Zeytinyağı

Internet’te En İyi Butik Zeytinyağı Nereden Alınır? Gusto Ephesus, Selçuk, İzmir

Geçtiğimiz haftalarda Harbiyiyorum Instagram hesabımızdan bize zeytinyağı fabrikasını açmaya cesaret edecek kimler var diye çağrıda bulunmuştuk. Çağrımıza ilk cevap veren Selçuk, İzmir’den Gusto Ephesus butik zeytinyağı üretim tesisi sahibi Gülay hanım oldu. Hemen ertesi günü sabahında zeytinyağı üretim tesislerine doğru yola koyulmuştuk bile. 

2019’un son günlerinde yaptığımız bu hamle ile hem Gusto Ephesus’un zeytinyağı fabrikasını gezdik, hem de zeytinyağı üretimi hakkında detaylı malumata sahip olduk.

Şimdi efendim… Zeytinyağı’nda hile konusu çok su kaldıracak bir konu. Bu konu hakkında detaylı bir girişi 05 Ocak 2020’de ilk olarak Oda TV’de “İşte Algınızla ve Sağlığınızla Böyle Oynuyorlar” isimli yazımızda değinmiştik. Lakin konu raflarda satılan ürünlerin de aslında ne kadar tağşiş edildiğini görmemizi sağladığı için doğru ve sağlıklı zeytinyağına nasıl ulaşırız konusu bu kez kafamızı ciddi anlamda kurcalamaya başladı. Çünkü şurası kesindi; marketlerde “Zeytinyağı” ismi altında satılan ürünlerin çoğu tağşişe uğramıştı.

Gusto Ephesus’da zeytinlerin toplanması, yıkanması, sıkılması süreçlerini birebir yerinde gördüğümüz ve araştırdığımız için diyeceğimiz şu ki doğru zeytinyağına maalesef market raflarında ulaşmanız pek mümkün değil. Bu yüzden sizlere Harbi Yiyorum olarak zeytinyağınızı internetten sipariş vermenizi tavsiye ederiz. 

Çünkü doğru bir zeytinyağı market raflarındaki hileli (sözde) zeytinyağlarının fiyatları ile rekabet edebilecek güce sahip değil. Bu da bizi hakiki zeytinyağına ulaşma konusunda ciddi bir kısırdöngüye sokuyor. 

Dahası ciddi anlamda yanıltıyor!

Peki Doğru Zeytinyağı Üretimi Nedir? 

Kısaca şöyle;

Aslında Ekim ayı ortasında hasat edilen zeytinlerin temizlenip, yıkanmasından sonra 22-23 derecede ezilerek uzun süre döndürülüp, kıvamı artırılıp sonra dekantör denen cihazda zeytinyağı ve sulu yağ karışımının oluşması… Sonrasında bu su ve yağın seperatör yardımıyla ayrışması sonucu elde edilen  yağ… Yani “Natürel Sızma Yağ” ismini verdiğimiz zeytinyağı kısaca bu aslında.

Böylece sıkıma gelen zeytinlerin karakteri neyse, ortaya çıkan yağ da o oluyor!

Uzmanlar iyi bir zeytinyağının asidite oranının maksimum 0,7 olması görüşünde. Asiditesi düşük zeytinyağları, bir zeytinyağından beklenilen tüm güzel sonuçların karşılığını veriyor.

İşin hilesi aslında sıkımda çıkan zeytin posasının tekrar işlenip, sıkılıp, değerlerinin sıfırlanıp, eklemelerle piyasaya sürülmesinden ortaya çıkıyor. Böylece büyükşehirlerde “Zeytinyağı” görünümlü Gulyabanilerle karşılaşıyoruz..

Tarım ve Orman Bakanlığı geçtiğimiz günlerde bir kez daha Tağşiş Yapılan Ürünler listesi yayınladı. Zeytinyağı ülkemizde en çok hile yapılan ürünlerden biri. Üstelik hile yapanlar yaptıklarını bir sektör standartı zannederek “Hile” yapmayı kanıksamış durumdalar. 

Ancak bakanlık yaptığı açıklamada bu tip hileler yapanların cezalarının artırılacağını hatta uygulamada hapis cezasına kadar gidileceğini ve kurumun ticaretten men edileceğini duyurmuş durumda.

Açıkçası Gusto Ephesus’un hem üretim tesisini görüp üstüne 750’lik şişede ve 5 litrelik tenekede ürünlerini denedikten sonra ürünlerini gönül rahatlığıyla kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Allah’tan internet var da araştırarak da olsa doğru ürünlere ulaşabiliyoruz.

Sağlık ve Afiyetle,

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Internet’te En İyi Butik Zeytinyağı Nereden Alınır? Gusto Ephesus, Selçuk, İzmir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir