FatihSupangle

İstanbul’da Supangle Nerede Yenir? Baltepe Pastanesi, Fatih Merkez

İsmini Fatih Sultan Mehmet Han’dan alan güzide Fatih semtimizin oryantalist sokaklarında gezerken, size tepeden bakarak selam eden 3 masalı 12 sandalyeli ama içersinde muazzam tatlılar barındıran bir yerden bahsedeceğiz: Baltepe Pastanesi.

Küçücük bir tatlıcı mabedi burası! Lakin içerisinde tontiş ve ileri seviyede esnaf bir amca ve onun önündeki vitrinlerde de envai çeşit tatlı var.

Ama dediğimiz gibi burası bir tatlıcı mabedi  (Dessert Chapel) olduğu için buraya geldiğiniz zaman aşağıda sayacağımız tatlıları aşağıdaki üç aşamalı ritüele göre yemelisiniz. Nasıl mı? Anlatalım…

1. “Bismillah”

Efendim son zamanlarda cafe ve restoranlarda satmayana ceza kestikleri “Trileçe” ile başlaycaksınız. (Ancak burada daha Trileçe, henüz trileçe değilken “Baltepe Spesiyal” ismi ile satılıyordu. Hala da öyle) O derece iddialı ve kendi üretimleri… Bismillah diyerek başlayabilirsiniz. Buna “başlangıç” diyelim ve sütlü tatlı ile midelerimizi cilalayalım.

Trileçe

2.”Sübhanallah”

Sonra efendim tulumba tatlıları var ki “Sübhanallah!” zikrini tam da bu esnada gerçekleştirmeniz gerekiyor. Zaten isteseniz de istemeseniz de diyeceksiniz. O yüzden rahat olun.

Şimdi ağzınızı kuvvetli şerbete sahip bir tatlıdan sonra su ile temizleyin ve son aşamaya hazır olun.

3.”Elhamdulillah”

Zaten bir önceki aşamada onu neredeyse zikrettiniz. İşte final ve Baltepe Pastanesi’nin gerçek alameti farikası: Supangle.

Daha önce yemeyenler için anlatalım; Supangle bir çeşit çikolatalı puding. Türk tatlısı üstelik. Fransızca “Soupe Anglaise” gibi bir fonetiği olsa da aslında icat edenin Frankofon bir şahsiyet olmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Efendiler! Baltepe Pastanesi’nin supanglesi bir taneyle yenip kalkılacak gibi değil. En az üç tane -tanıdık geldi biliyoruz- gömmeniz (bu da kinaye olsun) gerekiyor. Bu yüzden ilk yediğiniz Supangle yine ritüelin ilk evresine dönmüş oluyor.

Hepsini yediniz mi? İşte şimdi son olarak rabbinize şükredebilirsiniz.

Cenab-ı Hak bu ülkede böyle iyi supangle yapanları rahmetiyle korusun ve kollasın.

Vesselam.

baltepe-pastanesi-fatih

Baltepe Pastanesi
Atikali Mahallesi, Yavuz Selim Caddesi, Müstakimzade Sokak, No 33/A, Fatih, İstanbul
Tel: 0212 5216656

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “İstanbul’da Supangle Nerede Yenir? Baltepe Pastanesi, Fatih Merkez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir