GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

İnegöl Köfte Serüveni Nasıl Başladı?

Hamburger…

Köftenin üzerine çeşitli soslar, baharatlar, peynirler ve garnitürler eklenerek bize yepyeni ithal bir ürün gibi pazarlanmasaydı, bugün Türkiye hala köfte ekmek zenginliği üzerine konuşuyor olurdu.

Bugün ülkemizin hangi şehrine giderseniz gidin o yere ait bir köfte çeşidi ve elbette ekmek arası köftesini bulursunuz. Her köşebaşında birer hamburgerci açılmadan önce Türkiye’de bu böyleydi.

Tekirdağ Köfte, Akçaabat Köfte, Adapazarı Islama Köfte, İnegöl Köfte, Abdigor Köftesi, İzmir Köfte, Tire Köftesi, Harput Köftesi, Mirik Köfte… Türkiye’de yapılan köfte çeşitlerinden sadece bazıları. 

Araştırın bakın; denizde balık, memlekette köfte çeşidi saymakla bitmez!

Belki hatırlarsınız; önceki yazılarımdan birinde Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir döner ülkesidir demiştim; dönerden sonra ikinci sıraya köfteyi rahatlıkla koyabiliriz. 

Bugün size çocukluğumdan bu yana severek gittiğim ve her gittiğimde hikayesinden öğrendiklerimle daha çok sevdiğim bir köftecinin hikayesinden bahsedeceğim. Böylece bir nebze de olsa köftenin ülkemizde ne kadar köklü ve girişimciler için üstünde durulması gereken bir konu olduğunun altını çizeceğimi düşünüyorum.

SERÜVEN BÖYLE BAŞLIYOR

Ali Çelik, 1920 Bulgaristan doğumlu…

Henüz on yaşındayken ailesi ile Türkiye’ye göç ederek o dönemde birçok göçmene ev sahipliği yapan ilimiz Bursa yakınlarına yerleşiyor. Küçük yaşta anne ve ablasını kaybeden Ali Bey hayatını kazanmak için daha sonra Bursa’ya gidiyor ve Türkiye’de “İnegöl Köftesi” denilince akla ilk gelen ustalardan biri olan “Mehmet Besler”e ait Bursa İnegöl Köftecisi’nde çalışmaya başlıyor. Burada uzun yıllar çalışarak patronu ve ustası olan Mehmet Besler’in güvenini de kazanıp mesleğin bütün inceliklerini öğreniyor. 

Daha sonra kendi mekanını açmak istediğini ustasına söylediğinde ustası Ali Çelik’e icazetini hemen veriyor. O da hem ustasına saygısından ötürü, hem de ona o bölgede rakip olmamak için, eşini ve çocuklarını yanına alıp Ankara’ya yerleşiyor.

Böylece Ali Çelik Bursa İnegöl Köftecisi ismiyle kendi köfte lokantasını açıyor ve Ankara’daki “Bursa İnegöl Köftecisi” serüveni başlamış oluyor. 

O tarihlerde Mithatpaşa Caddesi’nde bulunan Bursa İnegöl Köftecisi kısa bir süre içinde tanınan bilinen bir mekana dönüşüyor ve dönemin önemli sanatçılarının, politikacılarının rağbet ettiği uğrak bir yer haline geliyor.

Güzel olan bir bilgi vereyim;

Mazisi olan bu örnek ve lezzetli İnegöl köfte lokantası yeni nesil Çelik’ler tarafından şu anda Çankaya Ankara’da Cinnah Caddesi’nde hala Ali Usta’nın ilk günkü tarifiyle aynı isim altında hizmet vermeye devam ediyor.

Ankara’daki lokantanın başında da Ali Çelik’in kızı Şükran Hanım var. 

Şükran Hanım’a başarılarının sırrını sorduğumda, konuyu bütün ürünlerin günlük hazırlanıp servis edilmesine ve bunun yıllardır aynı şekilde sürdürülebiliyor olmasına getiriyor.

BİR KADİM ÇINARIN İKİ KUVVETLİ KÖKÜ…

Gelelim “Bursa İnegöl Köftecisi”nin İstanbul ayağına;

Çocuklarının eğitimine çok önem veren Ali Usta; onların eğitimlerinin tamamlaması ile birlikte 1986 yılında İstanbul’a geliyor ve bu kez Kadıköy’de oldukça işlek bir caddede ikinci köfte lokantasını açıyor. İsmi: Ekspres İnegöl Köftecisi.

Aynı lezzet, aynı sistem, aynı ürünler ve son derece lezzetli içi sulu lastik gibi köfteler…

Bence her ikisi de Türkiye’de İnegöl Köftesi’nin en önemli temsilcileri!

Bugün Kadıköy’deki Ekspres İnegöl Köftecisi’nin başında da rahmetli Ali Usta’nın oğlu Haluk Çelik var. 

Şunu söylemek istiyorum; Bu iki lokanta tıpkı kadim bir çınarın iki kuvvetli kökü gibi… 

Görünüşlerine bakıp “Bunlar alt tarafı basit birer köfte lokantası!” diyebilirsiniz. Ama bizce her ikisi de birer köfte lokantasından fazlasılar. Bir ekol, bir akademi, bir lezzet hafızası, gastronomik bir başarı hikayesi ve yıllardır yanlarında çalışmakta olan insanlarla birer aileler. 

Onlara bu işte en fazla gurur duyduğunuz şey ne diye soracak olursanız hiç teklemeden size “İlk müşterilerimizin torunlarına hizmet vermek!” diyeceklerdir. 

Şüphesiz bu ve benzeri hikayesi olan köftecilerde hamburger dükkanı açmak isteyen genç girişimciler için ibretlik dersler vardır. 

Elbette düşünen ve ders almak isteyenlere…

Salih Seçkin Sevinç

**Yazının orijinali oda.tv de yayında…

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “İnegöl Köfte Serüveni Nasıl Başladı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir