Genel Yemekler

Üsküdar’da En iyi Ekmek Arası Köfte Nerede Yenir? Tak Tak Köfte, Köfteci Cemal Abi, Üsküdar, İstanbul (Dikkat: Bu Mekan Kapanmıştır!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

Üsküdar’da En iyi Ekmek Arası Köfte Nerede Yenir?

Nakliman Köfte, (Tak Tak Köfte!) İmrehor, Üsküdar

Cemal abi. Cemal abimiz. Eski boksör. Boks eğitmeni. Şeker mi şeker. Eski denizci. Ailesi ile bir küçük köfteci yuvası var. Evet. Burası bir restoran değil; bir yuva. Köfteci Yuvası. Ayrıca Cemal abi “Tak!” lıyor. Mekan Nakliman Köfte.

“Hoşgeldiniz mahallemin gençleri. Tak!”

“Buyrun köfteniz hazır. Tak!”

“İyi günler. Görüşmek üzere. Tak!”

Bu sebepten Nakliman Köfte’nin bir diğer adı da “Tak Tak Köfte!” olmuş.

Cemal abinin tüm olayı köfte ve piyaz. Ama işte köfte diyip geçmek pek doğru olmaz. Cemal abinin tüm renkli kişiliğiyle köfteleri de onun kişiliği gibi renkli ve lezzeti ile ona has.

Deniz Yolları Nakliyesi’nde çalışırken (Nakliman’ın Nak’ı bu Nakliye lafzından geliyor.) uzun deniz seyahatleri süresince çok güzel yemekler yapmayı öğrenmiş Cemal abi. Köfte de bu yolculuklarında geliştirdiği denizci köftesi aslında. Ne diyelim? Yazın bir kenara. Tak!

Biz klasik ekmek arası köfte sipariş ettik. Soğanlı, domatesli ve biberli. Yanına da ayran. Oh şifa! Öylesine özlemişiz ki böyle ekmek arası köfteyi. İlaç niyetine yedik. Bu da tak!

Nakliman’ın “Liman”ı da Deniz Liman İşletmesi’nin limanından geliyor. Oldu mu size “Nakliman.” Bunu da diğer bir kenara yazın. Tak!

Bir de hoş sohbetler, görmelisiniz. Ailecek çalışıyorlar. Size de dayınıza/teyzenize/halanıza köfte yemeğe gitmişsiniz gibi hissettiriyorlar. Eh, bu ustalık, meleke ve kemalat gerektiren bir şey. Herkes bunu istese de sağlayamaz. Kolay işler değil bu işler.

Mesela bu mekana post modern gençler ve orta yaş krizinde olan kişiler salaş ve hijyeni kötü diyenler olacaktır. Ama biz buna mekanın kendi karakter ve üslubu diyoruz. Öyle ki şu dört mısrayı da ibret olsun diye bırakıyoruz.

Yemeyenler kalır nacar
Gözlerinden yaşlar saçar
Bu bir rıza lokmasıdır
Yiyemezsin, demedim mi?

Razı olmayan yiyemez. Peki neye mi razı olacaksın? Kendi egonla birlikte var ettiğin tüm köşelerin bu mekanda kırılmasına razı olacaksın.

Nakliman Köfte işte böyle bir yer. Gerçeklik algınızla oynayacak. Sizi bildiğiniz/saklandığınız yerlerinizden çıkaracak bir köfteci yuvası. Fark ettiyseniz burada sadece köfte yemiş olmayacaksınız.

Hah, şimdi bunu idrak ettiğinize göre Boksör Cemal abimizin köftelerine ve mekanına karşı destur etmeden içeri girmeyin. Akıllı olun!

Şüphesiz siz de bizim gibi muhabbetle “Tak!” lananlardan olacaksınız.

Ve unutmayın. Köfte soğansız olmaz!

TAK! Vesselam.

Nakliman Köfte (Tak Tak Köfte)
Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi, Doğancılar Cd. 79A, 34668 Üsküdar/İstanbul
Tel: (0216) 334 10 45


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

6 thoughts on “Üsküdar’da En iyi Ekmek Arası Köfte Nerede Yenir? Tak Tak Köfte, Köfteci Cemal Abi, Üsküdar, İstanbul (Dikkat: Bu Mekan Kapanmıştır!)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir