En İyilerLİSTELER

İstanbul’un En İyi 7 Semt Pazarı

(İstanbul’daki En İyi Semt Pazarları Rehberi: Editörün Özel Lezzet Tavsiyeleriyle…)

İstediğimiz kadar büyük AVM’lerimiz, şık ve zengin süpermarketlerimiz olsun; ya da online alışveriş sitelerinde sanal alışverişin sınırlarını sonuna kadar zorlayalım. Hiç biri semt pazarlarının samimiyetinin ve çeşitliliğinin yerini tutamaz. Tarih boyunca açık havada, her çeşit üreticinin ve satıcının bir araya geldiği semt pazarları alışveriş kültürümüzün temel taşlarından biri olmuştur. 

Yedi tepeli Şehr’i İstanbul’un, Avrupa’nın bu yirmi milyonluk metropolünün semt pazarları konusundaki zenginliği ise tartışılamaz. Sebze, meyvenin en tazesinden, çorap ve iç çamaşırına; turşudan, balığa; çaydanlık tamircisinden, gözleme tezgahına kadar sayısız çeşitlilikte, rengarenk bir yelpazedir semt pazarlarımız. Bu pazarlarda gezmek ve alışveriş yapmak ise sevenleri için ayrı bir tutkudur. Her mahalle pazarında ayrı bir yaşanmışlık, tarihi doku ve tabii ki belli başlı kurallar var.

Lakin tam da bu noktada bazı semt pazarları var ki, İstanbul’un otuz dokuz ayrı semtinin içinde yıllardır bir adım öne çıkıyor. 

Peki bu pazarlar hangiler ve neden daha iyiler?

İşte İstanbul’un En İyi 7 Semt Pazarı.

(Not: “Bu yazı 28 Mayıs 2022 tarihinde güncellenmiştir. Keyifli okumalar dileriz.)

1- Tarihi Kadıköy Salı Pazarı

Semt pazarı denince belki de ilk akla gelen adreslerden biri: ”Kadıköy Salı Pazarı’‘. Zaman içinde yerinin değiştiği oldu. Kimi zaman küçüldü, kimi zaman büyüdü. Kimi zaman tezgah sayısı ve satılan ürün çeşidi azaladı ama her zaman ismini korudu. Şimdilerde eski adı Fikirtepe, yeni adıyla ”Yenitepe”nin girişinde, Uzunçayır’ın hemen bitişiğindeki yerinde zengin ürün gamına sahip tezgahlar açılmaya devam ediyor. Bir çok üründe fiyat/performans olarak İstanbul’un en iyilerini bu pazarda bulabilirsiniz. İsmi üzere tüm ihtişamıyla her hafta sadece Salı günleri kuruluyor. Cuma günleri de yine aynı yerde Salı Pazarı’nın provası şeklinde bir küçük benzeri kuruluyor.  (Tavsiye: Nefis el açması tandır ekmek satan tezgahı bulursanız mutlaka alın. Piyasanın yarı fiyatına. Üstelik her yemek ile mükemmel gidiyor.)

Adres: Hasanpaşa Mah. Uzunçayır Cad. No:32, 34722 Kadıköy

2- Fatih Karagümrük Pazarı

İstanbul’da en eski yerleşimin başladığı semttir Fatih. Şimdilerde göç nedeniyle demografik yapısı eski Fatih’e nazaran çok değişmiş olsa da Karagümrük Pazarı hala o eski coşkusunu ve zenginliğini korumaya devam ediyor. Fiyatları açısından İstanbul’un en ucuz pazarı desek yanlış olmaz. Pazartesi günleri kuruluyor. (Tavsiye: Alışverişin yorgunluğunu şehrin en eski pastanelerinden biri olan Baltepe Pastanesinden bir supangle ve limonata ile atın, değecektir.)

Adres: Hırka-i Şerif, Karagümrük Meydanı Sok., 34091 Fatih

3- Sarıyer Merkez Pazarı

Çeşitlilik ve ekonomiklik açısından en iyi adreslerden biri de burası. Sarıyer’in hemen merkezinde kurulan pazarda çevre köylerden gelen yerel üreticilerin organik ürünlerini bulmak da mümkün. Çarşamba günü kuruluyor. (Tavsiye: Kilyos’dan gelen kadın üreticilerin tezgahlarına uğramadan geçmeyin)


Adres: Eski Kilyos Caddesi, Sarıyer

4- Erenköy Semt Pazarı

Kadıköy ilçesi semt pazarları konusunda İstanbul’un en zengin yeri. Erenköy Semt Pazarı (nam’ı diğer sosyete pazarı) yıllardır her perşembe günü onbinlerce ziyaretçiye açık. Dünyaca ünlü tekstil markalarının ikinci el ürünlerini mi arıyorsunuz, yoksa ithal çarkıfelek meyvesi mi? Hepsi için iyi bir tezgah burada var. (Tavsiye: Haftanın sadece üç günü Anadolu Yakası semt pazarlarında tezgah açan Dönerci Emin Usta, Perşembe günleri de bu pazarda döner çeviriyor. Belki de Türkiye’de yediğiniz en lezzetli döneri burada yiyeceksiniz. Kendisini ne yapıp edip mutlaka bulun. Ayrıca pazarın Suadiye tarafına en yakın uç çıkışında 5 ila 50 tl arasında değişen fiyatlarda ikinci el kıyafet satan tezgahta çok değerli parçalar bulabilirsiniz.)


Adres: Erenköy Mah. Çoban Yıldızı Sok. Kadıköy

5- Fındıkzade Semt Pazarı

Eski İstanbul’un tarihi semtlerinden birinde, Fındıkzade’de her cuma yine şehrin en ucuz ve çeşidi bol bir pazarı. Esnafı yıllar içinde hiç değişmedi desek yanlış olmaz. Semt sakinleriyle yıllar içinde öyle sağlam ilişkiler kurulmuş ki, yaşlı semt sakinlerinin evlerine her cuma tüm alışverişini elleriyle teslim eden esnaflar var Fındıkzade’de…Bu da artık kaybetmeye yüz tutmuş sosyal bir dayanışma örneğidir. (Tavsiye: Pazar alışverişi çıkışı tarihi Goralı’da bir sandviç yemeden olmaz. İlgili YouTube videomuzu da 29. dakikasından sonra izleyebilirsiniz.)


Adres: Nevbahar Mah. Fındıkzade – Fatih

6- Feriköy Organik Pazarı

Tüm Türkiye’den organik sertifikalı bir çok üreticinin tezgah açtığı yer, her cumartesi günü Şişli Feriköy oluyor. Fiyat olarak da, bir çok zincir marketten daha ekonomik olarak sunuyorlar. Sütten, bala; maruldan, nohuta kadar her şeyin en temiz halini bulabilirsiniz. Mutlaka bir kere de olsa yolunuzu düşürün, topraklarımızdan gelen bereket ve lezzete tekrar şahit olacaksınız. (Tavsiye: Kastamonulu üreticilerin tezgahlarından elma eyşisi ve ekmek deneyin) Cumartesi günü kuruluyor. Bonus: Aynı minvalde zengin bir semt pazarı da Kartal’da her pazar günü kuruluyor, Feriköy bana uzak kalır diyenelere tavsiye ederim. 


Adres: Cumhuriyet Mah. No:8, 34380 Şişli

7- Selimpaşa Semt Pazarı

İstanbul’un Trakya’ya açılan ucunda, Silivri Selimpaşa’da her pazar günü Trakya bereketi ile dolup taşan bir pazar kuruluyor. Şehrin son kalan bakir köylerinden, Çatalca ve Silivri’nin köylerinden gelen küçük üreticilerin tezgahlarında en iyi sebze ve meyveyi bulabilmek insanı gerçekten iyi hissettiriyor. Fiyatları ise yine İstanbul’un merkezi semtlerinden daha ucuz. Yazın, en iyi domatesi; kışın en lezzetli lahanayı Selimpaşa’da bulabileceğinizi garanti ediyorum. (Tavsiye: ATM’lerin oradan girdiğinizde hemen solda Ayşe Teyze’yi bulun, o mevsimde bahçesinde ne sebze-meyve yetişiyorsa satar. Tereddüt etmeden alın.)


Adres: Selimpaşa Merkez, Silivri

İyi gezmeler, afiyetler…

En İyi Mekan Keşifleri ve En Harbi Lezzetler için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir