Anadolu Yakasının En İyi 7 Et Dönercisi

İstanbul Anadolu Yakasının En İyi Et Dönercileri – 2022

En iyi et dönerciler ihmale gelmez. Döner ve köfte denince Türk milletinde akan sular duruyor. Et seviyoruz ve hep söylüyoruz. Türkiye üç tarafı denizle çevrili bir döner ülkesidir diye… Ateşin icadından bu yana az ya da çok et ya da et türevi bulan bir Türk’ü hemen bir mangal yakarken bulmamız bundan sebeptir. Döner, ayrı arşivlenmeyi haketmiş, Türk ve Ortadoğu halklarının güzide uzmanlık alanıdır. Shawarma, Gyro, Döner Kebab, Cağ Kebab… Hepsinin özü aynı, ateşe durmuş marine et.

Peki 16 milyonluk şehr-i İstanbul’un Anadolu Yakasından en iyi döneri nerede bulacağız da yiyeceğiz!? İzini sürdük ve her zamanki gibi listemizi doğru bir kategorik mantık altında tekrar ele aldık. İşte İstanbul Anadolu Yakasının En İyi 7 Dönercisi, 2022 güncellemeleriyle sizinle.

Afiyetle…

1- Bayramoğlu Döner, Kavacık

O bir fenomen, bir klasik. Müthiş çaplı müşteri sirkülasyonuyla İstanbul’da yapılmamış olanı yapan bir dönerci, Bayramoğlu. Hafif yağlı, sulu döneri, yanındaki yancıları, hızlı servisi ve kalitesiyle yıllardır başarısını korumayı başarıyor. Seviyoruz, takdir ediyoruz. Fanatiği de çok. Salon dönerinin öncülerinden. Tek şube ama maşalallah tek başına on şubeye bedel.

Adres: Rüzgarlıbahçe Mah. Cumhuriyet Cd. No:2, 34805 Beykoz/İstanbul
Tel: +902164130045

2- İntiba Döner, Kartal

Çok şubeli olup, bu kadar uzun yıllar aynı kaliteyi sürdürmek Türkiye şartlarından büyük başarıdır. İlk şubesi de Kartal’dır. İntiba’nın o geniş yaprak dönerini, yanındaki sıcak lavaşını ne zaman gitseniz aynı kalitede bulursunuz. Biz de Kartal’a ne zaman gitsek soluğu İntiba’da alır, açlığımızı orada gideririz. Anadolu Yakasının en iyi dönercilerinden biri olmaya yeni şubeleri ile birlikte devam ediyor. (Not: İntiba Döner de salon dönerinin en iyi örneklerindendir.)

Adres: Kordonboyu Mah. Ankara Cad. No:2, 34860 Kartal/İstanbul
Tel: +908506445775

3- Kadim Döner, Pendik

Pendik, Çengelköy ve Kartal olarak 3 şubeyle hizmet veriyorlar. Kendi tandır fırınlarından sıcak lavaşları, döner yanında ikram ettikleri, azılı ezme, patates, soğan ve turşusuyla nefis bir döner ziyafetini garantiliyorlar. Ayrıca döneri yanında en çok garnitürü sunan dönercidir, Kadim Döner. İlk şubesi Pendik’te… Çok başarılı olduğu için şube sayısının hızlıca artacağını düşünüyoruz.

Adres: Doğu Mah. Erol Kaya Cd No:183 D:B, 34890 Pendik/İstanbul
Tel: +902165112510

4- Tatar Salim, Ataşehir

Yaprak döner için en özel etler seçiliyor, özenle pişiriliyor ve ayrıca garnitürler de aynı şekilde özenle seçildiği için çok başarılılar. Dönerin önünden önce bir kemik suyuna mercimek çorbası, tane tane pilav, yaz ise domates, kış ise narlı bir mevsim salatası da nefis gidiyor. Ayranlarını da kendi yaptıkları yoğurtla yapıyorlar. Tatar Salim de salon dönercileri arasına ismini kazımış dönercilerden…

Adres: Küçükbakkalköy Mah. Atilla İlhan Cad. Efe Sok. No:4, 34750 Ataşehir/İstanbul
Tel: +902164082626

5- Metet Döner, Kuzguncuk

Mahalle kültürünün hala kısmen yaşadığı Kuzguncuk İcadiye Caddesi üstünde, közde döner pişiren oldukça iyi bir dönerci var. Metet Döner, yıllardır aynı kaliteyle iyi bir döneri sunma gayretinde… Fiyatları diğer dönercilere göre bir tık pahalı. Yine de en az bir kere de olsa mutlaka denenmesi gereken adreslerden.

Adres: Kuzguncuk Mah. İcadiye Cad. No:39, 34674 Üsküdar/İstanbul
Tel: +902165533333

6- Dönerci Halim, Sultanbeyli

2015 yılında hizmete başlamışlar. Trakya bölgesinin yerli dana ve kıvırcık kuzusundan olup danaların tranc gibi yüksek kaliteli kısımlarından döner yapıyorlar. Bu etler 2 gün dinlendirmeye bırakılıyor. Sonra et ustaları, yaprak halinde döneri şişine geçirip, meşe odunu yanan ocağa alıp, yanında tandırdan çıkan sıcak lavaşı ve ev yapımı patates ile çoban salata eşliğinde servis ediliyor. Denenmeli.

Adres: Mehmet Akif Mah. Fatih Bulvarı No:256 34920 Sultanbeyli / İstanbul
Tel: +902164199920

7- Dönerci Ali Usta, Cevizli

Yılların döner fenomeni Ali Usta, yıllar önce Cevizli’de ufacık bir dükkanda başladığı yolculuğuna şimdilerde kocaman bir binada devam ediyor. Döner restorancılığının ilkerlerindendir ve döneri her zaman aynı yüksek kalitededir. Paket servisteki başarısı da ayrı bir takdiri hakeder.

Adres: Cevizli Mah. Zuhal Cad. No:59, 34846 Maltepe/İstanbul
Tel: 4441254

BONUS:

*Dönerci Emin Usta:

Perşembe Erenköy Pazarı, Cumalar Kozyatağı, Cumartesi günleri ise Sahrayıcedit Semt Pazarının içinde seyyar, mütevazı tezgahını açar Emin Usta. Bu üç günde yediniz yediniz, başka yeri yoktur. Tazecik, çıtır ekmeği, maydanozlu soğanı, domatesi, turşusu ve ayranı ile pazar telaşının arasına şehrin en iyi dönerlerinden birini yersiniz. Giderseniz selam edin, zira bu camiadaki en tatlı esnaflardan biridir Emin Usta.

Böylece anadolu Yakası’nda Emin Usta dışında diğer tüm dönercilerin Salon Dönercisi olduğunu da bir kez daha idrak etmiş olduk. Afiyet olsun.

Sahrayıceditte Döner Nerede Yenir?

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

2 thoughts on “Anadolu Yakasının En İyi 7 Et Dönercisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.