Genel Yemekler

Huy Fong Sriracha Sos Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

Türkiye’de henüz çok popüler değil ama Amerika’da o bir fenomen. Tıpkı OREO gibi. Huy Fong markasının ağızda önce tatlımsı, sonra sarımsaklı, sonra da acılı tat bırakan ve biraz da turşu suyuna benzeyen Sriracha sosunun emtia anlamında t-shirtleri, pop-cornları, şekerleri, cupcakeleri, anahtarlıkları ve hatta bebek zıbınları bile var.

O kadar ki Amerika’da birçok ünlü Instagram’da bu yeşil kapaklı horoz amblemli kırmızı sosun acısına ve kendisine sürekli methiyeler düzüyor. Huy Fong’un ambelimini vücutlarına dövme olarak yaptıranlar bile var. Ancak Türkiye’ye ithalatçı firmalar tarafından getirilen ve Makro Center, Metro gibi büyük mağazalarda Sriracha adı altında satılan bütün ürünler taklit ve asla bir Huy Fong Sriracha’sı lezzetinde değil.

Harbiyiyorum olarak Türkiye’ye orjinal Huy Fong Sriracha sos getiren tek yer olduğumuz için orjinal Sriracha sos kültürünün de yaygınlaşması adına aşağıdaki bilgileri derlemeyi kendimize görev bildik.

sriracha-sos-ile-sanat

İşte size Huy Fong Sriracha sosu hakkında bilmeniz gereken gerçekler;

 • Huy Fong firması 1980 yılında bir Vietnam göçmeni olan David Tran tarafından kurulmuştur.
 • Huy Fong ismi David Tran’ı Amerika’ya getiren geminin isminden gelmektedir.
 • Firmanın amblemi olan horoz ise David Tran’ın burcunun simgesidir. (Uzakdoğu burçları)
 • Huy Fong Sriracha isimli bugünkü sosunu 1983 yılına kadar piyasaya sümemiştir. O zamana kadar Si Racha ismiyle soslar üretilmiştir. Si Racha da Tayland’da kırmızı acı biberleriyle ünlü bir sahil kasabasına verilen isimdir.
 • David Tran ilk olarak hiçbir satış ve pazarlama ekibi olmadan ürettiği bu sosu Los Angeles’daki Çin Mahallesi’nde bulunan restoranlara satmaya başlamıştır.
 • 2003 yılında Huy Fong Sriracha sosları amerikan perakende devi Wall Mart’larda satılmaya başlamıştır.
 • PF.Chang’s (Dünyaca ünlü Uzakdoğu yemekleri restoran zinciri) birçok yemeğinde (ayan beyan söylemese de) Huy Fong Sriracha sos kullanmaktadır.
 • Amerika’daki Hipster kültürürüyle birlikte iyice popüler hale gelmiştir.
 • Rockstor şef David Chang New York’daki Momofuku isimli restoranında Sriracha sos şişelerini dekor olarak kullanmaktadır.
 • Sriracha bu denli popüler olunca Amerikan acı sos üreticilerinden Tabasco, Texas Pete ve Frank’s RedHot’da kendi Sriracha versiyonlarını yapmaya başlamışlardır.

*Orjinal Huy Fong Sriracha sosu satın almak isterseniz Harbiyiyorum Dükkan‘a bekleriz.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Huy Fong Sriracha Sos Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

 • Enes Kaan

  Benim şuana dek yediğim en iyi Sriracha sosu Flying Goose Sriracha sosu lezzet ve kıvamı mühteşem diğer sriracha markalı soslardan biraz pahalı ama lezzeti bu pahalılığa değer…

  Yanıtla
 • elif

  hala satış yapıyormusunuz

  Yanıtla
 • Haydar

  Tekrar satışı ne zaman başlayacak muhteşem bir sostu yıllardır yemiyorum aklıma düştü her yerde arıyorum😁

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir