Giresun’un da kel simiti var. Üzgünüz!

Efendim, şimdi “Kel Simit” denen susamsız simit ortak bir coğrafyanın ürünü. Susamlı simide alışanlar da kesinlikle bu susamsız simidi reddecek ve ‘Bu simit dahi değil!’ diyeceklerdir. Lakin nasıl ki Almanların Pretzeli var, bu toprakların da susamsız pretzelvari kel simidi var ve bu simide Rize, Giresun, Trabzon, Kastamonu ve Düzce’de sıklıkla rastlayabilirsiniz. Üstelik Ukrayna ve Rusya’da bu kel simitin atası var ve ismine de “Bublik” deniyor. Lazlar ise bu simite “Kerkeli” diyorlar. Rivayet o ki bu simit ilk olarak Rusya’dan Rize’nin Pazar ilçesine “Bubrik” adıyla getirilmiş ve oradan Karadeniz’e yayılmış. Belarus, Rusya, Ukrayna, Litvanya… Hepsine bu kel simite rastlamanız mümkün.

Gelelim Giresun’daki meşhur Bizim Fırın’a… Tarihi bir ekmek fırını burası. Yıllardır ekmek ve simiti fırını olarak Giresunlulara hizmet veriyor. “Benim!” diyen her Giresunlunun Bizim Ekmek ve Simit Fırın’ı ile bir şekilde anısı, hatırası vardır. Kel simit ise Bizim Fırın’ın spesiyali. Ne zaman gitseniz sürekli hazırlandığını görürsünüz ve yine her daim taze bir şekilde sıcacık halde fırından çıkarılıp servis ediliyor. 

Fokur fokur kaynar suya atılan önceden simit şekli verilmiş ekşi mayalı hamurlar, kısa süre bu kaynar suda haşlandıktan hemen sonra bir çubuk yardımıyla alınıp üzüm pekmezli suya daldırılıyor. Yine aynı çubukla alınıp bu kez fırınlanmak için küreklere diziliyor ve hemen akabinde taş fırına veriliyor. Fırında yaklaşık yarım saat pişen simitler, pırıl pırıl bir halde fırından çıkarılıyor ve sıcacık servis ediliyor. 

Giresunlular da bu simitleri beşer onar, yirmişer alıp evlerine götürüyorlar. Giresun Kel simiti neredeyse her saat, her öğünde tüketiliyor. Öyle kj özellikle gece alemci Giresunlular için bu parlak simitin çok daha büyük bir anlamı var. Çünkü gece her yer kapandığında kala kala bu kel simite kalıyorsunuz ve hem mide asidinizi azaltmak, hem de açlığınızı bastırmak için bu simit size o an için büyük avantaj sağlıyor. 

*En yeni lezzetlerden ve mekan keşiflerinden haberdar olmak için @harbiyiyorum Instagram hesabını takip etmeyi unutmayın!

Her neyse efendim. Eğer Giresun’a gidecek olursanız bilin ki Bizim Fırın’da kel simit mutlaka ama mutlaka alıp yemeniz gerekiyor. Ayrıca susamlı simit sevenler bir de bu simiti denesinler bakalım. Hayatı o öyle olmaz, bu böyle olmaz diye kesin çizgilerle ayırmayın lütfen! Amerika’da “bagel” nasıl yiyorsan bu da o işte. Üstelik en ilkel hali ile…

Yani “Bagel”ı atası ile karşı karşıyasınız ey dostlar!

Açıkçası Bizim Fırın sabah 05:30’da açılıyor akşam 22:00’a kadar da hizmet ediyor.

Gidin bilinçli bir şekilde yiyin. Afiyet şeker olsun.

Vesselam…

Bizim Ekmek ve Simit Fırını
Hacısiyam, Fatih Cd., 28200 Giresun Merkez/Giresun
Tel: Yok.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Giresun’da En İyi Kel Simit Nereden Alınır? Bizim Ekmek ve Simit Fırını, Merkez, Giresun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir