Genel Yemekler

İstanbul’un En İyi 7 Tulumba Tatlısı Adresi

Tulumba tatlısı, hamur ile şerbetin muhteşem buluşmasıyla oluşan, her damak zevkine hitap eden ve kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası. Balkan kültüründen Osmanlı saray mutfağına giren tulumba tatlısı, saray helvahanesinde yapılan 70 civarında tatlı çeşidi arasında önemli bir yere sahip. Bu köklü ve lezzetli tatlının İstanbul’daki en iyi adreslerini sizin için araştırdık.

1- Meşhur Balkan Tulumba ve Dondurma, Alibeyköy

1988 yılında Makedonya’nın Gostivar şehrinden İstanbul’a göç eden Üzeyir Tahiroğlu 15 yaşında Makedonya’da tulumba işine başlamış ve bu mesleği oğullarına da öğretmiş. 1996 senesinde İstanbul Alibeyköy’de Meşhur Balkan Tulumba adı ile tulumba imalat ve satış merkezleri faaliyete geçmiş.

Tulumba tatlısı günlük olarak üretiliyor. İçerisinde özel un bulunuyor ve glikoz kullanılmıyor. Hafif ve mideyi de rahatsız etmeyen tulumbaları dondurmayla denerseniz de pişman olmazsınız.

Adres: Alibeyköy Mahallesi, Gazi Osman Paşa Cad. No:2, 34060 Eyüp/İstanbul Tel: 02126274541

2- Beyaz Fırın, Kadıköy

180 yıllık İstanbul’un en iyi pastanelerinden Beyaz Fırın’ın her ürünü kadar tulumba tatlısı da isminden söz ettiren lezzetlerinden. Üretiminin tüm aşamalarını titizlikle yapan Beyaz Fırın lezzetli tulumbalarını yıllardır müşterileriyle buluşturuyor.

Adres: Caferağa Mahallesi, Yasa Cd. No:23, 34710 Kadıköy/İstanbul Tel: 02163491313

3- Meşhur Rio 3 Tulumba & Dondurma, Alibeyköy

1999 senesinde Alibeyköy’de açılan Meşhur Rio 3 Tulumba ve Dondurma Makedonya köklerinden gelen tarif ve tecrübeyle müşterilerinin beğenisini topluyor. Müşterilerinin tulumba sevmeyene sevdiren olarak ifade ettiği Rio Tulumba’nın günlük ve özel malzemelerle üretilen tulumbasının dışı çıtır, içi yumuşak. Sabahları 5.00’de açılan imalathanesi her gün 7.00-22.00 arasında hizmet veriyor.

Adres: Alibeyköy Merkez Mahallesi Sevinç Caddesi No:3/A Eyüp, İstanbul Tel: 02125644915

4- Gaziantep Tulumbacısı Hamit Usta, Zeytinburnu

Gaziantep Tulumbacısı Hamit Usta’nın tulumbaları Zeytinburnu’nda yaşayanların vazgeçilmez tatlısı. Hijyenik üretimi ve güler yüzlü servisi ile müşterilerinin beğenisini topluyor.

Adres: Veliefendi Mahallesi, 1. Taşocağı Sokak, No 36, Zeytinburnu, İstanbul
Tel: 02126656027 

(Eşsiz lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum Instagram Hesabımızı takip etmeyi unutmayın!)

5- Meşhur Tulumba Tatlıcısı, Kemerburgaz

Kemerburgaz’daki Meşhur Tulumba Tatlıcısı, odun ateşinde yaptığı tulumbaların müthiş lezzetiyle ünlü.  Sadece tulumba tatlısı üreten bu küçük mekanın misafirleri, odun ateşinde pişen lezzetli tulumba tatlısı için sıraya giriyor.

Adres: Mithatpaşa Mahallesi Dispanser Sokak 4A, Kemerburgaz, İstanbul

6- Cihan Tulumba, Balat

Balat’ın tarih kokan sokaklarında karşınıza çıkacak bu samimi tatlı dükkanına uğramadan geçmeyin. Tulumba tatlıları taze, günlük ve lezzetli. Çıfıt Çarşısı’nın ara sokağındaki bu geleneksel tatlıcının üç çeşit tulumbası var. 

Adres: Ayvansaray Mahallesi, Mahkemealtı Cad. Lavanta Sokak No:15 Fatih/İstanbul Tel: 02125210286

7- Tulumbacı Hasan Usta, Tuzla

1992 yılında Tuzla’da kurulan Tulumbacı Hasan Usta’nın taze, özenli ve hijyenik üretiminin sonucu olan bu lezzetli, çıtır çıtır tulumbaların müdavimleri çok.
Adres: Cami Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No 38, Tuzla, İstanbul
Tel: 02163952693

(Eşsiz lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum YouTube Kanalımızı takip etmeyi unutmayın!)

Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

One thought on “İstanbul’un En İyi 7 Tulumba Tatlısı Adresi

  • Yusuf

    Bence listede Bayrampaşa Rumeli tulumbacısi da olmalı.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir