Diğer ListelerLİSTELER

Cunda Adası Ne Yenir, Nerede Yenir?

Cunda Lezzet Mekanları

Cunda Adası Ne Yenir Nerede Yenir? Önemli! bir konu. 2015 bitmeden bir Cunda çıkartması yaptığımızı dikkatli takipçilerimiz bilir. Bir diğer ismi Alibey Adası olan, Ayvalık’a bağlı Cunda’da uzunca bir süre geçirdik ve elbette algı/istidat gereği her zaman olduğu gibi Cunda’nın da lezzet haritasını ve öne çıkan yemeklerini/restoranlarının listesini çıkardık. Daha sonraki ziyaretlerimizde de bu yazıyı elbette geliştirdik ve güncelledik. (2022’deki Cunda elbette 2015’teki ile aynı değil. O yüzden listemizi de son ziyaretlerimizle ve yeni keşiflerimizle birlikte yeniledim.)

*Cunda mekanları, Cunda Adası Nerede Ne Yenir yazımız 2022* tarihi ile güncellenmiştir. Gidenlere şimdiden keyifli tatiller. Herkese afiyet olsun.

Cunda'da ekmek nereden alınır? Cumhuriyet Fırını, Sezgin abi

Her zaman olduğu gibi mikro başladık. Her bir yeri önce içselleştirdik ve detaylıca yazdık; şimdi de bu genel -girizgah/başlangıç- derleme yazısını yazıp, güncelliyoruz.

Gelelim Cunda Adası’nda ne yenir nerede yenir hususuna…

Bizce Cunda’da uğramanız gereken başat yerler var. Bunların başında hiç şüphesiz sadece Cunda’nın değil Türkiye’nin en iyi lokantalarından biri olan Emin abla ve onun Lal Girit Mutfağı geliyor. Emine ablanın “Kekikli Kuzu Kol” ve mezelerini (bezme mesela) yemeden sakın dönmeyin. Biz Cunda’da kaldığımız her gece neredeyse her akşam Lal Girit Mutfağı’ndaydık.

Cunda’da ayrıca birçok peynir satıcısı var (isimleri de çok matrak) ama adanın tek yerel üreticisi olan ve her gün peynir altı suyundan tazecik lor üreten Saltık Mandıra bir başka. Tabelası yok ama adada kimse sorsanız size yerini gösterir.

Peynir demişken adanın en mükellef ve en iddialı kahvaltısını Cunda’da kaldığımız Cunda Fora Butik Otel‘de bulduk.

Adanın ikonu Lokma İmparatoru Saki Abi. Onda lokma yemeden adadan dönmemeniz gerekir. Kendisi saniyede 3 lokma dökebilen muhteşem bir insan.

Cunda’da sahil balık restoranı demek; fiyatları diğer sahil balıkçılarına göre biraz daha tuzlu olsa da Bay Nihat demek. Bizce balık mezeleri ve ara sıcaklarını mutlaka denemelisiniz. Kuruluş 1978. Safran Soslu Sübye Paça, Arapsaçlı Ahtapot Kelle… Bunlar aklımızda kalan Bay Nihat lezzetlerinden sadece ikisi.

Peki bütün adaya ekmek veren ve adeta masal kitabından çıkma ekmek fırınına uğramaya ne dersiniz? Bizce Cumhuriyet Fırını ve sahibi Sezgin abi adanın mutlaka uğranılması gereken lezzet noktalarından biri. Çam kozalağında pişen ekmeklerin farkını çok net hissedeceksiniz.

Ayrıca Cunda demek Taş Kahve demek. Taş Kahve’de Dibek kahvesi için ve batan güneşe bizden de selam edin.

Türk Kahvesi - Taş Kahve Cunda

Bu dediğimiz yerlerin hepsine selamımızı götürün. Umulur ki ikram görenlerden olursunuz…

Alttaki isimlere tıklayarak detaylı Cunda Adası Ne Yenir Nerede Yenir Ne İçilir? değerlendirme yazılarımıza ulaşabilirsiniz;

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Cunda Adası Ne Yenir, Nerede Yenir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir