En İyilerİstanbulŞarap

İstanbul’un En İyi 7 Şarap Evi – 2016

Şarap; meyvenin özellikle de üzümün fermente edilmesiyle üretilen alkollü bir içki. Tabii sadece böyle ansiklopedik anlamıyla tanımlamak doğru değil şarabı… Şarap başlıbaşına Tanrıların içeceğidir :) Biliyorsunuz tanrılar bira içmezler, şıra ise hiç içmezler. Şarap içerler. Hal böyleyken Tanrıların üzüm ve üzüme bağlarına verdikleri önemi de anlamamak mümkün değil tabii.

Şarap başlı başına bir kültürdür. Edebiyatta da şaraba hitaben çeşitli benzetmeler yapılır. Kırmızı rengi dolayısıyla sevgilinin dudağı, âşığın kanlı göz yaşı, İsa’nın kanıdır şarap. Kadehi andıran biçimiyle lale, kırmızı rengiyle gül de şaraptır. Şarabın diğer adı da ‘mey’ olarak adlandırılır. Bazı yerlerde de “bade”dir.

Teknik tarafına girmeden kısaca; bazen yorgunluğun ilacı, bazense romantik gecelerin baş tacı. Peki lezzetli şarabın adresleri neresi? Bir degüstatör (şarap tadımcısı) ya da önolog (şarap bilimcisi) olmasak da şarabın iyisini tadından, kokusundan anlarız.

Şarabın iyisi nerededir, nerede içilir diye araştırdık ve size yepyeni bir liste hazırladık. İşte İstanbul’un en iyi 7 şarap evi..

1- İncirli Şaraphane

Picture 1 of 6

Kuruçeşme’de Kydonia ve La Mancha’nın olduğu binada, giriş katında yer alan İncirli Şaraphane; adını, bahçesindeki kocaman incir ağacından alıyor. 650 çeşit şarabıyla Türkiye’nin en zengin ve uygun fiyatlı kavı olarak tanınmayı başaran Şaraphane; şaraba eğlenceli, farklı sunumlar getiriyor. 30 farklı çeşitteki gurme lezzetleriyle, çok özel yerel ve yabancı peynir ve şarküterileriyle uğramanız gereken mekanlardan. / Adres: Kuruçeşme Mh. Muallim Naci Caddesi No:107, 34345 Istanbul - Telefon: 0212 257 11 29

2 thoughts on “İstanbul’un En İyi 7 Şarap Evi – 2016

  • Ulas kara

    Elimde 1990 eski franken şarabı bulunmaktadır

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir