Genel Yemekler

Göden Sucuğu Nedir?

Göden Sucuk Nedir?

Göden, sözlük anlamında ”hayvanın kalın bağırsağının son bölümü” demektir. Göden sucuğu ise, Osmanlı’dan bize miras kalmış, kalınlığı ortalama 10 cm. çapında, yaklaşık 50 cm.lik  dana etinden üretilen, büyük bir sucuk çeşididir.  Çoğunlukla, aynı normal sucuk gibi hazırlansa da damak tadına göre antep fıstığı, hellim peyniri gibi malzemelerle de çeşnilendirilip, lezzetlendirilerek de hazırlanır.

Özellikle yaz aylarında mangal partilerinde kısa süreli pişirilerek nefis bir lezzet yakalanabilir. Daha çok mangalda iyi sonuç verir.

Göden Sucuğu, daha doğrusu ”sucuk” daha çok Kayseri menşeili bir ürün gibi bilinse de, özellikle  Trakya halkı tarafından ciddi bir tüketimi bulunmaktadır.

goden_sucuk_001

Göden, sucukta bir nevi üst seviyedir desek yanlış olmaz. Dananın çoğunlukla sırt ve antrikot tarafından hazırlanır ve yağ oranı (yaklaşık %28-30) normal sucuğa göre bir nebze düşüktür.

Afiyet olsun!

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir