Üsküdar’da En iyi Ekmek Arası Köfte Nerede Yenir?

Üsküdar’da En iyi Ekmek Arası Köfte Nerede Yenir?

Nakliman Köfte, (Tak Tak Köfte!) İmrehor, Üsküdar

Cemal abi. Cemal abimiz. Eski boksör. Boks eğitmeni. Şeker mi şeker. Eski denizci. Ailesi ile bir küçük köfteci yuvası var. Evet. Burası bir restoran değil; bir yuva. Köfteci Yuvası. Ayrıca Cemal abi “Tak!” lıyor. Mekan Nakliman Köfte.

“Hoşgeldiniz mahallemin gençleri. Tak!”

“Buyrun köfteniz hazır. Tak!”

“İyi günler. Görüşmek üzere. Tak!”

Bu sebepten Nakliman Köfte’nin bir diğer adı da “Tak Tak Köfte!” olmuş.

Cemal abinin tüm olayı köfte ve piyaz. Ama işte köfte diyip geçmek pek doğru olmaz. Cemal abinin tüm renkli kişiliğiyle köfteleri de onun kişiliği gibi renkli ve lezzeti ile ona has.

Deniz Yolları Nakliyesi’nde çalışırken (Nakliman’ın Nak’ı bu Nakliye lafzından geliyor.) uzun deniz seyahatleri süresince çok güzel yemekler yapmayı öğrenmiş Cemal abi. Köfte de bu yolculuklarında geliştirdiği denizci köftesi aslında. Ne diyelim? Yazın bir kenara. Tak!

Biz klasik ekmek arası köfte sipariş ettik. Soğanlı, domatesli ve biberli. Yanına da ayran. Oh şifa! Öylesine özlemişiz ki böyle ekmek arası köfteyi. İlaç niyetine yedik. Bu da tak!

Nakliman’ın “Liman”ı da Deniz Liman İşletmesi’nin limanından geliyor. Oldu mu size “Nakliman.” Bunu da diğer bir kenara yazın. Tak!

Bir de hoş sohbetler, görmelisiniz. Ailecek çalışıyorlar. Size de dayınıza/teyzenize/halanıza köfte yemeğe gitmişsiniz gibi hissettiriyorlar. Eh, bu ustalık, meleke ve kemalat gerektiren bir şey. Herkes bunu istese de sağlayamaz. Kolay işler değil bu işler.

Mesela bu mekana post modern gençler ve orta yaş krizinde olan kişiler salaş ve hijyeni kötü diyenler olacaktır. Ama biz buna mekanın kendi karakter ve üslubu diyoruz. Öyle ki şu dört mısrayı da ibret olsun diye bırakıyoruz.Yemeyenler kalır nacar
Gözlerinden yaşlar saçar
Bu bir rıza lokmasıdır
Yiyemezsin, demedim mi?

Razı olmayan yiyemez. Peki neye mi razı olacaksın? Kendi egonla birlikte var ettiğin tüm köşelerin bu mekanda kırılmasına razı olacaksın.

Nakliman Köfte işte böyle bir yer. Gerçeklik algınızla oynayacak. Sizi bildiğiniz/saklandığınız yerlerinizden çıkaracak bir köfteci yuvası. Fark ettiyseniz burada sadece köfte yemiş olmayacaksınız.

Hah, şimdi bunu idrak ettiğinize göre Boksör Cemal abimizin köftelerine ve mekanına karşı destur etmeden içeri girmeyin. Akıllı olun!

Şüphesiz siz de bizim gibi muhabbetle “Tak!” lananlardan olacaksınız.

Ve unutmayın. Köfte soğansız olmaz!

TAK! Vesselam.

Nakliman Köfte (Tak Tak Köfte)
Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi, Doğancılar Cd. 79A, 34668 Üsküdar/İstanbul
Tel: (0216) 334 10 45
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?", "Her Şeyin Başı Blog" ve "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı.

Üsküdar’da En iyi Ekmek Arası Köfte Nerede Yenir?” için 4 yorum

 • 11 Nisan 2018 tarihinde, saat 10:31
  Permalink

  tavsiyeniz üzerine uğradım.hiçbir özelliğiyok.lezzetsiz piyaz istedik yarım porsiyon geldi ve lezzetsiz.eminönü sirkeci de çok kaliteli yerler varken bumu ?

  Yanıtla
 • Geri bildirim: İstanbul'un En iyi 7 Sokak Lezzeti - 2018 - harbiyiyorum

 • 14 Haziran 2019 tarihinde, saat 15:40
  Permalink

  Geçtiğimiz Ramazan Bayramı tatilinde buraya gitmeye niyetlendik, yol çıktık ve Üsküdar’ın dik yokuşlarının ardından SATILIK DÜKKAN yazısı ile karşılaşarak tekrar dönüp Güneş Kokoreç’ten ekmek arası köfte yedik. :(

  Yanıtla
  • 30 Temmuz 2019 tarihinde, saat 13:40
   Permalink

   Mervecim. O gördüğünüz yan dükkanmış. Bayramda araziye uyup onlar da kapatıyorlarmış. Açıklar yani… :) Aklında olsun.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir