DönerKadıköy

Sahrayıcedit’te Döner Nerede Yenir? Emin Usta, Sahrayıcedit Cumartesi Semt Pazarı, Kadıköy, İstanbul

Hayatta dönerciler vardır, bir de döner salonları. Hatta yaşadığımız çağda çok satış görünce düğün salonuna dönmüş olan döner salonları bile var. Biz size salonu sokakta olan mütevazi ama bir o kadar lezzetli dönerci Emin Usta’dan bahsedeceğiz. Allah’tan Mide Lobisi diye birşey var. Emin Usta’dan lobi sayesinde haberdar olduk. Yoksa “iyi dönerci ne arar pazarda canım?” diye önünden yürüyerek geçip gidebilirdik. Lakin öyle olmadı. Her harbi lezzet peşinde koşan adem gibi biz de Emin ustaya kavuşmanın kıvanç ve onurunu ziyadesiyle yaşadık.

Arkadaşlar (The Lobi) Emin Usta’ya neredeyse her Cumartesi istilaya (habersiz ve sayıca kalabalık olarak gidilen baskına lobi tarafından verilen isime “istila” denir) gidip duruyordu. Üstelik Emin Usta Cumartesi günleri Sahrayıcedit pazarında konuşlanmıştı. Bu ne demek biliyor musunuz sevgili okuyucu? Bizim kızlık evimizin önünde kurulan pazar demek. Bu nasıl onur kırıcı bir durum biliyor musunuz sevgili okuyucu? Tam 17 yıl orada yaşadık ve 14 yıl orada o pazar vardı demek.

Ancak bizim Emin Usta’dan zerre kadar haberimiz olmamış demek bu. (Beni beni, Bihterini!)

Sahrayıceditte Döner Nerede Yenir?

Özür diliyoruz! Halkımızdan özür diliyoruz. Sahrayıceditte onca yıl oturup da Emin Usta ve döneri ile bu kadar geç tanıştığımız için özür diliyoruz. Çünkü bu döner çok lezzetli. Bir semt pazarı içerisinde bulacağınız dönerciden beklentiniz ne olabilir, değil mi? Beklentinizi direk 10 misline çıkarın! Diğer şapşikoğlu döner salonları halt etmiş! Emin Usta daha ilk dakikadan gönlümüzde ve yüreğimizde direk 2 numaraya oturdu. Üstelik salonu da yok. Cumartesi günü Sahrayıcedit pazar girişinden aşağıya doğru yürüyün, dönerci Emin Usta’yı kime sorsanız size gösterecektir.

Emin Usta işinin ehli bir kere! Bir sefer yoğun yağmurda denk geldik. Ekmekleri ve pipetleri ıslandı. “Yağmur dursun da kalanları satmaya devam edeyim” demedi! “Bu şekilde müşterilere bugün başka birşey sunamam.” dedi. Kuru kalan ekmekleri fakir fukaraya dağıttı. Tası tarağı öğlen vakti topladı ve gitti. Giderken de ekledi “Allah rızkımızı verir.”

Şimdi bu adam usta değil de ne? Öğrendik. Haftanın sadece 3 günü 3 farklı semt pazarında döner satıp, diğer günler geziyormuş. “Saat 15:00 – 15:30 gibi dönerim biter.” diyor. Çok net!

Sahrayıcedit'te Et Döner Nerede Yenir?

Dönerin lezzetinden bahsetmiştik değil mi? Gidin, görün. Ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız. Emin Usta koyun/dana karışık et kullanıyor. Ayrıca dönerinin yanında maydonozlu soğanı ve domatesi var. Çeyrek söylersen yarımın yarısını alıyorsun. Biz porsiyoncuyuz. Böyle löp löp etin tadını alarak götürüyoruz. Ancak üstüne/ya da altına bir de çeyrek gömünce mütmain olan nefsimiz için rabbimize şükrediyoruz.

Böyle ustaları ve bu gizli lezzetleri bulmak boynumuzun borcu. Biz yemekten yol alıp ustalık makamındaki melekelerle ilgiliyiz. Çünkü gerçek lezzet ancak gerçek hikaye sahiplerinden geliyor.

Bu hususta emeği geçen tüm lezzetsever dostlara Harbiyiyorum selam eder ve yemeğe devam eder.

Sahrayıceditte Et Döner Nerede Yenir? Emin Usta

Dönerci Emin Usta
Sahrayıcedit Cumartesi Semt Pazarı İçi – Kadıköy / İstanbul


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Sahrayıcedit’te Döner Nerede Yenir? Emin Usta, Sahrayıcedit Cumartesi Semt Pazarı, Kadıköy, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir