İstanbul’un En İyi 7 Semt Pazarı

(Özel Lezzet Tavsiyeleriyle)

İstediğimiz kadar büyük AVM’ler, şık ve zengin süpermarketler açalım, online alışveriş sitelerinde ciro rekorları kıralım, semt pazarlarının samimiyetini, çeşitliliğini ve ekonomikliğini oralarda bulamayız. Tarih boyunca açık havada , her çeşit üreticinin ve aracının bir araya geldiği semt pazarları alışveriş kültürümüzün temel taşlarından biri olmuştur. Her mahallenin pazarında ayrı bir yaşanmışlık, alışkanlıklar ve belli kurallar vardır.

Sebze, meyvenin en tazesinden, çoraba; turşudan, balığa; çaydanlık tamircisinden, gözleme tezgahına kadar sayısız çeşitlilikte rengarenk ve büyük bir yelpazedir semt pazarları. Gezmesi ve alışveriş yapması seveni için ayrı bir tutkudur, zevktir.

7 tepeli Şehr’i İstanbul’un, Avrupa’nın bu 20 milyonluk en büyük büyük metropolünün de semt pazarları konusunda zenginliği tartışılmaz. Ancak burada bazı pazar adresleri var ki, İstanbul’un 39 ayrı semtinin içinde. bir adım daha öne çıkıyor. Peki nereler buralar ve neden daha iyiler. İşte İstanbul’un En İyi 7 Semt Pazarı.

1- Tarihi Kadıköy Salı Pazarı:

Semt pazarları denince belki de ilk akla gelen adres yıllardır değişmedi, ”Kadıköy Salı Pazarı’‘ Zaman içinde yerinin değiştiği oldu, kimi zaman küçüldü, tezgah çeşidi azaladı ama her zaman kalitesini korudu. Şimdilerde eski adı Fikirtepe, yeni adıyla ”Yenitepe” nin girişinde, Uzunçayır’ın girişindeki yerinde aynı zenginlikte tezgahlarını açmaya devam ediyor. Bir çok üründe fiyat/performans olarak İstanbul’un en iyi mallarını bu pazarda bulabilirsiniz. Salı günleri kuruluyor. (Editörün Tavsiyesi: Nefis el açması tandır ekmeklerini piyasanın yarı fiyatına alın.)
Adres: Hasanpaşa Mah. Uzunçayır Cad. No:32, 34722 Kadıköy

2- Fatih Karagümrük Pazarı:

İstanbul’da en eski yerleşimin başladığı semttir Fatih. Şimdilerde göç nedeniyle demografik yapısı eski Fatih’e nazaran çok değişmiş olsa da Karagümrük Pazarı hala o eski coşkusunu ve zenginliğini korumaya devam ediyor. Fiyatları açısından İstanbul’un en ucuz pazarı desek yanlış olmaz. Pazartesi günleri kuruluyor. (Editörün Tavsiyesi: Alışverişin yorgunluğunu şehrin en eski pastanelerinden biri olan Baltepe Pastanesi’nden bir pasta ve limonata ile atın, değecektir. Bonus: Pazar alışverişi yine bir lezzet kaçamağı yapmak isteyenler için her cumartesi günü kurulan Sahrayıcedit pazarındaki dönerci Emin Usta‘yı sakın es geçmeyin, nefis döneriyle pazarın en güzel rengidir kendisi.)
Adres: Hırka-i Şerif, Karagümrük Meydanı Sok., 34091 Fatih

3- Sarıyer Merkez Pazarı

Çeşitlilik ve ekonomiklik açısından en iyi adreslerden biri de burası. Sarıyer’in hemen merkezinde kurulan pazarda çevre köylerden gelen yerel üreticilerin organik ürünlerini bulmak da mümkün. Çarşamba günü kuruluyor. (Editörün tavsiyesi: Kilyos’dan gelen kadın üreticilerin tezgahlarına uğramdan geçmeyin)
Adres: Eski Kilyos Caddesi, Sarıyer

4- Erenköy Pazarı:

Kadıköy ilçesi semt pazarları konusunda İstanbul’un en zengin yeridir demek doğru olacak. Erenköy pazarı (nam’ı diğer sosyete pazarı) yıllardır her perşembe günü onbinlerce ziyaretçiye açık. Dünyaca ünlü tekstil markalarının ikinci el ürünlerini mi arıyorsunuz, yoksa ithal çarkıfelek meyvesi mi? Hepsi için iyi bir tezgah burada var. (Editörün Tavsiyesi: Pazarın Suadiye tarafına en yakın uç çıkışında 5 ila 50 tl arasında değişen fiyatlarda ikinci el kıyafet satan tezgahında çok değerli parçalar bulabilirsiniz.)
Adres: Erenköy Mah. Çoban Yıldızı Sok. Kadıköy

5- Fındıkzade Pazarı:

Eski İstanbul’un tarihi semtlerinden birinde, Fındıkzade’de her cuma yine şehrin en ucuz ve çeşitli bir pazarı kuruluyor. Esnafı yıllar içinde hiç değişmedi desek yanlış olmaz. Semt sakinleriyle yıllar içinde öyle sağlam ilişkiler kurulmuş ki, yaşlı semt sakinlerinin evlerine her cuma tüm alışverişini elleriyle teslim eden esnaflar var Fındıkzade’de…Bu da artık kaybetmeye yüz tutmuş sosyal dayanışma örneğidir. (Editörün Tavsiyesi: Pazar alışverişi çıkışı tarihi Goralı’da bir sandviç yemeden olmaz, ilgili YouTube videomuzu izlemek isterseniz tıklayın.)
Adres: Nevbahar Mah. Fındıkzade – Fatih

6- Feriköy Organik Pazarı

Tüm Türkiye’den organik sertifikalı bir çok üreticinin tezgah açtığı yer, her cumartesi günü Şişli Feriköy oluyor. Fiyat olarak da, bir çok zincir marketten yine daha ekonomik olarak sunuyorlar. Sütten, bala; maruldan, nohuta kadar her şeyin en temiz halini bulabilirsiniz. Mutlaka bir kere de olsa yolunuzu düşürün, topraklarımızdan gelen bereket ve lezzete tekrar şahit olacaksınız. (Editörün Tavsiyesi: Kastamonulu üreticilerin tezgahlarından elma eyşisi ve ekmek deneyin) Cumartesi günü kuruluyor. Bonus: Aynı minvalde zengin bir semt pazarı da Kartal’da her pazar günü kuruluyor, Feriköy bana uzak kalır diyenelere tavsiye ederim.
Adres: Cumhuriyet Mah. No:8, 34380 Şişli

7- Selimpaşa Pazarı

İstanbul’un Trakya’ya açılan ucunda, Silivri Selimpaşa’da her pazar günü çok keyifli bir pazar kuruluyor. Şehrin son kalan bakir köylerinden, Çatalca ve Silivri’nin köylerinden gelen küçük üreticilerin tezgahlarında en iyi sebze ve meyveyi bulabilmek insanı iyi hissettiriyor. Fiyatları ise yine İstanbul’un merkezi semtlerinden daha ucuzdur. Yazın, en iyi domatesi; kışın en lezzetli lahanayı Selimpaşa’da bulabileceğinizi garanti ediyorum. (Editörün tavsiyesi: ATM’lerin oradan girdiğinizde hemen solda Ayşe Teyze’yi bulun, o mevsimde bahçesinde ne sebze-meyve yetişiyorsa satar, tereddüt etmeden alın.)
Adres: Selimpaşa Merkez, Silivri

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir