Genel Yemekler

Gürcistan Ulusal içkisi ChaCha Nedir?

Gürcistan Ulusal içkisi ChaCha Nedir?

Bir çok kişinin aklına önce dans olan cha cha cha gelse de, aralarında bir cha fark var. Chacha, Gürcistan’ın ulusal içkisi. Gürcü votkası ya da üzüm votkası olarak adlandırılan bu içki votkadan da şaraptan da çok daha etkileyici ve aslında Brendi (Brandy) kategorisinde.

“Bana bişey olmaz yia.” diyenleri pert eden bu içki oldukça ağır olmasıyla biliniyor. O yüzden bu yazıyı okuduktan sonra “Hadi Batum’a gidelim sabahlara kadar chacha!” deme ihtimalinize karşı sizi uyarmak isteriz. Sonra kim çarptı beni olmasın… Gelelim bu içkinin özelliklerine.

Chacha Nedir, Nasıl İçilir?

Gürcistan’da bu içkiyi neredeyse tüm mekanlarda bulabilirsiniz, ev yapımı olanları da satın alabilirsiniz tabii. Evde üretilen chachalar %45-%90 arası alkol oranıyla yapılıyor. (Evet, yanlış duymadınız %90). Fabrika üretimi olanlar ise tabii ki %45-55 gibi belli bir alkol oranına uymak zorundalar. Ev yapımlarına dikkat etmekte fayda var. Malum her şeyin fazlası zarar.

Sek içenler çoğunlukta olsa da, yerel halk gibi karıştırmadan meyve suyu ile de tüketebilirsiniz. Bir nevi rakı-şalgam gibi. Yine de genelde tekila gibi tek atılıyor ve yanına mideyi rahatlatması, ayrıca kafaya diktikten sonra alkolün ağırlığını ve yakıcılığını nötrlemesi için salatalık dilimi ile birlikte servis ediliyor. Bir harbiyiyorum tavsiyesi olarak öncesinde tereyağlı ekmek yemenizi önerebiliriz. Hem midenizi rahatlatır, hem kana karışmasını geciktirir. Yoksa işiniz iş.

Bir de Salih abinin önerisi; yanında eşlikçi olarak Gürcü turşuları ile birlikte içmeniz.

Nerede içilir derseniz? Gürcistan Batum’daki en iyi yer ChaCha Time. Tam anlamıyla ChaCha merkezli konsept bir mekan. Envai çeşit ChaCha yapmışlar. Biberli, limonlu, otlu, tarçınlı hedeli hödölü… (Ama siz sek ve renksiz votka gibi olandan şaşmayın.)

Bedava ChaCha Akan Saat Kulesi

ChaCha Gürcistan geleneksel içkisi olarak bizdeki ayran kadar olmasa da, popüler bir içki. O kadar ülkesinde yer edinmiş ki, adına kulesi bile var! Cha Cha saat kulesi. Hatta bu kuleden her akşam 10 dakika boyunca bu geleneksel içki ChaCha akıyor. Düşünsenize, Taksim meydanına kule yapmışlar her gün 10 dakika rakı akıyor. Şöyle kenarlara da küçük damacanalar, birbirlerini ezen insanlar çizelim. 

ChaCha Neyden Üretiliyor?

Üretimine gelecek olursak; kötü kalite şarabın distilasyonu ile üretim yapanlar olsa da aslen üzüm posasından yapılır. Yani normal şarap yapımından kalan üzümden yapılır. Bu üretim şekli ile ChaCha brendi kategorisinde olsa da üzüm votkası adını almasını sağlamıştır. 

Özellikle alkol oranı yüksek olan ChaCha’lar tüketilirken çok dikkatli olunması gerekiyor. Malum, sabah kendinizi bilmediğiniz bir yerde geceden habersiz bulabilir ya da sabaha kadar vaktinizi tuvalette geçirebilirsiniz. Boş mideyle tüketmemek ve her alkol gibi sonrasında bol su tüketmekte fayda var. 

Bir de Gürcülerle birlikte içmeyin. Çok içiyorlar, çok içiriyorlar.

Çok içenlere şimdiden acil şifalar dileyelim.

3 thoughts on “Gürcistan Ulusal içkisi ChaCha Nedir?

 • Kayhan Arsoy

  “Neyden üretiliyor” yazılmış..Doğrusu “neden üretiliyor” olmalı…Buradaki neden sözcüğü hangi malzemeden ifadesini karşılar..Ney’e , klarnete geçmemek gerekir…

  Yanıtla
 • serkan

  cha cha istanbul’da nereden temin edebilirim acaba? mekan olarak değil; evde tüketmek üzere şişe olarak.

  Yanıtla
 • Chacha delisi

  Turkiyede satisi yasan olan alkol turu gumruklerde filan da bulamazsin

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir