Bunları BilelimGURME NOTLARIYEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Hamburgerin Kökeni Aslında Neresi?

Bu harbiyiyorum.com’daki ilk yazımız. Instagramda konseptimiz gereği tek bir karede, ufak bir alanda gastronomi ile ilgili bilgilerimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Instagram hesabımızın yanı sıra artık burada da yer alıcağız ve daha detaylı paylaşımlar yapacağız.

Düşündük taşındık, ne yazalım?

Hepimizin bayılarak tükettiği, bazen bir büfede, bazen bir fastfood zincirinde, kimi zaman bir burgercide, bir pubda, evde veya sahil kenarında ağzımızın suyu akarak yediğimiz hamburgerin tarihini ele almak istedik. Hamburger hangi ülkeye ait bir yemektir dediğimizde aklınıza muhtemelen Amerika Birleşik Devletleri gelecektir. Peki hamburgerin kökeni aslında neresi?

Hamburgerin kökeni tahmin edilenin aksine ABD değildir. Günümüz hamburgerine en çok benzeyen versiyonu ABD’de yapılmış olsa da kökeni Almanya Hamburg’a dayanır.

Hamburg 18.yy’da Avrupa’nın en işlek liman kentlerinden biriydi. Burada denizciler ve yerel halk, özellikle limanda yer alan sokak satıcılarının yaptığı “Hamburg Steak” diye bilinen ucuz atıştırmalıkları sıkça tüketirdi. Etin ucuz kısımlarının kıyma haline getirilip çeşitli baharatlarla lezzetlendirilerek yoğurulması ile şu an aşina olduğumuz hamburgerin içerisinde yer alan köfteye benzer et ızgara edilerek servis edilirdi. Daha sonra ABD’ye yerleşen ve Almanca konuşan göçmenler kendi kültürlerinde yer alan bu yemeği ABD topraklarına taşımıştı.

Günümüz hamburgerine dönüşen bu yemek ile ilgili ise çeşitli hikayeler mevcut ama bizim de doğru olduğunu düşündüğümüz ve dünyada da oldukça kabul gören hikaye şu şekilde:

1885 yılında Wisconsin’de yaşayan henüz 15 yaşındaki Charlie Nagreen, Seymour Şehir Festivali’nde bir yemek standı açıyor. Avrupa’dan gelen göçmenlerden esinlenerek bu Hamburg köftelerinden yapıp pişirerek satmaya başlıyor. Ancak bu şekliyle satın alanlar tarafından zor tüketildiğini fark eden bu genç, tarihe damga vuracak bir inovasyona imza atıyor ve tarihin seyrini değiştiriyor. Bu köfteleri iki ekmeğin arasında servis etmeye başlayan Charlie, bu sandviçe hamburger (Hamburglu gibi bir anlam çıkarabiliriz) ismini veriyor. Sonraları sandviçe soğan ve turşu da ekliyor.

Charlie Nagreen

1951 yılındaki ölümüne kadar geçen sürede, “Hamburger Charlie” lakabı ile anılan Charlie Nagreen, her yıl Wisconsin’de stand açarak hamburger satmaya devam etmiştir. Wisconsin’de yer alan Seymour kenti hamburgerin evi olarak anılmaktadır. Her sene Ağustos ayının ilk Cumartesi günü Burger Festivali olur. Yolu düşen hamburger sevdalılarının gitmeleri önerilir. Yolumuz düşerse gitmeyi istediğimiz bir festivaldir kendisi, giden varsa hikayesini dinlemek isteriz.

Gastrosözlük
Instagram: @gastrosozluk
Mail: [email protected]

2 thoughts on “Hamburgerin Kökeni Aslında Neresi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir