Gurme Haber

Göğermiş Peyniri Neden Döner Oldu?

Sosyal Medya Fenomeni Göğermiş Döneri Uluslararası Arenada Türk Peynirlerini Daha Çok Öne Çıkarabilecek mi?

Son zamanlarda sosyal medyada dolaşan bir “DÖNER” videosu herkesin merakını cezbetti. Harbiyiyorum Instagram hesabımızda yaptığımız paylaşım sonrası yorumlarda sebzeli döner sananlar, normal dönerin soslanmış hali sananlar, küflenmiş tavuk döner sananlar ve daha bir çok tahmin okuduk. Sonuç Ardahan ve Erzurum’a özgü bir peynir çıktı: Göğermiş Peyniri. İşte bu Göğermiş peynirinin dönerini yapmışlar!

Göğermiş peyniri neymiş, nasılmış, nasıl döner olmuş sizler için detaylıca araştırıp yazdık…

Göğermiş peyniri Ardahan ve Erzurum’un vazgeçilmez lezzetlerinden biri ve aslında o yörelerde çok bilinen bir lezzet. Peynir 6 ay karanlık, kerpiç evlerde ve taş odalarda olgunlaşıyor. Üzerinde görünen yeşil küf, doğal bir oksijen ile oluşan bir küf. Peynir havasız kaldığı için yeşilimsi rengi alıyor. Üstelik Göğermiş peyniri, doğal antibiyotik ve penisilin içeriyor. Ardahan ve Erzurum’a özgü dedik ama Konya ve Bayburt’ta da oldukça değerli ve bilinen bir peynir. Yiyen adeta tutuluyor, devamlı arıyor. Çok lezzetli olduğunu herkes söylüyor. Özellikle sıcak lavaş arasına koyup yemek ise halk arasında çok yaygın.

Avrupa’da, İtalya’da Gorgonzola, Fransa’da rokfor dediğimiz bu peynire bizde Göğermiş peyniri diyoruz.

Bu tat nasıl gündeme geldi? Ardahanlı bir girişim olan İlteriş Avşar‘ın İstanbul-Maltepe’deki restoranında (Avşar Kaz Tandır) dönere dönüştü. Biliyorsunuz Salih Seçkin Sevinç’in her zaman vurguladığı gibi “Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir döner ülkesi“. Dolayısı ile aslında birçok yemeğin dönerinin yapılmaMAsı biraz tuhaf. İşte Göğermiş Peyniri de döner şekline dönüşüp pide/lavaş arasında döner gibi kesilip sıcak sıcak servis edilince gündeme geldi. İlteriş Avşar bu dönerin adını da ‘Eritme Döner‘ koydu.

İlteriş Avşar, Göğermiş peynirini nasıl “Eritme Döner” olarak menülerine ekledi şöyle anlatıyor;

“Günde 3-4 defa takıyoruz. Her şiş 25 kilogram. 3 kerede 75 kilo döner eritiyoruz. Hafta içi talep var ama biz onu hafta sonuna saklıyoruz. Çünkü peynir yok, kıymetli. Raf ürünü olmadığı için bulmakta zorlanıyoruz. Şu anlık sadece hafta sonu misafirlerimize sunuyoruz. Peynirin çiğ olarak satışı 220 lira, (1 USD= 18,62 TL) lavaş olarak döner taktığımız zaman da 55 lira olarak içinde pul biberi, tereyağı ile servis ediyoruz. Ben küflü peynire ‘Eritme döner’ dedim. Göğermiş eritme döner. ‘Yedik eritme dönerinden, doyamadık lezzetinden’ diye slogan attım. Misafirlerimize ‘Eritme dönere gelin!‘ diye hitap ediyorum.”

Deneyip sevenler, beğenenler denemeyenlere anlatsın. Denersiniz yorumunuzu bize de yazın.

Avşar Kaz Tandır
Yalı Mh. Turgut Özal Bulvarı Dragos-Bostancı Yolu Dr. Sadık Ahmet Durağı, Karşısı, 34844 Maltepe, Türkiye
Tel: 444 1 950

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir