Ana Sayfa Türkiye Bursa İnegöl’de En İyi İnegöl Köfte Nerede Yenir? Besler Köftecisi, Bursa

İnegöl’de En İyi İnegöl Köfte Nerede Yenir? Besler Köftecisi, Bursa

7729
1
Paylaş

İnegöl Köftenin vatanı İnegöl’den bildiriyoruz bu kez. Tekirdağ’da köfte ne ise İnegöl’de de durum aynı; suyu çıkmış. Yol üstünde düğün salonuna benzer kocaman köfte saraylarında her zamanki dilemmayı yaşıyoruz. Köfte, ekmek, piyaz, soğan beklentisindeyiz ama İnegöl köftecileri menülerinde (ne yapsınlar 3 katlı dev köfte salonlarının maliyetlerini karşılamak zor) her şeyi sunmaya başlamışlar. Markanın ve köftenin değeri kaybolmuş, çok kazanacağız derken anlamı (köfteyi) yitirmişler. Lakin biz bozulmamış, büyümemiş, ilk halini koruyan bir köfteci arıyoruz sadece. Korkmayalım istiyoruz. Comfort Food istemiyoruz. Köfte yiyeceğiz alt tarafı. Vaka o ki; Besler Köftecisi de bunlardan biri. Kuruluş: 1893. 120 yıllık müessese. Kurucusu: Mesut Besler’miş. Merhum entellektüel gözlüklere sahip hacı bir amca. Tam bir köfteci. İddiası İnegöl’ün ilk köftecisi olmak. Alkış!

Ha, ikinci şubeyi ana yola yakın bir yere açmışlar o ayrı ama en azından düğün salonu kadar kocaman bir yer de yapmamışlar. Köfte dana, koyun karışık. Koyun tadı belirgin olduğu için; %30-40 var diyebiliriz. Lezzeti birçok İnegöl Köftecisine göre daha kesif, net! Karbonat? Elbette! Köfteyi lastik yapan o zaten. Köfteler dinlenmiş mi? Yes, of course. Ne kadar dinlenirse o kadar cicileşiyor. Soğan? Soğansız olmaz. Ama yolda “Burp!” yapınca etraftakileri rahatsız edecek kadar değil.

Şimdi efendim bu iyi bir İnegöl Köfte. Yani kendi onca İnegöl köfteci ziyareti sonrası değerlememizde doğru bir yere oturuyor. Lakin diğer yola çıkıp düğün salonu kuran müesseselerin saçma ticari baskısını da üstünde hissetmiyor değil hani. Ne yapsın? Instagram hodri meydan. Özenmemek elde değil.

Lakin bizce bir köfteci, köfteci gibi kalmalı. Köfte, piyaz, ayran, kola. Bu kadar. Yanda çorba olur, acı sos olur, turşu olur adam gibi yoğurt olur. Olur yani! Ama masana oturduğun zaman köftenin piştiği ızgarayı göreceksin, böyle göz temasın nereden oturursan otur net olacak. Araya steyk atmayacaksın. Dükkanın samimi ve esnaf işi, tabakların dandik, ekmeğin kıtır olacak. Yeni jenerasyon evlatlarına, havalanıp mekanları travesti hallere sokması için fırsat vermeyeceksin! Ne yaptığını (köfte yapıyorsun) bilecek, gerekirse ona göre genişleyeceksin. Web sitende “Franchise” diye bir başlık olmayacak mesela.

Hasılı köfte ve piyaz yapacaksın! Dükkanından ayrılan kişi “Ya ağzım da çok soğan kokuyor, aşırı soğanlı mı yedim acaba?” diye düşünsün. “Ulan bir piyaz yedim, içindeki fasulye tüm iç dünyamı baştan aşağı yeniden düzenledi!” diyeceksin böyle bir köfteciden çıkarken. “Yahu tuvaletine girdin mi? Pisuvarı susuz şey ediyormuş! Ne harika tuvaleti var, dışarı çıkasım gelmedi.” demeyeceksin mesela.

[wdi_feed id=”1"]

Yediğin İnegöl Köfte ağzında denizden yeni çıkmış sübyenin çıkardığı ses gibi “Cıııık”layacak. Hayat bir sonraki köfte-piyaz erişimine kadar bir süre susacak.

Köfte bir halk yemeğidir. Onu steykhavs yapmayın! Yapana da kızın lütfen. Ayrıca steykhavslardaki köftelere de kanmayın. Yağları donmuş halde kıyma makinesinden çekip, size bak içinden suyu fışkırıyor diye iteliyorlar. Size köfte yedirmiyor, donmuş yağların suyunu içiriyorlar.

Hasılı İnegöl’de Besler köftecisine gidin, o da size gelsin. Orta yolda buluşun. Bilmem anlatabildim mi?

Vesselam.

Besler Köftecisi
Belediye Cad. No: 57. İshakpaşa Camii Karşısı
Tel: 0224 7152254
Paylaş
Önceki İçerikKestane Nedir?
Sonraki İçerikAntep Fıstığı (Şam Fıstığı) Nedir?
Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?", "Her Şeyin Başı Blog" ve "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı.

1 Yorum

  1. Ben inegölde oturuyorum. Bu kadar bi resimle kapanmıcak çık güzel yerleri var.. Muhtarın yeri muhteşem bir kahvaltı mekanı.. Eşref köfteci si pahalı ama yazılacak güzel bir yer.. Dörtlerkebab var bir kere yesen yeter.. Çağkebab var müptela olursun.. Yani bi İnegöl köfteyle kapatmayalım sayfayı.. Açın bi sayfa yazalım en güzel yerleri bizde insanlar faydalansın.. Cerrah tostçusu.. Valinin gelip yediği rambo döneri lütfen yani bunlara da yer verelim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here