En İyilerGürcistan

Gürcistan Batum’da Ne Yenir Ne İçilir?

Batum Gürcistan’da Mutlaka Yemeniz ve İçmeniz Gereken 7 Yiyecek ve İçki

Gezimanya ile yaptığımız Gürcistan’ın Acara bölgesi Batum ziyaretimizde Ajara Turizm heyeti bizi birçok yere götürdü ve sağolsunlar Gürcü Mutfağı hakkında neredeyse tüm lezzetleri tattırdı. Biz de yerel lezzetleri ile başımızı döndüren Gürcü Mutfağı‘nın en öne çıkan yemek, içki ve içeceklerini sizler için derledik.

Diyelim ki Batum’a gittiniz; bu 7 yiyecek/içeceği yemeden dönerseniz Gürcistan Batum geziniz eksik kalacaktır. O yüzden en azından bu yemekleri ve içkileri denemeden/almadan sakın dönmeyin.

Tüm Gürcü mutfağı ve Gürcü yemekleri hakkında detaylı listemizi buradan görebilirsiniz.

Buyrun bakalım Gürcistan Batum’da Ne Yenir Ne İçilir?

1. Ajarian Khatchapuri (Acar Haçapurisi)

Acaruli dışında iki farklı Haçapuri çeşidi daha var (Megruli ve Lazuri) ama Acar Haçapurisi hem biçimi hem de sunumu ile farklılaşan ve ölmeden önce mutlaka yemeniz gereken bir taş fırın pide çeşidi. Bizdeki Karadeniz Pidesi bundan ilham almış bile diyebiliriz. Özel bir şekilde açılan hamurunun içerisinde yine Gürcistan’a özel Sulguni ve İmerulitan peynir karışımı var. İsteyenler için tam ortasına yumurta sarısı konuluyor ve tereyağı eklenerek afiyetle yeniliyor.

Batumda ne yenir? Evet, bildiniz… Haçapuriiii..

1-Adjarian-Khachapuri-batum

2. Khinkali (Hıngal)

Acara’da Bohça şeklindeki bu kocaman mantılar birçok ülkede ve yörede farklı şekillerde uygulansa da gerçekten dikkat çekecek kadar farklı. İçerisinde haşlanmış kıyma ve -biz pek sevmesek de- kişniş var. Kenarından bir ısırık alıyorsunuz ve içindeki suyu emiyorsunuz. Daha sonrasında ise hem hamuru hem de içindeki malzemeyi lüpletiyorsunuz.

2-Khinkali-batum

3. Gürcü Turşuları

Mutlaka zamanınızı ayırın ve yerel pazarı ziyaret edin. Yerli turşucuların bölümüne uğrayın ve yarı olmuş turşulardan mutlaka alın. Size tezgah arkasından uygun fiyatlı boğma “ChaCha” da ikram edebilirler, onu da alın. Çünkü ChaCha‘nın bir numaralı mezesi bu turşular aslında. Ihlamur turşusunu da mutlaka deneyin.

3-Gurcu-Tursulari-batum

4. Gürcü Gazozları

Yeşil şişelerdeki bu gazozlar hem çok lezzetli hem de farklı tatlara sahip. Özellikle Tarhunlu ve Armutlu olanları bizim favorilerimiz. Türkiye’de de olsa herhangi bir gazlı içeceğin yerine pek de güzel tekabül edebilirdi ama maalesef yok. O yüzden tadını çıkarın.

4-Gurcu-Gazozlari-tarhunlu-armutlu

5. Sulguni

Efsane Gürcü peyniri. Bu aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz islenmiş (füme) hali. Bunun bir de natürel hali var ki herhangi bir mozarellayı 10 ile katlar. Süt gibi peynir. Zaten Khachapuri’nin de içine giren peynir bu. Enfes ve yerel pazarda var. Almadan dönmeyin!

5-Sulguni-peynir-batum

6. Saperavi

Dünya’nın en eski şarap üretimi yapılan bölgesindesiniz. Hatta iddialara göre şarap üretimi ilk bu topraklarda başlamış. Bu yüzden Gürcülere özel sepajların tadına bakmadan dönmeyin. Saperavi en bilinen ve halk işi olan üzümlerinden elde edilen şaraplarından biri. Bir de Chakhaveri var o da pahalı olanı…

6-Saperavi-gurcu-sarap

7. ChaCha

Aslında “Brandy” kategorisinde olan ChaCha, Gürcülere özel bir votka olarak da tanımlanabilir. Tekila  ve Vermut’la kıyaslayabilirsiniz ama kesinlikle başka bir ruh. Alkol oranı çok yüksek. Ama mutlaka denenmeli.

7-chacha-paulsen-gurcu-batum

İşte size Batum‘a gittiğiniz zaman tam manasıyla “Batum’u gezdim, yedim ve geldim!” demeniz için en önemli yemekler ve içkiler… Tüm geleneksel Gürcü yemekleri için hazırladığımız listeyi buradan bulabilirsiniz.

Gürcistan ziayeretinizde yeme-içme üzerine keşifleriniz olduysa, yorum kısmına bekleriz…

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Gürcistan Batum’da Ne Yenir Ne İçilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir