NE YİYELİMNEREDE YİYELİMNew JerseySoğuk Sandviç

Hoboken’de En İyi Corned Beef ve Mozarella Sandviç Nerede Yenir? Fiore’s House of Quality, Hoboken, New Jersey

Nasıl da atlamışız Hoboken’de ziyaret edip de bayıldığımız bu şarküteriyi? Tü bize! Beşer şaşar derler ya, şaşmışız; affedin. Efendim vakti zamanında rüzgarın bizi bilmem kaçıncı kez savurduğu bir Amerika Birleşik Devletleri ziyaretimizde, New Jersey’nin Hoboken denen ve daha çok İtalyanların yerleşke edindiği bu lüks semtte şu yediğimiz sandviçe methiyeler düzmeye geldik. Hazırlanın! Mekanın ismi Fiore’s House of Quality. Onu o civarda Fiore’s Deli diye de biliyorlar.

Bizim Kunter vardır. Kunter Mandal. Her insanın hayatta Kunter gibi bir eşi/dostu olursa hayatı kurtulur. Hz.İsa’nın göklerden gelip de yeryüzünde krallığını kurması gibi biridir. O belki kendi kıymetini bilmez, kendi karanlık benliği ile mücadele etmektedir ama aslında son derece dosdoğru biridir. Mühendistir. Hayat onu da Amerika Birleşik Devletlerine sürüklemiştir. Kunter öz-benliği mukavvi, boğazına düşkün, insan sevgisi ve hayreti yüksek üstün bir insandır. Kendisi New Jersey’de yaşar.

Hayır neden Kunter Mandal‘ı anlatıyorum değil mi? Çünkü biz Fiore’s House of Quality‘ye Kunter Mandal ile gittik o yüzden. Neden bugüne kadar “Biz” tonunda yazıyorum peki? İşte bu yüzden. Çünkü harbiyiyorum olmak bir lezzete yalnız gitmemeyi ve yanında dosdoğru bir şahit bulundurmayı gerektirir.

Hasılı gün oldu, biz Kunter’in bir Salı sabahı “yanlış park cezası” ödeme bahanesiyle erkenden New Jersey’nin Weehawken’ından kalkıp, Fiore’s Deli‘nin yıllardır mesken edindiği New Jersey’nin Hoboken’ına vardık. Evet, planlamıştık. Evet, gel beraber gidelim demiştik. Ve işte bugün o gündü.

Şimdi Hoboken dediğimiz yerden de biraz bahsetmemiz lazım ki ambiyansı da yakalayın. Hoboken’i New Jersey’nin en “Manhattan” hali olarak tanımlasak yeridir. Güzel upuzun bir caddesi vardır. Nostaljik pubları, marketleri, restoranları, mağazaları vardır. Genelde İtalyan etkisini o cadde (Washington Street) boyunca yürüdükçe görürsünüz. Şıktır. İtalyan berberler, İtalyan mağazalar, pizza restoranları, dondurmacılar, bagelcılar sıra sıra uzar gider. Güzel bir mahalledir anlayacağınız. Ayrıca İtalyan demişken ünlü şarkıcı Frank Sinatra‘nın doğduğu ve büyüdüğü yerdir. (Bizce bu önemlidir mesela) Hoboken’in gururudur Frank Sinatra. Ayrıca tarihte Beyzbol müsabakasının ilk yapıldığı yer yine Hoboken, New Jersey’dir. Bir diğer ünlü unsuru ise Hobokenlilerin “Mutz” dedikleri ve kendi üretimleri olan taze “Mozarella” peynirleridir. (Hoboken’e giderken bu üç unsuru hatırlayın)

Ambiyası az çok özetlediğimize göre1913 yılından bu yana hizmet veren Fiore’s House of Quality‘den bahsetmemizin zamanı geldi. Burası aslında Hoboken’in arka sokaklarında bulunan tarihi bir İtalyan şarküterisi. Dükkana girer girmez hemen soldaki vitrinde salamiler, mortadellalar havalarda uçuşuyor. Buraya göçen ve yerleşen birçok İtalyan gibi Fiore’s Deliciler de bu sanatı İtalya’daki dedelerinden Amerika’ya taşımışlar. Her gün günlük taze sütten yeni çıkma Mozarella peyniri üretiyorlar ve bunu hem taze bir şekilde hem de yaptıkları sandviçlerin içerisinde satıyorlar.

Dükkana girince solunuzda şarküteri dolabı var dedik ya, hemen karşınızda da sandviç vitrini ve dolabı var. Fiore’s Deli zaman içerisinde her gün farklı bir spesiyal sandviç yapmasıyla ünlenmiş. Mesela Pazartesi günleri Virginia domuzu ve mozarella, Salı günleri Corned Beef ve mozarella, Çarşamba kırmızı gravy sosunda sosis, Cuma İtalyan veya Amerikan ton balığı ve mozarella gibi kombinleri var. Pazar günleri ise kapalı.

Biz Kunter ile bir Salı günü hedefimize (en güzel görünen o olduğu için) Corned Beef ve Mozarella sandviç koyarak gittik. Tezgahın başındaki arkadaş bize henüz yeni hazırlanmış, ılık ve sütleri üstünden yerlere damlayan, devasa örgü bir mozarella peynirini çıkarıp sandviç tezgahına koydu. Sonra onu sularını/sütlerini fışkırta fışkırta doğradı. Daha sonra şarküteri dolabı önüne geçip corned beefleri makineden geçirdi ve doğradığı mozarella peynirleri ile beraber İtalyan baget ekmeği içerisine yerleştirdi. Üstüne de hardallı bir sos boca etti.

Heyhat! Bunu yiyen Thor mübarek. Vallahi çekicin olsa çıkarır masaya vurursun. O derece. İnanır mısınız, her bir sandviç neredeyse bir kiloya yakın çekiyordu.

Şimdi sırası gelmişken Amerikalıların yemek/porsiyon anlayışlarından da bahsetmek lazım. Avrupalıların aksine Amerika’da yollar büyük, arabalar geniş, yemekler bol; yani porsiyonlar bizdekilere kıyasla hep 1,5 ya da duble. Yani ne yerseniz aşırı bereketli ve başta gözü doyuran cinsten. İşte Fiore’s House of Quality de aynı düsturu benimsemiş bir işletme. Bir malzeme koyuyor pir malzeme koyuyor. Bir kişi için hazırladıkları sandviçin yarısı ile fazlasıyla doyuyorsunuz. Tabii o dükkanda bir oturma alanı yok. Sandviçinizi paket yaptırıp işinizde, arabanızda, evinizde yiyorsunuz.

Fotoğraflardan ve videodan da gördüğünüz üzere ortaya bir “Muazzama” çıkıyor.

*En yeni mekan ve lezzet keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip edin.

İşte biz -çok şükür- o muazzama ile haşır-neşir olabilen fani kullarız, ve size diyoruz ki; eğer olur da (hayat ya) Hoboken’e giderseniz Fiore’s Deli’de siz de bu muazzamadan yiyin.

Nitekim her geçen gün çürüyen şu dünyada bakarsınız elli yıl sonra taze mozarella falan kalmaz.

Vesselam.

Not: New Jersey’de iseniz sarımsaklı ve kereviz saplı tavuk kanatları için de Sharky’s Wings&Raw Bar‘a gitmenizi tavsiye ederiz.

Fiore’s House of Quality
414 Adams St #2693, Hoboken, NJ 07030, Amerika Birleşik Devletleri
Tel: +12016591655

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir