BozaFatih

İstanbul’da Boza Nerede İçilir? Vefa Bozacısı, Vefa, Fatih, İstanbul

Sur içinin güzide semti Vefa’yı Vefa yapan Türkiye’deki nadir işletmelerden bir tanesidir Vefa Bozacısı. Dile kolay kuruluşu 1876. Türkiye’nin nadir 100 yıllık markası vardır, bunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz Vefa Bozacısıdır. Bir de ahde vefa vardır ki işte burada bizim yaptığımız da şu anda aslında bu.

Zaten bilinen ve marka olan yerleri siteye yazmaya başladığımızdan beri kasti olmasa da görmezden geldik. Herkes yazdı, yazıyor diye aslında o yerleri ziyaret edip de dökümanlarını toplamamıza rağmen yazmak için acele etmedik. İnci Profiterol, Karaköy Güllüoğlu, Sultanahmet Köftecisi, Cemilzade bunların bazıları… Düşünün onca zaman içerisinde (5 yıl) bir tek Karaköy Güllüoğlu ve Cemilzade‘yi yazmışız. Ayıp bize!

Ancak dediğimiz gibi ahde vefa önemlidir. O yüzden bu yıl Vefa Bozacısı‘nı bir de bizim kalemimizden okuyun bakalım…

vefa-bozacisi-02

Ben 7-8 yaşındayken bir akşam Eyüp’te oturan dayımdan dönüşte babam getirmişti bizi buraya. O zamana kadar İstanbul’da Vefa diye bir semt olduğunu dahi bilmez, sokakta “Boooo-zaaaaaa Booozz!” diye bağıran satıcılardan başka bozacı tanımazdım. (Bkz. Bozacının şahidi şıracı) Lakin bozayı Vefa’da içtikten sonra tüm tecrübeyi bir kültürel silsile olarak idrak etim ve maalesef mahalle bozacımıza bir daha eskisi kadar yakın duramadım.

O zaman gittiğimizde akşam olduğu için içerisi tıklım tıkış doluydu. Hatta dışarıda da bir sürü araba park etmiş halde boza sırasına girmişti. Biz de o isli gecede bozamızı arabada içtik. Ama mekanın oval ve geniş pencerelerinden içerideki neşeyi görebiliyordum. Sohbet, kahkaha, tarih ve lezzet… Pencereden içeri bakarken aklımda kalan kelimeler bunlardan ibaretti. Gel zaman, git zaman üniversite yıllarında okul dönüşü arkadaşlarla ziyaret eder olduk Vefa Bozacısını. Sonra da yolumuz Fatih tarafına düştükçe uğradık.

sisede-boza-vefa-bozasi-03

Boza bir kış içeceğidir sevgili okur. Ne tuhaf değil mi? Bu bile bir gelenek. Oysa ki yaz mevsimine şöyle soğukça güzel bir boza gayet de güzel gidebilir. Ama aklımızın ucundan dahi geçmez.

Enteresandır. Bu yoğun sarı süt görünümlü içecek bir sürü vitamin ihtiva eder. (A,B,C,E) Bu yüzden kışın gribinden, nezlesinden korunmak için tercih edilir. Dahası bağırsak florasını düzenler. Mideyi rahatlatır, ferahlık verir.

Kısacası şifa için içilir boza.

Harbiyiyorum Instagram hesabını takip etmeyi unutmayın!

Ayrıca darıdan yapılan fermante bir içecektir. Darının kaynatılıp mısır ekmeği kıvamına geldikten sonra tekrar kaybettiği suyun ilavesi ve sonrasında kepeğinden süzülerek ayrıştırılan yoğun sıvının içerisine su/şeker takviyesi ile mayalanmaya bırakılan bir şefiidir. (Ayıptır söylemesi belki bazılarının keyfini kaçırabilir ama bozanın içerisinde biraz da alkol vardır. %1, 1,5)

Şu anki sahibi Sadık Vefa 4. nesil olarak Ferdi Vefa ile birlikte Vefa Bozacısını yönetmektedir ve biz de gözlerimizle şahit olduk ki Sadık bey gerçek bir İstanbul beyefendisidir.

sadik-vefa-vefa-bozacisi

Eğer vaktiniz olursa Vefa Bozacısı’na bir de gündüz gözüyle uğrayın! O tarihi atmosferde duvardaki çinileri izleyerek mermer içerisinden servis edilen bozanın, ustanın elinden yukarıdan aşağıya doğru süzülüşünü keyifle izleyin.

Sonra da kendinize bir bardak boza sipariş edin.

Ayrıca unutmayın, bozanın üzerine tarçın ve içerisine de kavrulmuş leblebi atılınca sunumu “Tamam” olur. Bu şekilde içtiğimiz bozaların hepimizdeki anlamı  ise “Tarih, şifa, keyif, gelenek ve dahi muhabbet” olur.

Bundan böyle boza içtiğiniz zaman neyi içtiğinizi biliyorsunuz.

Esselatü vesselam!

vefa-bozacisi-vefa

Vefa Bozacısı
Vefa Caddesi. No:66 34470 Fatih – İstanbul
Tel: 0212 5194922Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “İstanbul’da Boza Nerede İçilir? Vefa Bozacısı, Vefa, Fatih, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir