FatihİstanbulKurabiyeNE YİYELİMTatlı

Eyüp Sultan’da En İyi Koko ve Acıbadem Kurabiyesi Nerede Yenir? Tarihi Akmanoğlu Fırını, Fatih, İstanbul

En İyi Koko (Hindistan Cevizi Kurabiyesi) ve Acıbadem Kurabiyesi

Bilirsiniz, bazı yiyecekler nostaljiktir. Öyle nostaljiktir ki onu sadece yerinde yediğiniz zaman anlamı olabilir. Mesela Eyüp’teki Akmanoğlu Fırını’nın kokosu (Hindistan cevizli kurabiye olur kendisi) ve acıbadem kurabiyesi gibi…

Eyüp’teki Akmanoğlu Fırını tarihidir. Şöyle tarihi hatta. Kuruluşu 1883. Eyüp Sultan türbesinin hemen karşısında bulunur. Safranbolu’lu Hacı Mustafa Efendi 1800’lü yıllarda kalkıp İstanbul’a gelir ve Eyüp Sultan karşısında simit ve çörek salonu açmaya karar verir. Sonrası yangınlar, tadilatlar, bilimum fani hayat timsali acı tatlı süreçler derken tam altı kuşak fırıncılık yapan bir ailenin serüveni ortaya çıkar.

Üç cümlede anlattık ama bütün bu işler bu kadar kolay değil tabii.

Kısaca dememiz o ki; Akmanoğlu Fırını Türkiye’nin en eski fırınlarından biridir. Kuşaktan kuşağa fırıncılık geleneğini sürdürürken ekmek çeşitleri, kurabiye, simit alanlarında uzman bir kuruluş haline gelir. 

Öyle ki, atalık tohumlardan (Kavılca, Siyez, Karakılçık v.b) ekşi mayalı klas ekmekler yaptıkları gibi “Eyüp Simiti” denen simit-i muazzamanın da icraatçısıdır. Lakin alamet-i farikaları yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi acıbadem kurabiyesi ve kokosudur. 

Dememiz o ki; Eyüp’e gittiğiniz zaman uğramanız gereken yegane yerlerden biri önce Eyüp Sultan Türbesi, sonrasında da Akmanoğlu Fırını’dır. Kimse de aksini iddia edemez. Eden varsa da kesin yemek dışında başka öncelikleri vardır. 

Hatta Akmanoğlu Fırını, Acıbadem kurabiyesi ve koko (Hindistan cevizli kurabiyesi) ile öyle bir ekol olmuştur ki, bütün pastaneler ve dahi fırınlar bu kurabiyelerin benzerini yapmak için derhal harekete geçmişlerdir. Lakin hiçbirinin kurabiyesinin lezzeti bu fırınınkine eşdeğer değildir. Çünkü tecrübe ancak ve ancak feraset ile birleşince kurabiyeler festival seviyesine ulaşır.  

Eyüp Sultan’a gittiğiniz zaman “Tokat Pidesi” yiyebileceğiniz gibi aynı zamanda koko da yemelisiniz. Yok gluten idi, şeker idi, sağlık idi düşünecek olursanız o zaman size “Harbi Yiyorum” ailesi olarak hatırlatırız: “Şu ömrü hayatınızda kaç kez daha iyi koko ve Acıbadem kurabiyesi daha yiyeceksiniz ki? Hem de Eyüp Sultan türbesi karşısında?” 

Anı yakalayın, andan kopmayın! Azıcık varoluşunuzu onurlandırın yahu.

Ayrıca biraz da ayıktıralım; hepi topu kaç tane tarihi mahalle fırınımız var ki, öyle değil mi ama? 

Böyle mekanlara sahip çıkmak, ziyaretlerle yüceltmek lazım. 

Vesselam.

Tarihi Akmanoğlu Fırını
Merkez, Kalenderhane Cd. No:29, 34050 Eyüpsultan/İstanbul
Tel: +902125810639

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Eyüp Sultan’da En İyi Koko ve Acıbadem Kurabiyesi Nerede Yenir? Tarihi Akmanoğlu Fırını, Fatih, İstanbul

  • Ahmet Yılmaz

    Şu anda yiyorum.
    Standart acıbadem hamuru değil, içine başka hamur ilavesi ile güzel kabartmışlar.
    Acıbadem hamurunu önceden pişimek gerekir. Diğer hamur ile bunu nasıl karıştırdılar merak ediyorum.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir