Yardımcı TariflerYEMEK TARİFLERİ

Hünkar Beğendi Tarifi

Beğeniyoruz. Hem de çok. Başka kimin beğendiği de sorgulamaksızın. (Şaka şaka sorguladan olmaz. Hünkar Beğendi Nedir? yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.) Koşulsuz, şartsız beğeniyoruz.

Hünkar beğendi nedir bir kenarda dursun, biz tarife geçelim diyenler için de, tarifimiz aşağıdadır.

6 KİŞİLİK – Malzemeler:

4 orta boy bostan patlıcanı
1 kahve fincanı un
6 kaşık tereyağı
2 bardak süt
Tuz

Hazırlanışı:

Patlıcanları kuvvetli gaz ya da kömür ateşinde, kabukları yanıncaya pişirin. Pişen patlıcanları bir kesme tahtasına alın. Önce saplarını kesip atın, keskin bir bıçakla uzunlamasına ikiye ayırın ve içlerini tahta bir kaşıkla boşaltın. Çekirdekli bölümlerini atın, etli bölümleri bir kâsede biriktirin. Yanmış kabukların patlıcana bulaşmamasına dikkat edin.

Bir tencerede yağı eritip unu katın ve kısık ateşte 2-3 dakika kavurun. Sonra sütü ekleyin ve koyu bir bulamaç oluncaya kadar devamlı karıştırarak pişirin. Batı mutfağı terminolojisiyle bir “beşamel” hazırlayın. Patlıcanları mümkünse tahta kaşıkla iyice ezin, beşameli ekleyin, tuzunu katın ve karıştıra karıştıra kısık ateşte 10 dakika pişirin. Beğendiyi, salçalı ya da kızartma, her türlü et ve tavuk yanında servis edebilirsiniz.

Hünkâr beğendinin lezzetli olması için patlıcanların taze ve çekirdeksiz olmasına dikkat edin; ayrıca fırında değil ocak ateşinde ya da kömürde pişirin. Patlıcanın kokusunu bastıracak baharat ya da sert peynir kullanmayın. Bu yemeğin nefaseti, közlenmiş patlıcanın tadından ve kokusundan kaynaklanıyor.

Hünkar Beğendi Nedir? Yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

3 thoughts on “Hünkar Beğendi Tarifi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir