Genel Yemekler

İsli (Füme) Uskumru Nedir?

İsli Uskumru, uskumru balığının tütsülenme marifetiyle harika bir nefasete ulaşması ve füme kokusuyla balık mezeleri arasında oldukça öne çıkar hale gelmesidir. Yiyeceklerin dumanla hazırlanması bize atalarımızdan kalan bir miras. Eh, koku da başat tatlarla beraber (ekşi, tatlı, acı)  yediğimiz yemeğe gerçek aromasını veren (beyinde şekillendiren) yegane şey.

Nasıl ki sobada yanan odun kokusunu seviyorsak yemeklerin içine işlemiş duman kokusunu da bir o kadar seviyoruz. Bu yüzden genel olarak et ve balıkta yaygın olan fümeleme yönteminde esasen amaç etin içeriğindeki suyun bir miktarını uzaklaştırmak ve dumandaki bakteri öldüren ve oluşmasını engelleyen maddelerin ete geçmesini sağlamaktır. İsli Uskumru‘da da benzer bir yöntem uygulanmakta ve balık bir nevi dumanla pişirilmektedir.

Füme olan her şeyi sevdiğimiz için İsli Uskumru’yu da Cunda ziyaretimiz sırasında tanıdık ve aşık olduk. Geçtiğimiz haftalarda tanıttığımız İsli Midye ile birlikte bunun da harika bir meze olduğuna kanaat getirdik ve İsli (Füme) Uskumru’nun da İstanbul’daki mihmandarı ve ticari elçisi olduk! -İsli Uskumru Bayii :)-

Hatta geçtiğimiz hafta tüm kurduğumuz çilingir sofralarının baş mezeleri isli (füme) uskumru ve füme midye oldu diyebiliriz. Şu bir gerçek; duman Uskumru’ya çok yakışıyor! Ayrıca bu Uskumru’daki duma (smoke) İsli Midye’ye göre daha belirgin bir lezzette. Hatta fümeleme işleminin tüm aromatik sonuçlarını sadece lezzette değil uskumru üzerinde de izleyebiliyorsunuz. Bu da uskumruya oldukça retro bir görünüm veriyor.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir