YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Papaz Yahnisi Nedir?

Papaz Yahnisi, bir diğer adıyla Soğan Yahnisi et yemeklerinin şahı olarak bilinir ve özellikle Kırklareli yöresinin en öne çıkan yemeklerinden biridir. Tüm yahnilerde olduğu gibi Papaz Yahnisi’nde de yemeğin suyuna ekmek banılır.

Mecmuâ-i Fevâid isimli Sultan 2. Mahmud dönemine ait dergide Papaz Yahnisi isminin sebebinin keşiş ve papazların perhiz yemeği olmasından ötürü olduğu belirtilmektedir. Papaz yahnisi, Rum, Ermeni, Gürcü, Osmanlı toplumlarının ortak kültürlerinde var olan bir çeşit yahnidir. İlk örneklerinde balık (Uskumru ve Kefal) ile de yapıldığı bilinen Papaz yahnisi, bugün Türkiye’de Kırklareli mutfağının ana yemeklerinden birisidir. Gayr-ı Müslim mutfağında özelikle kırmızı şarap ile çeşnilendirilen yahni, alkolsüz Osmanlı mutfağında sirke ile benzer lezzet unsurlarını yakalamaya çalışmış ve bu günümüze kadar benzer şekilde sirke ile devam etmiştir.

Temelde sarımsak, bol arpacık soğan ve yarım kilo kuzu kuşbaşı ile siz de evde papaz yahnisi yapabilirsiniz.

Günümüzde daha çok kırmızı et ile yapılan papaz yahnisini eğer ilk zamanlarındaki gibi orjinaline uygun şekilde yapmak isterseniz tatlandırıcı olarak kırmızı şarap kullanmanızı tavsiye ederiz. Yine aynı şekilde uskumrudan papaz yahnisi yapmak isterseniz de beyaz şarap kullanmanızı tavsiye ederiz.

Papaz Yahnisi yine bir rivayete göre şöyledir; Ermeni bir papaz hasta komşusuna kavurduğu kuzu eti ve soğanla birlikte ziyarete gelmiştir. Hasta olan komşu bu yemeği yiyip de şifa bulunca bu tarifi papaz arkadaşından öğrenir. Daha sonra kendi alkolsüz Müslüman versiyonunu yaratır ve papaz dostu anısına bu yemeğe “Papaz Yahnisi” ismini verir.

İdeolojik kaygılardan dolayı bu yemeğe Papaz Yahnisi diyemeyenler Soğan Yahnisi derler.

İşte böyle… Yerseniz ekmeğinizle suyuna her türlü banarsınız artık.

*En yeni lezzet ve mekan keşiflerimiz için @harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir